Pri rekonštrukciách či akýchkoľvek opravách a renováciách predmetov je nutné najprv zistiť druh materiálu, z ktorého sú čistené predmety vyrobené a až potom začať s ich čistením a odstraňovaním starých náterov. Mohlo by sa totiž stať, že by sme pri dobrej snahe mohli urobiť viac škody ako osohu. Každý predmet je vyrobený z nejakého materiálu, a to, aké má vlastnosti, je dosť podstatné pri ich čistení. Pieskovanie je jedným z mnohých spôsobov udržiavania povrchov v dobrom stave, preto sa využíva pri mnohých materiáloch. Na dosiahnutie dokonalého povrchu je potrebné použiť kvalitné materiály a moderné metódy, čím sa pieskovačka stala už dávnejšie.
Pieskovačky sú zariadenia, ktorými dokážeme očistiť povrch a zbaviť ho starého náteru či laku efektívne, rýchlo a kvalitne, ale nie finančne náročne. Ich súčasťou je piesok, je nevyhnutný pri tomto procese úpravy a vyberať ho treba podľa špecifikácie čisteného materiálu. Veľmi účinný pri snahe o detailné vyčistenie povrchu je kremičitý piesok, je jemný a zároveň má silný účinok. Pieskovací piesok sa dá použiť v mnohých iných aplikáciách, ale najmä v pieskovacích pištoliach, na čo je prioritne určený. Tie si vyžadujú presnosť a jemnosť. Stretnúť sa môžeme aj s koróziou a tvrdými usadeninami, ktoré však dokáže odstrániť len oceľová drvina.
Do pieskovačiek je však možné použiť aj pieskovaci piesok kremičitý piesok, a to v prípadoch, keď výsledok musí byť veľmi rovnomerný a abrazivita účinná. Optimálne výsledky však treba zabezpečiť výberom špeciálneho a vhodného druhu piesku na jednotlivé povrchy.Kvalitný zásah pieskovania pri čistení povrchov je základom pre následné kvalitné nanášanie lakov či natieranie farieb, aby bol výsledný efekt viditeľný, ale zároveň kvalitný a s dlhou životnosťou. Každý z materiálov, určených na toto použitie, je možné objednať si na internetových stránkach či zakúpiť v kamenných obchodoch, kde vám personál poradí so správnym výberom. K nim vám pribalia aj vhodné ochranné prostriedky a pomôcky, ktoré sú pri práci s pieskom nevyhnutné.