.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Sedem podivných svadobných zvykov, ktoré dodnes prežívajú vo všetkých kútoch sveta

  • PDF
3530
Like!

svadba

Podivné svadobné zvyky asi najhorší je v Škótsku. Aká je svadba vo Francúzsku, Grécku, Škótsku ...

.

.

7. Megalomanstvo v Grécku

V Aténach to síce už moc neuvidíte, ale keď si na dovolenke požičiate auto a počas cesty po gréckych dedinách a mestečkách narazíte na niečo, čo pripomína protivládnu demonštráciu, nezľaknite sa. Je to len svadba. Gréci veľmi lipnú na svojich antických zvykoch a grécka svadba patrí k nim. Začína obradom nazývaným Krevati, kedy sa v dome snúbencov zídu hostia a vhadzujú páru peniaze do postele.

Je zvykom, že Gréci pozývajú všetkých svojich príbuzných, tí pozývajú svojich priateľov a tí zase svojich priateľov. Priemerná svadba máva 500 až 1500 hostí, padne na ňu niekoľkonásobne oviec a jahniat. Ak sa svadba koná v dedine, príde na ňu naozaj celá dedina, nikto nechýba. Svadba v Grécku nie je v žiadnom prípade súkromná udalosť, neexistuje, aby sa v tradičných rodinách brali snúbenci bez rodiny, alebo nedajbože tajne.

svadobne-zvyky1

6. Opitá čierna nevesta v Škótsku

Škótske výšiny prechovávajú celkom podivný predsvadobný zvyk. Mladé dievča musí podstúpiť tradíciu očiernenia, než sa navlečie do bielych šiat. Lenže nie je to nič príjemné. Svedkovia a najbližší priatelia najprv nastávajúcu nevestu unesú, potom na ňu vylejú čiernu hmotu zmiešanú zo skazených vajec, popola a mlieka a nasypú na ňu perie. Je zvykom, aby sa nevesta nebránila, tak ju pokojne na ulici priviažu k stĺpu a očiernenie sa potom stáva verejnou zábavou. Takto potupená nevesta potom musí v perí a celá čierna navštíviť aspoň desať krčiem v okolí a všade niečo popiť.

5. Zákaz tanca v Írsku

Ďalší zástupca prastarých keltských zvykov, zo Škótska len čo by kameňom dohodil. Írski škriatkovia a víly sú podľa mnohých ľudí skutočný a tak aj nevesta si musí dávať pozor na ich tajomnú silu. A zatiaľ čo sa všade vo svete a dokonca aj u keltských bratov v Škótsku na svadbách tancuje o sto šesť, írske nevesty si ani raz nezatancujú. Keby zdvihla hoci len jednu nohu na dlhšiu chvíľu, než povoľuje normálne chôdza, uniesli by ju v noci zlé bytosti. A Írky tomu veria. Na svojich svadbách tak netancujú.

svadobne-zvyky

4. Svadobná noc po francúzsky

Žiadna nie je. Keď sa berú Francúzi, je u toho hrozný kravál a páchajú ho svadobčania priamo na ulici pod oknami čohokoľvek, kde práve majú spať novomanželia. Pískajú na píšťalky, mlátia vareškami do hrncov a cinkajú zvončekmi. A to tak dlho, kým nevesta nezíde dole a nepozve ich do novomanželského apartmánu. Tam nastáva obria pitka, ktorá trvá až do rána. Manželia teda o svadobnej noci nie sú sami. A čím dlhšie trvá pozvanie svadobčanov do apartmánu, tým viac sa hluk zvyšuje, pretože všetkým je jasné, čo tam novomanželia robia.

.

.

3. Drsný trojdňový test v Indonézii

Tri dni a tri noci pred svadbou si nemôžu ani ženích, ani nevesta dôjsť na toaletu. Strážia ich všetci príbuzní a majú zákaz jesť a piť. Test odolnosti je tu preto, aby vyskúšal ich vôľu prečkať ťažkosti v manželstve.

svadba2

2. Pečenie chleba z tela nevesty u nás na Slovensku

Je to polozabudnutý zvyk, ale občas na neho môžete ešte naraziť. Nevestu potrela jej rodina medom a potom sa takto obalená vyváľala v obilí. To, ktoré na nej zostalo, sa potom pridávalo do cesta, z ktorého sa piekol chlieb pre ženícha.

1. Len nie pannu!

Že moslimovia chcú na svadbe panny, to je všeobecne známa vec. Avšak dodnes sa v niektorých arabských a perzských dedinkách stretnete s tým, že dievča musí ísť k oltáru už ako skúsená žena. O panny tam nemajú záujem, a ak by sa rodina pokúsila muža podviesť a podstrčila mu nevinnú dievčinu, pokojne ju môže po zistení pravdy, že ešte nemala pred svadbou sex, potupne zavrhnúť.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina