.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Čo treba vybaviť po pôrode

  • PDF
7954
Like!

co-treba-vybavit-porodom

Momentálne asi prežívate krásne tehulkovanie a rozmýšľate čo treba vybaviť pred pôrodom / po pôrode ?

.

.

Úrady si pre vás prichystali mnoho vybavovačiek, ktoré bohužiaľ budete musieť vybaviť, aby malo dieťa všetky doklady a vy príspevky na dieťa. V zásade by malo platiť, že všade bude postup a praktiky úradníkov rovnaké. Avšak ak ide o ľudí a prácu s nimi, tento ľudský faktor nie je vôbec zanedbateľný. Preto sa môže postup a vybavovanie mierne líšiť.

O vybavovaní papierovačiek, po narodení vášho vytúženého bábätka, sa už napísalo až až, ale nikde som nenašla nič konkrétne. Rozhodla som sa preto napísať, tohto užitočného, malého sprievodcu.

 

Oznámenie zamestnávateľovi

Tehotenstvo musíte písomne, oznámiť svojmu zamestnávateľovi a poinformovať ho o tom: v ktorom týždni sa nachádzate, kedy máte plánovaný nástup na materskú, musí to byť podpísané a uvedený dátum. Treba priložiť aj kópiu lekárskeho potvrdenia od gynekológa.

 

Nárok na materské

Ak ste pracovali, alebo odvádzali najmenej 270 dní do nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, tak máte nárok na materské.

Zároveň, ako ostanete na materskej, tak sa treba prihlásiť na dôchodkové poistenie, ktoré platí štát.

 

Rodný list matrika

Pokiaľ nie ste manželia, ešte pred pôrodom, je vhodné ísť spolu s priateľom na matriku. Tam treba urobiť vyhlásenie o otcovstve a mene, musia tam ísť obaja.

 

Pediater pre dieťa

Samozrejme si musíte pre pôrodom, nájsť pediatra pre dieťa, tel. číslo na pediatra sa balí aj do pôrodnice. Trvalý pobyt bude mať dieťa rovnaké, ako matka, to netreba nič vybavovať. Ak chcete tak sa informujte o hlásení trvalého pobytu pre dieťa, ale asi to nebude potrebné.

co-treba-vybavit-porodom1

Zvyčajne vás v nemocnici prepustia po štvrtej vizite, po pôrode. Dostanete zároveň do rúk aj niekoľko papierov: správa pre gynekológa - správa pre pediatra - v prípade, ak ste mala nejaké komplikácie vy alebo dieťa, dostanete správu aj pre daného lekára špecialistu, alebo iba odporúčanie, ku komu sa máte dať ďalej vyšetriť.

Na piaty pracovný deň po pôrode môžete ísť vybavovať jeden z najdôležitejších papierov, bez ktorého nič iné nevybavíte:

 

Rodný list dieťaťa

V prvom rade po pôrode, je treba ísť na matriku, pre rodný list dieťaťa.

K vydaniu budete potrebovať vedieť len dátum narodenia dieťaťa a mať oba občianske preukazy rodičov. Hlásenie o narodení tam zasiela nemocnica, na základe čoho spracujú údaje a vy si prídete už len pre vyhotovené dokumenty. Milá pracovníčka vám bezplatne vydá:

- rodný list dieťaťa 1x - určite si ho ofoťte aspoň 6-7krát, na úradoch netreba overené kópie

- oznámenie o narodení 2x (nikde to nežiadajú, v každej ďalšej inštitúcií chcú rodný list)

- predvyplnené tlačivo na príspevok pri narodení dieťaťa

- prospekty a info ohľadom vybavovania materskej, rodičovskej a iných dávok

- vrátia vám odfotený sobášny list, ktorý ste odovzdávali pri príjme do pôrodnice

 

Sociálna poistovna

Treba sem odniesť kópiu rodného listu dieťaťa, aby vám nebolo pozastavené vyplácanie materského. V opačnom prípade, vám príde domov výzva s pokynom doručiť rodný list dieťaťa a môže vám byť pozastavené vyplácanie materského. Ak sa celodenne staráte počas materskej aj rodičovskej o svoje dieťa, poistné na starobné, invalidné a do rezervného fondu solidarity platí štát. Prihláška na dôchodkové poistenie ( ak za vás platí štát). Po skončení materskej treba tieto tlačivá, ktoré dostanete na úrade:

-Registračný list FO

- Vyhlásenie FO + Samozrejmosťou je váš občiansky preukaz a rodný list dieťaťa !

Ak príde k rozviazaniu pracovného vzťahu počas materskej dovolenky, treba doklady predložiť ihneď po rozviazaní pracovného pomeru.

Štát prispieva aj do II piliera mamičkám, o tomto vám povedia na dôchodkovom oddelení.

Zdravotná poistovna

Do 60 dní ste povinná vybaviť a vybrať zdravotnú poisťovňu pre vaše narodené dieťa. Do času, kým nemáte fyzicky kartičku poistenca v ruke, postačí vám žiadosť o poistení a dieťa v prípade nutnosti ošetria na váš preukaz - v prípade, že máte rovnakú poisťovňu.

- vypísané tlačivo prihlášky - dostanete v poisťovni

- váš občiansky preukaz na overenie totožnosti

- rodný list vášho dieťaťa

 

Príspevok pri narodení dieťaťa, rodičovský príspevok a prídavky na dieťa

Pokiaľ máte energiu, silu a sú práve úradné hodiny, môžete navštíviť Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Podľa začiatočného písmena vášho priezviska nájdete kanceláriu, v ktorej vybavia vaše papiere.

 

Vybavíte tu postupne niekoľko príspevkov:

- odovzdáte tlačivo na prispevok pri narodení (jednorazovo cca 150€) + kópiu rodného listu dieťaťa a váš občiansky preukaz na kontrolu údajov + prehlásenie o tom, že o dieťa sa staráte vy - tlačivo vám dajú na úrade + poučenie o rodinných dávkach - tiež vám dajú na úrade

- vypíšete ďalšie tlačivo (dajú vám ho na úrade) na pridelenie rodinných prídavkov na dieťa ( vyplácané mesačne cca 23€) + opäť treba mať ďalšiu kópiu rodného listu dieťaťa

 

- môžete si hneď vypýtať ďalšie potrebné tlačivá, ktoré budete neskôr potrebovať:

=> žiadosť o príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa - medzi mamičkami rozšírený pojem ako kočíkové ( jednorazovo cca 680€) vybavíte najskô o mesiac K týmto nemalým peniazom bude trochu dlhšia cesta, ale vybavíte a peniažky prídu. Budete potrebovať tieto tlačivá, ktoré dostanete na úrade:

1) žiadosť - tlačivo dostanete na úrade, a necháte si ho potvrdiť od vášho ošetrujúceho lekára-gynekológa po skončení šestonedelia. Spravidla na 6-8 týždeň po pôrode pri gynelokogickej kontrole, odovzdáte správu pre gynekológa, ktorú ste dostali v pôrodnici a necháte si potvrdiť aj túto žiadosť

2) potvrdenie od pediatra - po 28 dňoch vám pediater vášho dieťaťa podpíše, orazítkuje a teda potvrdí tlačivo o dožití

3) prehlásenie o tom, že o dieťa sa staráte vy

4) poučenie o rodinných dávkach

5) a samozrejme rodný list dieťaťa


=> žiadosť o rodičovský príspevok vybavíte buď po skončení poberania materského (vyplácaný mesačne cca 200€ do troch rokov veku dieťaťa), alebo hneď ak nepoberáte materskú. Budete potrebovať opäť niekoľko papierov a tlačív:

1) žiadosť

2) poučenie o rodinných dávkach

3) potvrdenie zo sociálnej poisťovne od kedy do kedy bola vyplácaná materská

4) váš občiansky preukaz na kontrolu údajov

5) ako ináč aj rodný list dieťaťa

Vybavenie daňového bonusu je asi najjednoduchšie : Zrejme vášmu manželovi dáte už toľko spomínaný rodný list, ktorý v práci odovzdá svojej mzdárke. Ona sa o všetko postará.

.

.

ODPORÚČAME:

Ako si správne vybrať vhodnú kojeneckú podprsenku ?

Základná výbavička pre bábätko, zoznam vecí

Čakáte vytúžené bábätko Pozrite sa na roztomilé bábätká šťastných mamičiek

Krásne fotky Láska Materstvo Budúcnosť

Rozkošné rodinné portréty zvierat, súdržnosť, láska, rodina

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina