Modrý Maurícius, zázračná a jedinečná známka, ktorá očarila celý svet. Cenné známky sú ako zlato a dobrý majetok.
.
.
22. septembra roku 1847 lady Gomová poslala svojho sluhu s pozvánkami, ktoré boli ofrankované dvoupencovou modrou známkou s obrázkom kráľovnej Viktórie.
Na túto známku rytec Barnard nedopatrením vyryl POST OFFICE miesto POST PAID. Touto chybou sa chybná známka stala najdrahšie známkou na svete a rytec je slávny. Je to najdrahší nepodarok na svete. Majiteľom tejto známky je japonský filatelista, ktorý za ňu zaplatil 40 mil dolárov.
Port Louis je Maurícius Postal Museum, v ktorom si môžete okrem historických telegrafov, tlačiarní, predmetov pre výrobu známok a zbierky známok prehliadnu tiež kópiu najznámejšie známky na svete - kópiu Modrého Maurícia.
Známok je na celom svete asi 14 exemplárov v červenej farbe a 12 exemplárov v modrej farbe. V roku 1848 boli podobné známky vydané s nápisom „Post Paid“. Ich cena je podstatne nižšia, avšak stále sa pohybuje v státisícoch eur.
A je to dobrá investícia na zachovanie finančnej hodnoty.
Pôvodne bolo vytlačených okolo 1000 kusov.
V roku 1993 sa predala za neuveriteľných 16 miliónov dolárov.
Ešte cennejšia je však obálka s oboma Mauríciami, teda s modrým i červeným.
Tá bola v prepočte na peniaze ohodnotená na astronomických 60 miliónov.
Modrý Maurícius je považovaná za jednu z najcennejších známok na svete.
Známka s nominálnou hodnotou 2 pence spolu so známkou červenej farby ( Červený Maurícius ) vyrobili dňa 20. septembra 1847 a vtedy bola vôbec prvou známkou britskej koloniálnej ríše mimo Veľkú Britániu.
Modrý Maurícius bol vydaný len v obmedzenom množstve (asi 1000 kusov) a objavoval sa napríklad na pozvánkach na plesy, ktoré rozosielal vtedajší Maurícijský guvernér Sir William Maynard Gomm.
Maurícius v Čechách?
Medzi českými filatelistami koluje historka, že jedného Maurícia vlastnil i Čech. Podľa časopisu Zberateľ mal vo svojej zbierke aj krkonošský advokát dr. Brunner. Roku 1939 bol Hořický právnik zatknutý a nakoniec skončil v Buchenwalde.
Než do väzenia nastúpil, viezol si so sebou svoje najvzácnejšie známky, medzi nimi aj Maurícia. Zašil si známky do kabáta a tak o ne prišiel: v koncentračnom tábore musel odovzdať oblečenie a tým sa stopa českého Maurícia stráca. Doktor Brunner v koncentráku zomrel a po známkach sa zľahla zem.
Mohli zhorieť, alebo mohli ich odoslať do Berlína, ale možno, že sú dodnes zašité v podšívke kabáta, ktorý leží v nejakom českom vetešnictve ...
.
.
< Predchádzajúce články | Ďalšie články > |
---|