.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Vzácna brošna navrhnutá Salvadorom Dalím sa predala v aukcii za 110 000 euro

  • PDF
6967
Like!

sperk-hodiny-dali

Tento len tri centimetre dlhý šperk v tvare ľudského oka, ktorý bol navrhnutý surrealistickým umelcom Salvadorom Dalím, sa predal za 110 000 euro.

.

.

Je to brošňa z diamantov a platiny tie tvoria očné viečka a očná guľa je vytvorená z modrej slonoviny. Bola vyrobená známym klenotníctvom Alemany & Ertman z New Yorku v roku 1949, mal to byť darček pre Dalího manželku, ktorú veľmi rád obdarovával. Umelec dal povolenie na vyrobenie ešte ďalších kópií podľa pôvodného návrhu. Jednu takúto brošňu zakúpil aj istý talian v roku 1950 a tá sa ocitla na spomínanej aukcii.

Na aukcii bola počiatočná vyvolávacia cena 13 700 euro, o brošňu bol veľký záujem, kúpil ju súkromný zberateľ hodiniek z USA.

V súkromných rukách je len pár kúskov týchto šperkov, nikdy neboli predávané na trhu a preto vzbudila táto aukcia taký obrovský záujem. Bolo navrhnutých len asi 20 kusov. Na aukcii sa zúčastnili zberatelia z USA, Veľkej Británie aj z Ďalekého východu. Veľa zberateľov zbiera len šperky, ktoré patrili umelcovi Salvadorovi Dalímu.

salvador-dali

ODPORÚČAME:

Úchvatné umenie v botanickej záhrade čo všetko sa dá vystrihnúť z kríkov

Z kráľovskej hry sa stala kráľovská výstava

Koniec sveta Jeho dátum je na obraze Posledná večera

Chlapec predáva svoje obrazy za 700 eur!

tags: vzacna brosna navrhnuta salvadorom dalim sa predala v aukcii za 110 000 euro

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina