.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Vezmite psa na dovolenku alebo ako cestovať so štvornohým miláčikom

  • PDF
8300
Like!

na-dovolenku-so-psom

Máte doma psíka, ktorý by po vás clivotou vyl celé dni aj noci? Tak ho vezmite v lete so sebou. Stačí sa na cestu dobre pripraviť.

.

.

Cestovanie so psom v aute

Kto má psa a auto, tak má so psom väčšinou nacvičené kratšie jazdy. Pri tých dlhších je potrebné dodržiavať len pár ďalších zásad. Na cestu si vezmite dostatok vody a každé dve hodiny urobte prestávku, aby sa pes mohol napiť a vyvenčiť. Nie je dobré, aby zviera pred jazdou alebo počas nej jedlo.

Menšie plemená psov väčšina majiteľov pred jazdou dáva do prepravných schránok, ktoré pripúta. Len je potrebné dať pozor na prednej sedačke, ak nie je vypnutý airbag, mohol by byť v prípade nárazu nebezpečný.

S väčším psom je ideálny cestovať s kombíkom. V ňom pes putuje do zadného priestoru, ktorý by mal byť od miest na sedenie oddelený pevnou priečkou alebo sieťkou. Prípadne tam môžete dať veľkú klietku. Tú potom oceníte napríklad v hoteli, keď hrozí, že by zviera mohlo začať ničiť zariadenie. Kto má auto s obyčajným kufrom, môže skúsiť na zadné sedačky dať špeciálny psie pásy, do ktorých je pes pripútaný. Nikdy nenechávajte zviera zatvorené v aute, pretože sa tam v horúcich dňoch za chvíľu teplota pohybuje až okolo 70 ° C. Keď psi zle znášajú dlhú jazdu a zvracajú, dajte im Kinedryl, ktorý vám pomôže nadávkovať váš veterinárny lekár.

Cestovanie so psom vo vlaku

Keď si vopred nacvičíte vystupovanie a nastupovanie, napríklad aj v električke, nebude pre psa hupnout do vlaku žiadny veľký problém. Aj tu je potrebné dávať mu dostatok vody a počas zastávky s dlhšou dobou státia, vybehnite psa vyvenčiť. Mačky a menšie plemená je lepšie mať v prepravnej schránke alebo v taške. Ak je pes na vodítku, mal by mať košík.

Cestovanie so psom v lietadle

Chystáte sa na tohtoročnú dovolenku lietadlom? Potom sa najprv informujte o podmienkach prepravy zvierat leteckými spoločnosťami, pretože každá má iné. Živé zvieratá môžu byť prepravované iba do krajín, ktorých predpisy to povoľujú. Takéto krajiny vyžadujú viacjazyčné veterinárne osvedčenie potvrdené veterinárom, ktoré musia byť vybavené maximálne 3 dni pred odletom. Na webe Štátnej veterinárnej správy sa môžete vopred podrobne informovať o potrebných vyšetreniach a očkovaniach pre Európsku Úniu a ostatné krajiny.

Letecká preprava zvierat prebieha v špeciálnej prepravke s pevným nepriepustným dnom. Aby ste mohli využiť prepravu zvierat lietadlom, musíte mať pevnú rezerváciu letenky. Niektoré letecké spoločnosti umožňujú naviac aj prepravu zvierat na palube lietadla. Ak by ste chceli takto prepraviť zviera, musíte sa uistiť, že na palube bude iba jedno malé zviera. Prepravka je po dobu letu umiestnená pod sedadlom cestujúceho a jej maximálna povolená váha je 8 kg.

na-dovolenku-so-psom1

Na dovolenku so psom do Chorvátska

Zobrať psa k moru je stále obtiažnejšie. Vo väčšine štátov máte problém nájsť pláž, na ktorú ho môžete vziať. Zvyčajne sú to len tie špeciálne vyhradené, inde zaplatíte tučnú pokutu. Jedinou destináciou, kde sú stále veľmi benevolentný, je Chorvátsko. Síce aj tu chodia plážoví inšpektori, ale keď ste sa zvieraťom na vedľajšej pláži nie priamo pri kempe alebo rekreačného strediska, nikto vás otravovať nebude.

Na cestu do Chorvátska by mal mať pes Pas zvieraťa, ktorý je jednotný a platný vo všetkých krajinách EÚ. Zároveň je potrebné, aby bol označený mikročipom. Ten mu za minútku aplikuje akreditovaný veterinár asi za 20 euro. Ďalej musí mať preočkovanie proti besnote od tretieho mesiaca veku a očkovanie nesmie byť staršie ako jeden rok. Niekoľko krajín mimo EÚ navyše žiada aktuálne veterinárne potvrdenie o tom, že je zviera zdravé.

Odporúčame vybaviť zviera ochranou proti parazitom a to nielen proti kliešťom a blchám, pretože v južných krajinách voľne pobehuje veľa psov a mačiek, ale tiež proti pakomárom. Tie prenášajú veľmi nebezpečné babeziózu a ďalšie choroby. Ochranu poskytne napríklad antiparazitárny obojok.

.

.

ODPORÚČAME:

Sexi panička, ako so psíkom zhodiť 3 kilá do 2 týždňov?

Parádne oblečky pre psov aj pre pánov, pozrite si novinky!

Psík maľuje umelecké obrazy, ktoré sa predávajú za stovky euro!

Pes zožral päť stodolárových bankoviek

Taliansky chrtík Piccolo Levriero Italiano

tags: vezmite psa na dovolenku alebo ako cestovat so stvornohym milacikom

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina