.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Magické stromy Baobaby sa dožívajú viac ako dvetisíc rokov

  • PDF
10783
Like!

stromy-baobabs1

Rozlišujeme osem druhov baobabov, ten najrozšírenejší sa vyskytuje v subsaharskej Afrike, jeden z druhov možno nájsť v severozápadnej Austrálii a domovom zostávajúcich šiestich je Madagaskar.

.

.

Vo všetkých týchto zemepisných oblastiach panujú podmienky striedania suchých a vlhkých období, preto musí byť strom Baobab schopný prežiť v sypkých piesočnatých aj v trvale zavodnených pôdach. Jedným z prejavov tejto adaptácie sú dlhé korene, ktoré sa môžu ťahať do vzdialenosti až 90 metrov od vlastného stromu. Nápadným znakom je jeho tučný kmeň. Tesne pod povrchom obsahuje fotosyntetickou vrstvu, ktorá mu umožňuje do určitej miery využívať energiu zo slnka aj v čase sucha, kedy nemá listy, čo v závislosti na podmienkach môže byť až deväť mesiacov v roku. Pod touto vrstvou sú uložené tuhé vlákna, ktoré dokážu vlastné drevo ochrániť pred ohňom. Drevo má pórovitú štruktúru a slúži tak ako zásobáreň vody. V závislosti na ročnom období mení kmeň svoju hrúbku, počas sucha strom spotrebováva zásoby vody a kmeň sa zmršťuje až o niekoľko desiatok centimetrov.

Baobab má veľké biele kvety, ktoré sa otvárajú v noci. Opeľovanie zaisťuje napríklad druh Adansonia digitata opeľujú kalone skupina cicavcov z radu lietajúcich. Prenos peľu malagašských druhov zaisťujú lemury a motýľe lišaje. V obmedzenej miere sa na opeľovanie podieľajú aj včely, mravce a niektorí vtáci. Baobabmi sa dožívajú pozoruhodného veku.

Michel Adanson, po ktorom dostal celý rod svoje meno - Adansonia, našiel v Senegale v roku 1794 jedinca, ktorý mal priemer kmeňa 10 metrov. Spočítal jeho vek na 5150 rokov. Známy prírodovedec Alexander von Humboldt nazval baobaby "najstaršími živými pomníky našej planéty". Vysoký vek baobabov je ale diskutabilný, pretože nemajú letokruhy a skromnejšie odhady hovoria o tom, že sa Baobab môže dožiť "len" 2000 rokov.

Baobab je veľmi ťažké zničiť, ak sa poškodí ohňom, alebo sa mu stiahne kôra, strom proste len vytvorí novú a pokračuje v raste. Keď umiera, tak sa zrúti a zostane po ňom len hromada organickej hmoty, takže si niektorí ľudia myslia, že baobaby neumierajú, ale jednoducho miznú.

Škála možného využitia baobabu v domácnosti je skutočne široká: plody majú vatovitú príjemne kyslastú dužinu, jej chuť sa prirovnáva k zázvorovému pivu, ktorá sa dá jesť nielen priamo, ale aj využiť na výrobu štiav a liekov. Plody sa však nachádzajú vysoko a hrubý ešte k tomu aj hladký kmeň ich zber nijako neuľahčuje, preto ľudia do kmeňov pribíjajú drevené kolíky, ktoré slúžia ako schodíky, v okolí dedín má takmer každý kmeň taký svoj rebrík. Uvarené listy sa jedia, vyrába sa z nich tiež liek proti poteniu, plody sa môžu piecť, čím vzniká základ pre nápoj podobajúce sa káve. Miazga stromov je pitná a ak sa nechá vyschnúť, poslúži ako údajne kvalitný glej, semená nedozretých plodov sa dajú jesť surové, z tých starších sa lisuje olej. V Angole sa semená rozbíjajú a slúžia ako potravinová rezerva pre obdobie núdze, korene semenáčikov sú cenené ako zelenina, na padlých kmeňoch rastú vysoko hodnotené huby, ktoré sa v iných prostrediach nevyskytujú.

Z vlákien baobabu sa tkajú i látky v suchých oblastiach možno baobab s úspechom využiť ako rezervoár vody, postačí v ňom vydlabať patričnú dutinu, v ktorom sa voda hromadí nielen zo zrážok, ale aj z vlastných zásob stromu. Čerstvo vydlabané drevo slúži ako krmivo pre dobytok, drevo baobabu je ľahké, pórovité, a tak sa v ňom diery hĺbia ľahko, čo je využívané nielen k vyššie uvedenej akumulácii vody, niektoré domorodé kmene do takých dier ukladajú svojich zomrelých, čím sa ich telá mumifikujú aj bez použitia akýchkoľvek balzamujících látok. Ak sú pestované priamo zo semien sú populárne ako bonsajové stromy. V západnej Austrálii boli duté kmene baobabov využívané ako väzenie, v Zimbabwe sa nachádza starý dutý baobab, do ktorého sa zmestí až 40 ľudí, baobaby sú využívané aj ako obchody, sklad, autobusové zastávky či príbytky kúzelníkov a šamanov, je známy aj prípad malého kostolíka nachádzajúceho sa v útrobách tohto obdivuhodného stromu.

stromy-baobabs2

Na základe toho, čo už bolo povedané, snáď nie je divu, že baobaby sú považované za magické stromy. Niektoré druhy baobabov vyzerajú, akoby rástli korene nahor najmä v suchom období, kedy strácajú svoje listy. Legenda hovorí, že Baobab bol jedným z prvých stromov, ktorý sa objavil na zemi. Po ňom prišla štíhla a pôvabná palma. Keď ju baobab zbadal, spustil nárek, že chce byť štíhlejší. Objavil sa tiež "plamenný strom" Brachychiton a baobab mu závidel jeho krásne kvety. A keď uvidel veľkolepý figovník, prosíkal, aby mal také plody. Bohovia sa naňho nahnevali, vytrhli ho zo zeme a zasadili korenami hore, aby ho už nemuseli počúvať.

.

.

ODPORÚČAME:

Nebaví Vás práca? Pozrite sa ako v Pakistane rozoberajú staré lode za dva doláre

Prvý teplovzdušný balón vzlietol pred 230 rokmi

Čo je Helicobacter pylori? Prenos infekcie, príznaky a liečba

Aloe vera zázrak, ktorý zahojí jazvy či pomôže unaveným vlasom

Breza má veľký liečivý potenciál

tags: magicke stromy baobaby sa dozivaju viac ako dvetisic rokov

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina