.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Servítková technika postup na rôzne podklady Decoupage

  • PDF
34897
Like!

servitkova-technika

Servítková technika známa tiež ako decoupage je spôsob dekorácie najrôznejších predmetov z papiera, dreva, terakoty, kovu, vosku, porcelánu i textilu.

.

.

Chcete si niečo vyrobiť pre seba, alebo vyrobiť pekný darček, táto technika je ideálna. Podstata tejto techniky spočíva v tom, že vystrihujete motívy zo servítok a polepíte nimi najrôznejšie predmety. Najčastejšie sa používajú trojvrstvové papierové servítky preto sa to volá servítková technika.

Zo servítky oddelíme a použijeme iba hornú tenučkú vrstvu. Keď z nej vystrihnite požadovaný motív a následne ho nalepíme na dekorovaný predmet, vyzerá, ako keby bol namaľovaný. Ešte krajší predmet dosiahneme, keď pred zdobením ho natrieme svetlou akrylovou farbou.

Čo budeme potrebovať na tvorenie:

1. Špeciálne lepidlo na servítkovu techniku. Druh zvolíme podľa typu povrchu, na ktorý chceme servítkovou techniku aplikovať, môže byť aj lepidlo Herkules

2. Univerzálne akrylové farby pre hobby použitie

3. Servítky s motívmi, ktoré sa vám pozdávajú

4. Predmet na dekoráciu, ktorý si chcete skrášliť napríklad terakoty - kvetináče, tanieriky, papierové krabičky všetkých veľkostí,

drevo - vhodné sú najmä výrobky z neupraveného dreva alebo MDF, rôzne krabičky, stojany na ceruzky, zrkadlá, šanony,

hodinové dosky, hodia sa aj prázdne debničky od ovocia, polystyrén rôzne tvary - gule,zvončeky, hviezdy, vajíčka a pod.,

kov - malé kanvičky alebo vedierka, porcelán - hrnčeky, môžeme dekorovať sviečky

textil - dečky, prestieranie, plátené vrecia, textilné tašky, tričká, všetko to musí byť v svetlých farbách

6. Pomocný materiál: štetce, nožnice, hubky, mikroténové sáčky, žehlička, papier na pečenie, fén

priprava-servitkova-technika

Základný postup:

1. Predmet natrieme svetlou akrylovou farbou

2. Pripravíme si servítkový motív - vystrihnete obrázok zo servítky a oddelíme dve spodné vrstvy. Zostane nám horná, farebná, veľmi tenká vrstva

3. Miesto, kam chceme obrázok prilepiť, natrieme v tenkej vrstve lepidlom pre servítkovú techniku

4. Priložíme obrázok a jemne uhladíme hubkou smerom od stredu von, aby nevznikli bubliny a záhyby

5. Ak lepíme väčšiu plochu servítka, kladieme ju od jedného okraja a postupne pritláčame hubkou

6. Keď to trošku zaschne, vrch servítky natrieme ešte raz tenšou vrstvou lepidla. Necháme zaschnúť

Krakelovanie alebo imitácia popraskaného povrchu

Predmet natrieme akrylovou farbou. Po zaschnutí rovnomerne nanesieme krakelovací lak. Môže byť aj lepidlo Herkules, no neutvorí také veľké prasklinky. Štetec musí byť suchý. Čim hrubšiu vrstvu laku nanesieme, tým budú praskliny hrubšie. Lak nanášame jedným smerom po celej ploche. Po dobrom zaschnutí laku môžeme naniesť akrylovú farbu . Smer nanášania musí byť kolmo k smeru nanášania laku. Spodnú akrylovú farbu treba dať tmavšiu a vrchnú svetlu, nie príliš hrubo. Pomaly sa vrchná vrstva farby trhá a vznikajú praskliny. Nános farby nesmie byť príliš silný. Vrchnú farbu nanášame tak, aby sme jednotlivé nátery neprekrývali, lebo sa stratia praskliny. Necháme to dobre preschnúť najlepšie cez noc a môžeme ďalej polepiť servítkou.

Tipy pre prácu so servítkami

Zo servítky sa vždy používa len tá vrchná, farebná vrstva. Inak obrázok nebude na predmete držať. Ak budeme zdobiť popraskaný povrch servítkou, je nutné, aby spodná farba bola tmavá a vrchná svetlá. Servítka je totiž tenká a podklad ním presvitá. Aby bol motív vôbec rozoznateľný, povrch predmetu musí byť svetlý. Pri použití krakelovacieho laku a správnych farieb dole tmavá, hore svetlá servítka vyzerá, ako by aj bola popraskaná.

Dekorované kvetináče, do ktorých chceme zasadiť kvety, je potrebné na záver dokonale prelakovať napríklad lakom na drevo inak terakota natiahne vodu a ničí náter aj dekoráciu. Vrstva farby sa potom na kvetináči tvorí bublinky, praská a lúpe sa.

Servítková technika na textil

Potrebujeme špeciálne lepidlo na textilné decoupage, ktoré sa väčšinou fixuje zažehlením. Ak je to potrebné, textil najprv vyperieme a vyžehlíme, aby sa nám s ním dobre pracovalo. Látku v mieste, kde chceme mať obrázok, podložíme mikroténovým vreckom a potrieme lepidlom na textil, vybraný motív zo servítky pomaly pritlačíme hubkou na vlhkú látku a necháme to zaschnúť. Potom motív znova natrieme lepidlom na textil, nebojme sa preťahovať na látku.

Keď to všetko poriadne zaschne, odložíme mikroténový sáčok, otočíme na lícovú stranu a cez papier na pečenie niekoľko minúť prežehľujeme. Žehličku si nastavíme ma teplotu pod značnkou bavlna.

Textil pod servítkovú techniku by mal byť svetlej farby.

Tipy pre prácu s textilom

Treba dať pozor, aby bol motív úplne prilepený na tkaninu, najmä okraje. Nezabudnite vždy podložiť mikroténový sáčok, lebo lepidlo presakuje. Perte len ručne, nežmýkajte.

Servítková technika dekorácia sviečok

Potrebujeme špeciálne nehorľavé lepidlo na zdobenie sviečok. Dá sa použiť aj univerzálne lepidlo na decoupage, ale niektoré druhy na vosku nedržia a pri horení sviečok zapáchajú. Sviečku natrieme na určenom mieste lepidlom, priložíme vystrihnutý motív zo servítky, uhladíme, necháme zaschnúť. Potom ešte raz pretrieme.

Servítková technika na porcelán, keramiku a sklo

Potrebujeme špeciálne lepidlo. Postupy sa líšia podľa zvoleného podkladu dĺžkou zaschnutia a fixácie vypaľovaním. Predmet pred začiatkom práce očistíme, umyjeme a osušíme. Na požadované miesto nanesieme lepidlo. Vystrihnutý motív zo servítky priložíme, ak je potrebné jemne uhladíme a znova natrieme. Najmä dobre natrieme okraje. Po zaschnutí fixujeme ozdobu podľa návodu na konkrétny podklad, napr. vypálením v rúre okolo 160 ° C. Ozdobený predmet potom možno opatrne a len ručne umývať. Nedávame do umývačky riadu.

.

.

ODPORÚČAME:

Kreatívne nápady do každej modernej domácnosti

Ako zariadiť detskú izbu? Nápady na farebný interiér

Ako sa naučiť háčkovať, učíme sa háčkovať

Zábavné a pekné nápady do bytu

Farebné dekorácie na stenu, nápady

tags: servitkova technika postup na rozne podklady decoupage

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina