.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Kvet Osteospermum si dajte na balkón miluje slnko

  • PDF
12504
Like!

kvet-osteospermum

Máte balkón, na ktorý celý deň svieti slnko? Potom pokojne môžete pestovať osteospermum, ktorému sa tam bude určite dariť.

.

.

Táto rastlina totiž pochádza z južnej Afriky, preto je od teplého počasia priam závislá. Keď je zamračené, jej kvety sa zatvárajú, rovnako aj v noci. Vo svojej domovine je to trvalka, u nás sa pestuje ako letnička. V závislosti od druhu a odrody rastie buď vzpriamene alebo mierne previsnuto. Patrí do čeľade astrovité a jej kvety pripomínajú margaréty, preto ju niekedy nazývajú aj africká sedmokráska. Kvety sú však oveľa väčšie a atraktívnejšie, môžu mať v priemere osem až dvanásť centimetrov a rastú na pomerne dlhých stopkách. Sú zložené z úzkych jazykovitých lupienkov, ktoré majú rôzne odtiene bielej, žltej, oranžovej, ružovej, modrej či fialovej farby. Boli vyšľachtené aj odrody s plnými kvetmi. Terč býva tmavý alebo žltý. Listy sú kopijovité a majú zúbkatý okraj.

Ako ju pestovať?

Zakúpené sadenice presaďte do kvalitného, na živiny bohatého substrátu. Na dno nádoby nezabudnite nasypať drenážnu vrstvu. Odporúča sa asi dva týždne po vysadení výhonky zaštipnúť, aby sa bohato rozkonárili. V tomto období môžete začať aj s prihnojovaním. Až trikrát za týždeň môžete pridať do zálievky hnojivo na kvitnúce rastliny. Polievajte podľa potreby, za horúceho počasia aj každý deň. Pamätajte pritom na to, že suchý substrát môže spôsobiť žltnutie listov, naopak nadmerná závlaha pleseň koreňov a stoniek. Rastliny môže napadnúť molica skleníková, vošky, prípadne roztoče. V takom prípade použite prípravky proti týmto škodcom.

Osteospermum sa výborne kombinuje s inými kvitnúcimi balkónovkami, ktoré majú rady slnko, napríklad s muškátmi, petúnkami, skaevolou, sanvitáliou a pod. Bohato kvitne od mája až do neskorej jesene. Odkvitnuté kvety odstraňujte, čím podporíte ďalšie kvitnutie. Ak si však chcete v budúcej sezóne dopestovať vlastné rastliny zo semienok, nechajte niektoré kvety dozrieť a semienka si pozberajte. S ich vysievaním začnite v marci.

Z niektorých novších odrôd netreba odstraňovať odkvitnuté kvety, lebo netvoria semienka. V črepníku, na priloženej ceduľke, by to malo byť uvedené. Osteospermum môžete pestovať aj na záhone v záhrade.

ODPORÚČAME:

Kvet Levanduľa úzkolistá využitie a účinky

Premeňte svoj balkón na krásnu záhradu

Najväčší kvetinový park v Európe Keukenhof Holandsko

tags: kvet Osteospermum si dajte na balkon miluje slnko kvety

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina