.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Sú dnešné deti hlúpejšie ?

  • PDF
3264
Like!

deti-pri-pocitaci1

Preplnené detské ihriská a stavanie pouličných bunkrov, trávenie času vonku od rána do večera, športovanie bude možno o pár rokov úplné sci-fi.

.

.

Z najnovších štatistík vyplýva, že pre dnešné deti nie je vzrušujúce preskakovať gumu na chodníkoch pred panelákom. Ony majú radšej virtuálnu pohyb v praku Angry Birds. Nová generácia, čo sa už narodila do internetových čias, je oproti nám, starším ročníkom, vnímavejšia, technicky zručnejšia, no podľa psychológov aj povrchnejšia, ak nie rovno hlúpejšia.

Mozog sa adaptoval na internetové prostredie po svojom. Prejavuje sa to hlavne tým, že vypúšťa z hlavy redundantné informácie, pretože vie, že sa k nim môže kedykoľvek opätovne dostať, a to pár kliknutiami. Spravili sme si z Googlu externú pamäť.

Psychológovia zistili, že zatiaľ čo dôležité vedomosti, načerpané z kníh, sa držia v našich hlavách trvalo, tie, ktoré sme našli na webe, prakticky hneď zabúdame. Namiesto samotného faktu si však pamätáme cestu, ako sme sa k tomuto faktu dopracovali, takže ho v budúcnosti vieme nájsť zas a znova.

Strata koncentrácie

Priemerný užívateľ internetu má naraz otvorené tri a viac okien prehliadača. Nielenže chceme vyhľadávať fakty rýchlo, chceme tiež robiť veľa vecí naraz, pretože internet túto možnosť pripúšťa, konkrétne to je multitasking. Avšak tým, že zamestnávame naraz viaceré zmyslové centrá mozgu, trieštime koncentráciu do rôznych smerov a strácame schopnosť efektívne pracovať.

Potreba robiť všetko naraz zvyšuje produkciu stresových hormónov a zabíja v nás ako kreativitu, tak aj schopnosť racionálne pristupovať k riešeniu. Z výskumov vyplýva, že za posledných desať rokov klesol čas duševnej koncentrácie u mladých z dvanásť minút o vyše polovicu na päť minút.

deti-pri-pocitaci

Deti a web v číslach

Viac ako 90 percent dvojročných detí už má za sebou digitálnu stopu – fotky, čo ich mamičky popridávali na Facebook, v niektorých prípadoch dokonca samostatne zriadené profily, určite neodporúčame dávať tieto fotky na net, milé mamičky.

Viac ako polovica päťročných detí pravidelne používa počítače a tablety

90 percent detí dáva prednosť pri hľadaní odpovedí na svoje otázky vyhľadávaniu cez Google pred opýtaním sa starých rodičov

Viac ako 80 percent tínedžerov je aktívnych na sociálnych sieťach

59 percent školopovinných deciek sa spokojne venuje Facebooku aj počas vyučovania a to je chyba. Počítač ma byť pre deti spustený maximálne hodinu denne. Najlepšie doma pod dohľadom. Technika a počítačové znalosti nie sú zlé, ale deti majú prežívať svoje športovo hravé detstvo plné zážitkov, nie čumieť doma do počítača. Nakoniec sa to prejaví a prejavilo.

.

.

ODPORÚČAME:

Šikovná mama už sedem rokov denne maľuje svojim deťom obrázky na obrúsky

Zoznámte sa s ozajstným Mauglím! Toto dievčatko vyrastalo v divočine

Nekupujte drahé hračky, vyrobte si ich sami

 

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina