.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Pozrite ako zvládnuť alergiu po uštipnutí hmyzom

  • PDF
3756
Like!

vcela-medonosna

Vyšli ste si s priateľmi či rodinou na výlet a namiesto príjemne stráveného dňa ste na vlastnej koži pocítili bolesť po uštipnutí hmyzom.

.

.

Tak aj takto sa môže predčasne skončiť radosť z pobytu v prírode. Ak sa včela cíti ohrozená, tak zaútočí. Ale pokiaľ sa budete chovať pokojne, nič vám neurobí. Včely sú veľmi užitočné a dôležité pre ekosystém.

Pozrite sa ako čmeliak usilovne opeľuje kvietok.

Aké sú prejavy alergickej reakcie a aká je správna prevencia aj liečba po uštipnutí hmyzom.

Prejavy alergickej reakcie

Pokiaľ ide o alergickú reakciu, potrebujeme rozlíšiť jej intenzitu a hrozbu pre naše zdravie. Pomôže nám tento jednoduchý prehľad:

Bežná reakcia na jed: opuch, začervenanie, bolestivosť v mieste bodnutia. Trvanie do 48 hod. Pridružená môže byť malátnosť a zvýšená teplota.

Veľká lokálna reakcia: alergická kožná reakcia, výrazné začervenanie, opuch, bolesť na ploche väčšej než 10 cm, môže sa pridať aj teplota. Reakcia narastá 24 až 48 hodín a trvá maximálne 5 dní.

Celková alergická reakcia (anafylaxia): zvyčajne začne počas pár minút, môže, ale nemusí byť pridružená kožná reakcia ako pri lokálnom prejave. Pozorovať môžeme rôzne stupne reakcií od ľahších ako únava, žihľavka či úzkosť, cez vážnejšie ako tieseň na hrudi, nevoľnosť, vracanie, hnačka, závraty, až po život ohrozujúcu dýchavičnosť, zmätenosť, pokles krvného tlaku, opuch dýchacích ciest, stratu vedomia a celkový kolaps organizmu.

Čo robiť po uštipnutí hmyzom?

Základným pravidlom je čo najrýchlejšie vytiahnuť žihadlo. Treba ho odstrániť postupným páčením, nie násilným vytiahnutím tak, aby sme nestlačili jedový vačok. Miesto bodnutia udržiavame čisté, aby nedošlo k lokálnej infekcii. Ak ide o bežnú nevýraznú reakciu, nie je potrebná špeciálna liečba, okrem prikladania ľadového či octanového obkladu a prípadnej tabletky antihistaminika.

V prípade, ak cítime vyššie uvedené príznaky vážnej alergickej reakcie, musíme postupovať rýchlo a efektívne. Ak máme pri sebe adrenalínovú injekciu, okamžite si ju pichneme do stehna. Pri bodnutí hmyzu na končatine, ju stiahneme kompresívnym obväzom alebo vhodným oblečením, aby sme sťažili cirkuláciu krvi. Nasleduje ústne podanie antihistaminika a urýchlené privolanie vozidla lekárskej záchrannej služby. Potom môžeme zjesť aj tabletku proti bolesti, napr. ibuprofen.

Ak už z minulosti vieme, že sme alergickí na hmyzí jed, je dôležité nosiť pri sebe tzv. pohotovostný balíček. Jeho obsahom by malo byť: adrenalínová injekcia, moderné antihistaminikum, kortikosteroid a v prípade, ak sme astmatici aj inhalačný prípravok proti obštrukcii dýchacích ciest. Tento balíček možno získať v lekárni na predpis. Vhodnou prevenciou je aj imunoterapia u alergológa, ktorá dosahuje až 97 percentnú úspešnosť. Jej nevýhodou je dlhodobý priebeh terapie.

Všeobecné pravidlá prevencie pred hmyzím bodnutím

Keďže včely a čmeliaky nie sú prirodzene agresívne, v prípade, ak okolo vás krúžia, je vhodné zbytočne sa neoháňať a nechať ich odletieť. Pri osiach a sršňoch je to zložitejšie. Sú veľmi agresívne, preto odporúčame zachovať ešte väčší pokoj a nerobiť žiadne prudké pohyby.

Na komáre, ale aj iný hmyz účinkujú repelenty napríklad na báze DEET (N-dimetyl-3-metyl-benzamid). Repelent nastriekame na oblečenie, topánky, stan aj sieťku proti hmyzu. Komáre tiež priťahuje telesný pach, teplotné vyžarovanie nášho tela a oxid uhličitý v našom dychu. Obmedzenie fyzickej námahy a potenia v oblastiach zamorených komármi môže znížiť počet bodnutí.

V prípade, ak ste alergici na hmyzí jed, je žiaduce nosiť oblečenie s dlhými rukávmi, dlhé nohavice a minimalizovať tak vystavenie našej pokožky.

Vyhýbajte sa aj noseniu parfumu či žiarivého farebného oblečenia. Obe priťahujú hmyz.

Ak trpíte závažnými alergiami, nemali by ste chodiť do prírody sami, pre prípad, ak by ste potrebovali okamžitú lekársku pomoc.

Vyhýbajte sa piknikom a grilovaniu vonku. Sladkosti a koláče, plátky studeného mäsa, pivo a ďalšie potraviny priťahujú osy. Taktiež nenechávajte vonku otvorené fľaše s nealkoholickými sladenými nápojmi.

Pokiaľ to je možné, vyhýbajte sa prezretému ovociu, odpadkovým košom a kontajnerom, ktoré tiež priťahujú osy. A nikdy nechoďte po trávnikoch naboso.

komar

Alergia na uštipnutie hmyzom - liečba

Prvá pomoc - základnou zásadou laickej  prvej pomoci je nevyvolať paniku. V rodinách alergikov by  mal byť postup v laickej prvej pomoci skonzultovaný s lekárom a opakovane precvičený.

Neodkladať privolanie lekára RZP u pacienta so známou alergiou a u každého pacienta, kde sa začínajú objavovať aj iné príznaky ako bolesť a opuch miesta vpichu.

Dôležitá je dezinfekcia miesta vpichu, (hlavne po bodnutí osou môže hroziť infekcia), vybratie žihadla, priloženie studeného obkladu (ľad).

Bodnutie vyvoláva vždy veľmi silnú bolesť v mieste vpichu. Často silná bolesť a nie alergia vyvolá nežiadúcu reakciu po bodnutí.

Normálna lokálna reakcia - liečbu nevyžaduje. Dezinfekcia miesta vpichu, vybratie  žihadla, studený obklad je postačujúci. Podanie tablety antihistaminika je možné,  ale nie je nevyhnutné.

.

.

Nadmerná lokálna alergická reakcia - lokálne ošetrenie, dezinfekcia, vybratie žihadla, priloženie studeného obkladu (ľadu), miesto vpichu možno potrieť  gélom s obsahom antihistaminika (Fenistil gel – voľnopredajný liek). Podajú sa 2 tbl. antihistaminika (Zodac, Claritine – malé balenie lieku je voľnopredajné) alebo liek, ktorý určí lekár. Liek možno opakovať o 12 - 24 hodín.

Celková alergická reakcia - pacient nosí vždy a všade so sebou pohotovostný balíček, ktorý ihneď použije. Okamžite je potrebné volať lekára RZP. Bez čakania sa podajú 2 tbl. antihistaminika a 2 tbl kortikoidu (alebo 2 čípky), aj keď pacient nemá žiadne príznaky rozbiehajúcej sa alergie. Pri zhoršovaní stavu sa aplikuje adrenalín a inhalačne sa podávajú 2 dávky  rozširovača priedušiek. Pri jasnej alergickej reakcii sa ihneď podáva adrenalín.

Alergénová špecifická imunoterapia (hyposenzibilizácia)

Je vitálnou indikáciou u zistenej alergie. V stúpajúcej dávke a v stúpajúcej koncentrácii sa podáva alergén osieho alebo včelieho jedu s cieľom navodenia tolerancie. Po 2 - 4 mesiacoch liečby je už vytvorená dostatočná ochrana pred závažnou alergickou reakciou. Dĺžka liečby je individuálna, u niekoho aj doživotná. Potvrdenú a zaručenú ochranu zanecháva len injekčná liečba.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina