.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Konzumujete často alkohol? Alkoholové psychózy!

  • PDF
3756
Like!

alkohol

Alkoholizmus patrí medzi najrozšírenejšie závislosti aj preto, že je spoločensky akceptovaný a popíja sa na každom kroku.

.

.

Alkohol nepostihuje postihnutého len fyzicky a psychicky, ale aj jeho rodinu a najbližšie okolie. Medzi najčastejšie alkoholovej psychózy patria:

Alkoholová epilepsia: vysoká miera spotreby alkoholu a epileptické záchvaty spolu často súvisia. Epileptické záchvaty sa spravidla objavujú 4 - 48 hodín po požití alkoholu. Liečba spočíva: v dôslednej abstinencii, ktorá je sprevádzaná podávaním liekov a niektorých vitamínov a minerálov (draslík, horčík), glukóza a dostatočnom množstve tekutín.

Úrazy hlavy a cievnej mozgovej príhody: sú dôsledkom náhleho zvýšenia krvného tlaku v závislosti na požitie vysokých dávok alkoholu.

Alkoholová demencia: medzi jej prejavy patrí zhoršenie pamäti, duševných schopností slúžiacich na zabezpečenie svojej existencie, úsudku, maskovanie zábudlivosti (vymýšľanie si odpovedí a ich zabúdanie, pričom alkoholik si toho nie je vedomý). Pri dlhodobej abstinencii môže dôjsť k vráteniu pamäti. K liečbe sa používajú vybrané vitamíny.

Alkoholová halucinóza: ide o zriedkavé ochorenie prejavujúce sa nepokojom, úzkosťou, bolesťami hlavy, sluchovými ilúziami až halucináciami. Pacient si je väčšinou vedomý, že ide o ilúziu. Môže sa objaviť po odobratí alkoholu. Postihuje závislých po desiatich a viac rokoch, väčšinou mužov. Jej chronická forma je veľmi podobná schizofrénii.

Alkoholická paranoidná psychóza: alebo tiež žiarlivecký blud. Môže sa objaviť pri zvýšenej konzumácii alkoholu. Nie je sprevádzaná trasením či potením. Jej príznakom je žiarlivosť.

Delírium tremens: ide o život ohrozujúci stav, ktorý vzniká pri náhlom prerušení konzumácie alkoholu. Predchádza mu stav, ktorý je sprevádzaný potením, nevoľnosťou, zrýchlenou srdcovou činnosťou a nespavosťou. Pri samotnom delíriu má pacient neustále halucinácie, vykonáva zažité pohyby, dostavuje sa trasenie. Pacient sa neorientuje v čase ani priestore, môže byť buď nepokojný až agresívny,alebo naopak pokojný až utlmený. Jeho nálady sa môžu rýchlo meniť. Delírium tremens môže trvať aj niekoľko dní. Vždy je zakončené hlbokým spánkom. Pacienti sú hospitalizovaní na jednotke intenzívnej starostlivosti. Pri delíriu tremens môžu byť podávané niektoré z týchto liekov: antiepoleptika, klasická či atypické antipsychotiká, benzodiazepíny, vitamíny a minerály (magnézium, vitamíny skupiny B, draslík), antihypertenzíva, infúzie s glukózou.

Ak máte chuť dať si pohárik, dávajte si pozor, aby ste neboli závislí a nekonzumovali ho pravidelne.

Prečítajte si toto: Alkohol zabíja svaly, vysušuje organizmus, ničí rozumové bunky

tags: co sposobuje alkohol alkoholove psychozy

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina