.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Ibiza ostrov mladých dovolenka snov ?

  • PDF
13607
Like!

ostrov-ibiza

Na Ibizu počas leta tiahnu najmä hluční Angličania, no nám Slovákom je predsa len ešte stále menej známa.

.

.

Generácia holdujúca povzbudivým tabletkám, ktoré udržia človeka na tanečnom parkete po celú noc, už niekoľko rokov po sebe prichádza na tento ostrovček, ktorý sa teší mimoriadnej obľube. Najlepšie na Ibize je to, že môžeš robiť, čo len chceš, a nik na teba neukazuje prstom! zdôvodňuje mi výber destinácie taliansky homosexuál Giovanni, šťastne objímajúci na verejnosti svojho priateľa priamo v centre hlavného mesta. Takýchto dvojíc tu stretnete kvantum. Duch legendárnych detí kvetov, ktoré si v 60. rokoch urobili z Ibizy nocľaháreň, pútnické miesto, akúsi tribúnu ilúzií, tu zrejme zostane naveky. Vychýrené pláže ako Platja d´en Bossa zapísaná i na zozname najčistejších európskych pláží, megadiskotéky ako Pacha, El Divino či Privilege, a k tomu umelecká bohéma, bary, kaviarne, reštaurácie a hotely par excellence sa stali esenciou života a ducha tejto krajiny. Motto Ibizy znie jednoznačne: Jedzte a pite, smejte sa, milujte sa, zabávajte sa a buďte šťastní! V jednom okamihu tu nájdete najväčší luxus i najväčšiu špinu, mravnosť aj neresti a človek sa stráca v tomto chaose, lebo nik sa oňho nestará a každý si robí, čo sa mu páči. Toto všetko dohromady tvorí akúsi archu pohody plávajúcu v Stredozemnom mori. Žije si búrlivým životom v opare cestovnými kanceláriami okysličovanej slávy, ktorá je večná.

Stačí vyraziť

Väčšina dovolenkárov zakotví na západnom pobreží v meste Sant Antoni de Portmany. Táto pôvodne rybárska osada zmutovala na typické letovisko a idylke bol koniec! Hoci má len 14 tisíc obyvateľov, počas leta k nim pribudne vyše 200 tisíc dovolenkárov, zväčša Britov holdujúcich alkoholu a pouličným šarvátkam. Ani skvostné tunajšie západy slnka nedokážu vykompenzovať očividné mínusy, ktoré tomuto mestu uštedril turistický ošiaľ. Našťastie, na Ibize je všetko na dosah ruky, a tak vám stačí prenajať si auto a vyraziť za brány mesta. Tam sa rozpínajú nespočetné píniové háje, po ktorých starí Gréci kedysi pomenovali Ibizu názvom Pitiusy (píniový ostrov), plné pestrofarebných jašteríc, vinice, sady i čarovné skalnaté útesy nad blankytne modrými zátokami. Jednou z nich je San Miguel, ktorá sa od ostatných líši tým, že nad ňou nájdete jaskyňu Cova de can Marcá, kde kedysi piráti ukrývali svoje poklady. Jaskyňa stará stotisíc rokov je plná bizarných stalaktitov a exkurziu ozvláštňuje netradičná laserová šou, pri ktorej môžete sledovať hudobne podfarbený a počítačom riadený vodopád!

ostrov-ibiza1

Zázračné Hierbas

Apropo, hudba. Keď vás omrzia tunajšie chrámy techna – diskotéky s tisícwattovými reproduktormi a kapacitou desaťtisíc miest, kde sa vstupné šplhá na závratných 100 eur na osobu, je to jasný signál, že vaše uši potrebujú zmenu! V dedinke San Joan, ponorenej v náručí viníc a mandľovníkových sadov, máte počas leta šancu zažiť nefalšované folklórne slávnosti, no hlavne – horúci španielsky temperament, ktorý robí Ibizu Ibizou! V týchto končinách, plných bielych domčekov s ošumelými strechami a kvetináčmi v oknách, dôstojné seňory a seňority nevyjdú do ulíc inak než s vejárom v ruke, vzduch je prevoňaný pomarančmi a ozvučený podmanivými clivými tónmi španielskej gitary a klepkaním kastaniet. Ľudia tu stále žijú v zabehaných koľajach svojich predkov, živia sa pasením oviec a kôz a len čo sa s nimi dáte do reči, už vás srdečne zvú na tradičný domáci likér Hierbas Ibicencas, ktorý popíjajú tak často ako našinci pivo. Hustá jantárovo žltá tekutina s bylinkami obsahuje až 30 % alkoholu a predáva sa v každom obchode. „Hierbas ti pomôže pri žalúdočných problémoch, no rovnako dokáže liečiť i zlomené srdce! Vyrábame ho z rozmarínu, tymianu, anízu, citrónov a borievkových bobúľ, no každý má na výrobu svoj vlastný recept!“ smeje sa sedemdesiatnik Ramiro Estevez, rodák zo San Joanu.

Srdce ostrova

Hlavné mesto Ibizu založili Kartáginci na počesť boha Ibosa. Na jej okraji sa ťažila soľ, čo úspešne pokračuje dodnes. Každému, kto prichádza do tohto mesta, ako prvá padne do oka malebná stredoveká pevnosť Dalt Vila, ktorá sa impozantne týči nad prístavom a je dominantou Ibizy. Jej dva kilometre dlhé a meter hrubé hradby pôvodne chránili celkom desať hektárov plochy, na ktorej sa v 13. storočí arabské obyvateľstvo zabarikádovalo pred dobyvateľmi. Od roku 1999 je Dalt Vila zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, neočakávajte však žiaden skanzen – naopak, je to ešte stále obývaná štvrť. Romantické úzke strmé uličky sú ako stvorené na objektív fotoaparátu – pestro pomaľované domy sú postavené tak blízko, že si susedia bývajúci oproti sebe môžu cez ulicu podať ruky, nad hlavami vám povieva sušiaca sa bielizeň a okolo vás pobehujú šantiace deti miestnych Cigánov. Áno, Dalt Vilu i rybársku štvrť Sa Penyu, plnú rozkošných kaviarničiek a butikov, obývajú prevažne španielski Cigáni. Slušní, pekne oblečení, kultivovaní a civilizovaní. Našťastie, ešte stále dosť temperamentní na to, aby dokázali v Ibize udávať rytmus.

ostrov-ibiza2

Protipól bermudského trojuholníka

Od roku 1983 boli všetky španielsky písané cedule s názvami obcí a miest postupne nahradené novými - v ibizskom dialekte eivissenko, tradičnom jazyku ostrova. A tak sa napríklad z hlavného mesta Ciudad de Ibiza stalo Ciutat Eivissa. Človek sa tu síce nestratí, lebo Ibiza je malý ostrov, no tých navigačných cedúľ je tu ako šafranu, a tak sa vám ľahko môže stať, že budete blúdiť ako v labyrinte. Niekedy však aj to prináša svoje ovocie – v márnej snahe nájsť na juhu krajiny vychýrenú pláž Cala Tarida, údajne veľkého konkurenta pláže Platja d´en Bossa, sme sa čírou náhodou dostali do zátoky Cala d´Hort, znalcami považovanú za najromantickejšiu v celej krajine. Na tej romantike majú zásluhu najmä mysteriózne skalnaté masívy Es Vedra a menší Es Vedranel, ktoré sú vraj magnetickým protipólom bermudského trojuholníka. Tristoosemdesiatdva metrov vysoká Es Vedra, plávajúca na hladine len kúsok od zátoky, priťahuje ezoterikov zo všetkých končín sveta a niektorí ju dokonca považujú za špičku potopenej Atlantídy. „Pred pár rokmi som čítal v novinách, že tu videli ufo!“ šokuje ma Angličan Joe, ktorý sa nevie na skalu vynadívať. Ktovie, aká je pravda... Isté je len to, že pri tomto masíve stroskotalo už mnoho lodí, ktoré k nemu pritiahlo neznáme gravitačné pole, a miestni tvrdia, že žiadny poštový holub sa odtiaľ nikdy nevrátil... Erich Von Däniken preto označil toto miesto za zakliate a Ibizania ho volajú Dračí zub.

ostrov-ibiza-mapa

Formentera sa Ibize nevyrovná

Mnoho návštevníkov sa dá zlákať plavbou na ani nie 40 kilometrov vzdialený ostrovček Formentera, no hoci je blízko, Ibizania tam chodievajú zriedkakedy. Či Malorka, či Formentera, pre nás je to už ako iný kontinent! vysvetľuje mi môj spolucestujúci, ktorý má na Formentere starých rodičov. A Európa nám pripadá ako úplne iná planéta, takže keď vytiahneme päty z Ibizy a ideme čo i len do Španielska, hovoríme, že ideme do Európy!  Pravdou zostáva, že Formentera, vyprahnutá a zaostalá, Ibizanom nemá čo ponúknuť – a turistom tiež nie. Ibiza je skrátka úžasný kokteil, ktorý vám nikdy neprestane chutiť – podobne ako slávne Hierbas Ibicencas. Okrem neho si ako suvenír môžete doniesť i originálne výtvory „hippisákov“, ktorí si na živobytie privyrábajú výrobou šperkov, ozdôb a batikových tričiek a svoju základňu majú odjakživa v Punta Arabi v Es Canar. Obrovský bazár so štyrmi stovkami stánkov, doplnený o afrických hudobníkov, je pastvou pre oči každého, kto sem zavíta. Cigáni tu predávajú kožené opasky, Afričania drevorezby a mnoho ďalších umelecký tovar s visačkou „Made in China“... Pri nohách jednej z predavačiek vidím spať malého psíka. Je to náš národný poklad, ten je originál Made in Ibiza! hovorí mi so smiechom dievčina a nezabudne dodať, že z neho vyrastie rýchly ibizský chrt. Predkov tejto ušľachtilej rasy sem doviezla egyptská kráľovná Kleopatra a Ibizania sú naň rovnako hrdí ako na celú svoju krajinu.

rezort-bazen

tags: ibiza ostrov mladych dovolenka snov

.

.

ODPORÚČAME:

Ostrov Sicília perla Stredomoria

Talianske Benátky, mesto zamilovaných

Malta piesočnaté pláže, tyrkysové more

Hurá k moru, kam vlastne ísť, aby sme sa nenudili?

tags: ibiza ostrov mladych dovolenka snov

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina