.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Prečo ženy nevedia hospodáriť s peniazmi?

  • PDF
2943
Like!

zena-s-peniazmi

Väčšina žien žije počas svojho života nejaký čas v chudobe a celkovo s peniazmi nevedia príliš dobre nakladať a hospodáriť.

.

.

Čím to je? A aké chyby my ženy, najčastejšie robíme?

National Center for Woman and Retirement Research uskutočnilo prieskum, ktorého výsledky si prečítajte nižšie a posúďte sami:

- 47% žien vo veku nad 50 rokov je slobodných (sú teda finančne zodpovedné samy za seba )

- 50% manželstiev končí rozvodom počas prvého roka

- po rozvode klesne životná úroveň žien o 73 percent

- zo starších ľudí žijúcich v chudobe sú 3 zo 4 práve ženy

- 7 z 10 žien bude v určitej dobe svojho života žiť v chudobe

- 90 percent žien počas života ponesie celkovú zodpovednosť za svoje financie a napriek tomu v nich nemá 79% žien jasno

- iba 20 percent žien budú v dôchodku zabezpečené

Nechávame peniaze na mužoch

Myslíme si, že kasu by mal doma držať muž. Bojíme sa prevziať zodpovednosť za vlastnú bezpečnosť a rolu živiteľa rodiny prenechávame na partnerovi. Nepočítame ale s 50 percentnou šancou, že nám manželstvo vydrží a nerozvedie sa. Čo sa však bude diať v momente, keď budeme rozdeľovať majetok?

Myslíme si, že peniaze sú zložité

Akcie, obligácie, aktíva a rozpočty. Koľko žien je dnes vo výkonných manažérskych funkciách a pracuje s takými pojmami? Mnoho z nás si myslia, že investovať peniaze a zarábať viac ako priemernú mzdu sa rovná rozprávke. Máme strach s peniazmi hýbať a riskovať . Akciový trh a nehnuteľnosti sú pre nás španielskou dedinou. A vďaka tomu sa ani nesnažíme do sveta financií preniknúť. Pritom štatistiky ukazujú, že ženy sú často lepší investori ako muži.

Prežívame nepríjemné emócie pri práci s peniazmi

S partnerom sa večne hádame o tom, čo nakúpiť. Nedokážeme sa s rodinou dohodnúť, aké výdavky v ďalšom roku budeme mať. Nedokážeme si povedať o vyšší plat . Náš odlišný názor v oblasti financií často vedie k hádkam a nezhodám medzi partnermi. Niet preto divu, že nemáme chuť baviť sa o tom, ako zarábať viac peňazí, alebo radšej jednoducho nemyslíme na vlastné zabezpečenie. Peniaze sa pre nás stávajú nepríjemným témou a je pre nás príjemnejšie, ak sa o ne nemusíme zaujímať.

Sme tak vychované

Čo sme počúvali v detstve o peniazoch? Ako riešili peniaze naši rodičia a starí rodičia? Bola doma spoločná kasa, dôvera a dostatok peňazí? Alebo vaša mama stále chcela peniaze a otec hovoril, že nemá? Naše finančné správanie do značnej miery závisí na tom, čo sme videli a počuli ako malé doma. To rodičia nám ukazujú, čo je vo svete peňazí pravdou a tieto finančné programy nám vrývajú do emočného podvedomia. A ono potom v dospelosti pracuje pre nás, alebo proti nám.

Nedokážeme vo svete peňazí plánovať

Muži majú v oblasti peňazí jednu veľkú výhodu, nepoužívajú pri nich emócie, ale logiku. Obratne plánujú budúcnosť. Dokážu bez emócií operovať s myšlienkou, že "raz ich žena opustí" alebo "si nájdu niekoho iného". Túto alternatívu si žena snaží nepripúšťať, a preto neplánuje budúcnosť bez partnera. A to bohužiaľ prispieva k tomu, že sa po rozvode znižuje životnú úroveň nás žien o 73 percent.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina