.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Päť rád ako ušetriť na plyne! Ušetrite na plyne

  • PDF
3041
Like!

plyn

O tom, že plyn je na varenie aj vykurovanie domácnosti lacnejší ako elektrina, nie je sporu.

.

.

Aj tak na plyne môžete ešte ušetriť. Prinášame Vám päť rád, ako stiahnuť účet za plyn. Plyn je lacnejší. Navyše, pri varení na plynovom variči je horák rozpálený na danú teplotu takmer okamžite, zatiaľ čo elektrická platnička sa nahrieva postupne. Na rozdiel od elektriny s ním musíte zaobchádzať trošičku inak. Treba pravidelne volať servis, aby vám vyčistili spotrebiče a zaručili bezpečnú prevádzku.

Ak nezanedbáte servis, je plyn dokonca štatisticky bezpečnejší ako elektrina. Veľa domácich zranení je totiž pripisovaná úrazom elektrickým prúdom, alebo spáleninám. Unikajúci plyn pritom spoznáte ľahšie, plameň plynového sporáku je lepšie vidieť, než rozpálená elektrická platnička.

Vymeňte kotol

Výmenou starého kotla za nový môžete ušetriť až 30 percent nákladov na plyn. Moderné kondenzačné kotly majú nižšiu spotrebu a vyššiu účinnosť. Ak je účinnosť vášho kotla pod 80 percent, zvážte obstaranie nového. Investícia sa Vám rýchlo vráti.

Nastavte si bojler

Plynový bojler stačí naprogramovať na úspornú teplotu 45 až 55 °C, viac nie je potrebné. Nebudete musieť vodu riediť studenou vodou, aby ste v nej udržali ruku, bojler nepobeží väčšinu času naprázdno.

Objednajte servis

Čistota pol života. Toto platí aj u plynových spotrebičov. Napríklad horáky plynových kotlov, šporákov, rúr sa používaním zanášajú a majú potom pri rovnakej spotrebe nižšiu účinnosť. Odborné prečistenie Vám ušetrí približne 2 percentá nákladov.

Varte chytro a rýchlo

Používajte na hrnce pokrievku. Ušetríte tak až polovicu energie, ktorú by inak vo forme tepla unikala do okolia. Ešte lepšie výsledky dosiahnete s tlakovým hrncom, ktorý varenie urýchli až o tretinu času potrebného na varenie. Varenie predraží aj keď máte na hrncoch nerovné dno, alebo aj keď varíte v menších hrncoch, než je samotný horák a plamene olizujú boky nádoby.

Zmeňte si tarif

Informujte o sa u svojho dodávateľa plynu na možnosť zľavy. Medzi dodávateľmi zúri konkurenčný boj a aby ste ušetrili, nemusíte dodávateľa plynu hneď meniť, možno sa dá dovybaviť zľava pri dlhoročnom odbere.

Čo možno neviete ...

Zemný plyn je v skutočnosti bezfarebný plyn, bez chuti a zápachu. Hlavne z bezpečnostných dôvodov a aby sme vedeli rozpoznať jeho prípadný únik, je obohatený látkami páchnucimi po skazených vajciach. V minulosti sa experimentovalo aj z fialkovou vôňou, ale zistilo sa, že ju ľudia zaznamenajú neskôr, než páchnuce záprdky.

Odporúčame: Cena za Plyn, Vypočítajte si Cenu Plynu Online

tags: ako setrit na plyne , ako usetrit na plyne, plyn

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina