.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Železo v egyptských šperkoch nepochádza zo Zeme

  • PDF
3139
Like!

egyptania

Cez päť tisíc rokov ukrývali šperky dávnych Egypťanov dávne tajomstvo, teraz ho odovzdali britským vedcom, ktorí pomohli tak vyriešiť záhadu.

.

.

S ktorou si odborníci doposiaľ márne lámali hlavu. Vysvetlili totiž, ako je možné, že sa príslušníci prastarej civilizácie na rieke Nílu skrášľovali železnou bižutériou tisíce rokov pred tým, než sa ľudia naučili kuť železnú rudu. Železo v nájdených relikviách je mimozemského pôvodu a na Zem sa dostalo zrejme spolu s meteoritmi.

Objav prezentovaný v odbornom magazíne Meteoritics Planetary Science zároveň znamená, že museli meteority na území starého Egypta dopadať v hojnom množstve. Železných relikvií z doby, kedy ľudia ešte nevedeli spracovávať železnú rudu, sa totiž našla celá rada.

egypt-meteority

Meteorický pôvod preukázal tím vedený Diane Johnsonová z Open University v Milton Keynes. Dôkazy získali na základe analýzy koralov z Manchesterského múzea prostredníctvom elektrónového mikroskopu a počítačovej tomografie. Exponáty bádatelia nesmeli poškodiť, pod povrch sa dostali miestami, ktoré už poškodil zub času.

Podľa historikov mohli byť meteoritické roje tak časté, že ovplyvnili egyptské náboženstvo. "Nebo bolo pre dávnych Egypťanov veľmi dôležité a čokoľvek, čo z neho spadlo, považovali za dar od bohov," vysvetlila egyptologička Joyce Tyldesleyová.

O vtedajšom náboženstve sa toho príliš nevie, pretože Egypťania v tom čase ešte nemali písmo, ale panuje presvedčenie, že verili, že majú bohovia železné kosti a podľa niektorých teórií sa mohli domnievať, že na zem padajú božské pozostatky. Jedným z artefaktov, ktorý poslúžil ako dôkaz mimozemského pôvodu železa, je valcovitý korálik nájdený v roku 1911 na cintoríne v Gerzehu, 70 kilometrov južne od Káhiry. Jeho vek je odhadovaný na 3300 rokov pred naším letopočtom a jedná sa teda o najstarší železný artefakt nájdený na území Egypta.

meteorit

Prvé dôkazy o kovaní železa v starovekom Egypte pochádzajú zo šiesteho storočia pred nl, do tej doby sa našlo len niekoľko málo železných artefaktov, ktoré sa vždy spájali s panovníkmi a najvyššou spoločenskou vrstvou. Egypťania zrejme verili, že im železo, ako božský materiál zaručí posmrtný život.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina