.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Plemeno Barzoj Ruský chrt Borzoi Russian Hunting Sighthound

  • PDF
3200
Like!

barzoj-rusky-chrt1

Barzoj je pozoruhodné plemeno starodávnych psov, známe už z dávnoveku.

.

.

Pôvodom pochádza z Arábie, odkiaľ sa rozšíril do starodávneho Egypta a do iných krajín, o čom svedčia mnohé nástenné maľby Barzojov na reliéfoch egyptských pyramíd a v rozvalinách starovekej Asýrie. V dobe krížových výprav boli títo psi dovezený do Európy, kde sa tešili veľkej popularite medzi feudálnymi odborníkmi. Na území Ruska boli dostatočne rozšírené už v dobe Kyjevskej Rusi a obyvatelia strednej Ázie s nimi po dlhú dobu lovili a to až do príchodu prvých vlastníkov pôdy, poľnohospodárov.

Barzoj (Ruský chrt) sa vyznačuje charakteristickým tvarom tela, má dlhé a veľmi tenké nohy, výnimočne rýchly beh a vynikajúcu bystrozrakosť. Na širokom priestranstve už z ďaleka vidí pohybujúcu sa zver, čo svedčí o love "po zraku" a bez zbraní.

Popis plemena:

Existuje približne 20 plemien týchto chrtov: Grejhaund, Rirhaund, Saljuki, sSjuki, Afgánec, Afgánsky pôvodný chrt, Južný ruský chrt, Ruský psí chrt, Tazy a ďalšie. Títo psi sú suchej telesnej konštitúcie, s ľahkou kostrou, nádhernými tvarmi, dlhým ostrým ňufákom, úzkou a hlbokou hruďou, silne vtiahnutým bruchom a dlhými tenkými a pevnými nohami - stelesňujú krásu, pôvab, ladnosť a eleganciu.

V súčasných podmienkach sa chrti rozmnožujú všetkými smermi, avšak k honu sa už v USA, Kanade, Španielsku, Rusku a v iných krajinách nepoužívajú, lebo sú známi predovšetkým ako športovo spoločenské psy. V mnohých krajinách Európy a Ameriky a tiež v Austrálii sa chrti zúčastňujú pretekov v behu za umelým zajacom.

Výška:

Pes má v kohútiku 75 až 85 cm.

Fena má v kohútiku 68 až 78 cm.

Váha: Barzoj váži v rozmedzí 35 až 48 cm.

Srsť:

Barzoj má hodvábnu, mäkkú kratšiu a zvlnenú srsť. Na hlave, ušiach a končatinách je srsť hodvábna, ale ťažšia, kratšia a priliehajúca. Na tele je srsť vcelku dlhá, zvlnená, v oblasti ramien a lopatiek vytvára jemnejšie kučery. Na rebrách a stehnách je srsť kratšia, na chvoste dlhšia. Prípustné sú všetky farebné kombinácie zahŕňajúce hnedú, čokoládovú. Typická je na papuli čierna maska.

barzoj-rusky-chrt

Charakter:

V bežnom každodennom živote má Barzoj tichý a vyvážený charakter. Pri hraní je však naraz vzrušený. Má ostrý pohľad, ktorý vidí veľmi ďaleko. Jeho reakcie sú prudké. Títo ušľachtilí psi si stále udržujú svoju dôstojnosť a nezávislosť.

Starostlivosť: Barzoj vyžaduje dlhšie prechádzky vo voľnej prírode.

Priemerná dľžka života: Priemerne sa dožíva 11 až 13 rokov.

Pôvodné využitie: Lovec vlkov

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina