.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Hladná Planéta Čo svet je, alebo zje za týždeň

  • PDF
3125
Like!

ekvador

Ako sa svet stravuje. Pozrite sa na tie rozdiely! Tento prehľad fotografií poukazuje a zároveň odhaľuje rozdiel v spracovaní potravín a stravy.

.

.

Hlavne v západných krajinách a v mnohých rozvojových krajín po celom svete. Niet divu, že sme svedkami nárastu ochorení súvisiacich so životným štýlom a stravou. Tieto obrázky pochádzajú z knihy "Hladná Planéta: Čo svet je" v originále - 'Hungry Planet: What the World Eats', ktorej autormi sú Peter Menzel a Faith D'Aluision.

Projekt vznikol s cieľom poukázať a lepšie porozumieť ľudskej strave. Skúma, čo kultúrne rôznorodé rodiny skonzumujú v rámci jedného týždňa. Jednotlivé portréty predstavujú obrázky rodín z rôznych krajín s týždennou hodnotou nákupu potravín. Z daných obrázkov je možné rýchlo pochopiť, že rozmanitosť stravy v jednotlivých rodinách je do značnej miery limitovaná často krát nekontrolovateľnými vplyvmi ako chudoba, konflikt a globalizácia. V niektorých kultúrach sa situácia môže zmeniť až príliš rýchlo. Dochádza k rýchlym skokom, od tradičnej stravy až po neskutočné množstvo globálnej produkcie potravín. Mnohokrát sa však ľudia dostanú k nezdravým potravinám typu rýchleho občerstvenia.

Prevažnou väčšinou sú krajiny, ktoré majú k dispozícii až príliš jedla. Či je to dobré? Ťažko povedať, pretože u viacero potravín sa dá pochybovať, či vôbec obsahujú nejakú nutričnú hodnotu. Väčšina potravín, ktoré ľudia jedávajú sú nezdravé a chudobné na vitamíny. A to zapríčiňuje nárast chorôb, keďže najviac chorôb vzniká z toho ako sa stravujeme. Pozrieme sa do Austrálie, Butánu, Californie, Cad-u v Afrike, Číny, Ekvádoru, Francúzska, Guatemali, Indie, Japonska, Kuwajtu, Mali, Mexika, Mongolska, Nemecka, Turecka.

australia-jedlo

butan

california_usa

cad-afrika

cina

francuzsko

guatemala

india

japonsko

kuwajt

mali

mexico

mongolsko

nemecko

turecko

Hladna Planeta Co svet je Peter Menzel

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina