.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Počítač číta myšlienky pomocou magnetickej rezonancie

  • PDF
3046
Like!

citanie-myslienok

Britskí vedci údajne vytvorili počítač, ktorý dokáže určovať spomienky dobrovoľníkov.

.

.

Je to obľúbená téma sci-fi. Človek sedí doma a počítač mu vytvára myšlienky. Alebo dokáže určiť, na čo práve myslíte. Sen bezpečnostných zložiek a nočná mora každej slobodnej spoločnosti sa však rodí v laboratóriách britských vedcov. Tím z londýnskej University College tvrdí, že vyvinuli počítačový program, ktorý dokáže rozoznávať krátkodobé spomienky.

Podľa štúdie zverejnenej v internetovom vydaní Current Biology sa vedci zamerali na oblasť hippokampu, ktorá je zodpovedná aj za spomienky. Desiatim dobrovoľníkom premietli tri krátke filmy, ktoré obsahovali bežné výjavy zo života. Potom ich vyzvali, aby si spomienku na jeden z filmov vyvolali počas diagnostiky magnetickou rezonanciou. Vďaka magnetickej rezonancii, vedci zachytili mozgovú aktivitu, ktorú  vyhodnocoval počítačový program. Správnu spomienku trafil asi v polovici prípadov, čím prekonal štatistické predpoklady.

Dokázali sme sa takto pozrieť na mozgovú aktivitu pri špecifickej epizodickej pamäti, na aktuálne pamäťové stopy, povedala Eleanor Maguireová z univerzity. Teraz, keď už vieme, kde takéto spomienky sú, môžeme pochopiť, ako sa uchovávajú a menia.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina