.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Neobyčajná brigáda na prázdniny Workcamp, kde si precvičíte cudzí jazyk

  • PDF
3164
Like!

workcamp

Chcete získať brigádu v zahraničí? Vydajte sa na dobrovoľnícky tábor. Peniaze nezarobíte, ale nájdete si napríklad kamarátov na celý život.

.

.

Prečo sa vydať cez prázdniny do cudzích krajov namiesto leňošenia, opravovať zdarma pamiatky, organizovať festivaly či starať sa o deti v utečeneckých táboroch? "Pretože tak najlepšie spoznáte kultúru v inej krajine, zlepšíte sa v cudzom jazyku a ešte máte dobrý pocit, že ste pomohli," zhrnula svoje skúsenosti z 3 dobrovoľníckych kempov 22 ročná študentka sociológie Veronika Havlová.

Ako dopĺňa mamka ďalšej vysokoškoláčky, prax pri práci s medzinárodným tímom, či dokonca jeho riadenie, sa môže veľmi hodiť v dospelom zamestnaní. Môže to byť alternatíva pre ľudí, ktorí sú práve bez práce a nemajú problém vycestovať na dlhšiu dobu.

Na tri týždne, alebo na rok

Dobrovoľnícke pobyty, viac ako dve tisíc projektov v zahraničí ponúka napríklad združenie Inex. Ďalšie voľné miesta nájdete v rámci Európskej dobrovoľníckej služby. Pobyty sú na tri týždne, alebo na niekoľko mesiacov hlavne v zahraničí.

Niektoré sú špeciálne pre mladých ľudí od 16 do 17 rokov, ďalšie pre vekovú skupinu 18 až 26 rokov, ale väčšina je určená pre záujemcov od 18 do 99 rokov. V krajinách EU, Nórsku, Island a chodí sa aj do juhovýchodnej Európy.

Zaplatené nedostanete

Hneď na začiatku budete musieť zaplatiť za dopravu, cestovný poistenie. Ubytovanie a stravovanie by malo byť zdarma. V prípade Európskej dobrovoľníckej služby môžu záujemcovia počítať s vreckovým ešte naviac.

Pomáha v meste aj uprostred pralesa

Ponuka pracovných miest je veľmi rozmanitá, vyjsť sa dá počas celého roka, ale najväčšie možnosti sa ponúkajú cez prázdninové mesiace. Jedna zo zaujímavých ponúk je napríklad ísť do Brazílie do mestečka Bataypora, ktoré bolo založené Janom Baťou v roku 1953 uprostred pralesa. Dnes v ňom žije takmer dvetisíc obyvateľov vrátane komunity potomkov československých osadníkov. V roku 2008 sa tu za účasti dobrovoľníkov uskutočnil prvý Workcamp. Podarilo sa vybudovať detské ihrisko a začať stavbu učebne pre výučbu jazyka.

Tento rok budú dobrovoľníci, ktorí by mali vedieť aspoň základy španielčiny, portugalčiny pokračovať v stavbe. Ako o sebe vyjadril vo svojom blogu jeden z účastníkov kempu Pavel, bol to nezabudnuteľný zážitok, stretávať sa s krajanmi debatovať s nimi.

Väčšinou sa hovorí anglicky

Veľkou výhodou dobrovoľníckych táborov je možnosť precvičiť si cudzí jazyk. Zvyčajne sa hovorí po anglicky, pretože to je najčastejší dorozumievací jazyk v kempe. Ak pre Vás najsilnejším motívom účasť v kempe práve na zlepšenie svojich jazykových schopností, pýtajte sa koľko tam bude s vami ďalších dobrovoľníkov z cudzích krajín.

Voľné víkendy a denne maximálne 6 hodín práce, taký je režim dobrovoľníckych kempingov. Potom sa venujú vzájomnému poznávaniu športovaniu a výletom. Stravovanie a ubytovanie je jednoduchšie. Spí sa v stanoch, alebo v iných priestoroch napríklad v kultúrnom dome.

O Varenie sa starajú účastníci, môžte sa prvýkrát stretnúť s exotickými jedlami, pripravenými dobrovoľníkmi z Turecka či Kórey.

Pre pracujúcich dospelých ľudí takýto program nevyhovuje, pretože niekto musí zaplatiť účty každý mesiac a nie pracovať zadarmo! Ale pre rozmaznaných puberťákov je to ideálna šanca na získanie prvých skúseností a osamostatnenie sa od maminej sukne.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina