.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Kvet Levanduľa úzkolistá využitie a účinky

  • PDF
19650
Like!

levandula

Rastlina levandule je zelený vetvený poloker, dorastá do výšky až 60 cm. Listy levandule sú dlhé a úzke, majú šedo zelenú farbu.

.

.

Sú veľmi aromatické. Levanduľa kvitne v modrofialovej farbe najmä v júli a auguste. Kvety levandule obsahujú veľa blahodarných silíc ktoré svojimi účinkami upokojujú nervový systém, zlepšujú psychickú odolnosť a majú protizápalové účinky. Pôvodom levandule je Stredomorie, jej pestovanie sa stalo obľúbené aj v iných krajinách, vzácne aj na Slovensku.

Najcharakteristickejšou oblasťou pre pestovanie levandule je však južné Francúzsko, oblasť Provance. Pri sadení levandule je potrebné nájsť vhodné stanovište. Ideálne je vysadiť levanduľu na suché otvorené miesto, ktoré je vystavené dostatočnému slnku. Priame slnko nám zaručí intenzívnu farbu a arómu.

Z rastliny sa zbierajú najmä kvety. Najvhodnejšia doba pre ich zber je tesne pred rozkvitnutím. Sušia sa zviazane po celých zväzkoch zavesené na suchom a teplom mieste. Zväzky sa potom ďalej používajú ako vonné predmety alebo dekorácia. Listy levandule si nájdu uplatnenie aj v kuchyni. V malom množstve ich môžeme pridať k pečenému mäsu a rybám, hodí sa aj do hubových jedál a šalátov. Taktiež ich je možné kombinovať s rozmarínom, bazalkou a cibuľou. Levanduľové listy tvoria nedeliteľnú súčasť Provensálskeho korenia.

Čaj z levandule

Levanduľová tinktúra pomôže liečbe lupín a nadmerného vypadávania vlasov. Lokálne sa dokonca používa proti plešivosti. Zmierňuje svalové kŕče a priaznivo pôsobí pri reumatických ochoreniach. Levanduľový čaj ma príjemnú vôňu a pomáha pri bolestivej menštruácií, či bolestiach hlavy. Pomôže aj levanduľový olej nakvapkaný do aróma lampičky. Uvoľňované silice znižujú krvný tlak a uvoľňujú napätie.

Levanduľový olej

Doprajte si príjemnú masáž s levanduľovým olejom. Zregeneruje unavené telo, upokojí svalové a nervove napätie. Levanduľový olej sa hodí k ošetreniu pokožky celého tela. Priaznivo pôsobí pri popáleninách a upokojuje pokožku po opaľovaní. Levanduľový olej ma protizápalové účinky a používa sa pri liečbe ekzémov a plesní. Levanduľu môžeme sadiť zo semien alebo z priesad. Po dorastení na 10 cm je treba levanduľu presadiť do otvoreného záhonu. V máji sa sadenice levandule dávajú do zväzkov v rozmedzí 40 až 60 cm. Levanduľa sa rozmnožuje na jar, prostredníctvom stokových odrezkov.

História

Názov levanduľa pochádza z latinského slova lavare, čo znamená umývať sa. Už starí Gréci poznali blahodarné účinky levandule a s obľubou ju pridávali do kúpeľa. Levanduľa od nepamäti patrila k najobľúbenejším aromatickým rastlinám, používala sa ku kozmetickým a lekárskym účelom. Vyrábali sa z nej parfumy , používala sa ako prísada do pokrmov a liekov. Starí Gréci predpisovali levanduľu ako zaručený prostriedok proti kašľu.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina