.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Vyrátali cenu Zeme Naša planéta stojí 3 500 biliónov eur!

  • PDF
3396
Like!

svet

Vedcom sa podarilo vytvoriť vzorec, pomocou ktorého vypočítali cenu hneď niekoľkých planét slnečnej sústavy.

.

.

A cena Zeme nie je jediným zaujímavým číslom, ku ktorému sa astrofyzik Greg Laughlin z University of California-Santa Cruz dopracoval. A nezaoberal sa len našou, ale aj ostatnými planétami Slnečnej sústavy. Pomocou špeciálneho vzorca spracovával informácie, ktoré priniesla vesmírna sonda Kepler.

Tak napríklad naša Zem, najmä pre svoje klimatické podmienky vhodné pre život človeka, má hodnotu tritisíc biliónov libier (asi 3 500 biliónov eur), zatiaľ čo Mars vedec ocenil na 10 000 libier (asi 11 700 eur) a Venuša nestojí viac než jednu britskú penny, alebo ak chcete približne jeden eurocent. Pritom exoplanétka Gilese 581 c, vedcami vyhodnotená ako najviac podobná našej Zemi, má hodnotu 100 libier (asi 117 eur) a ďalšia z planét označená KOI 326.01 má hodnotu 150 000 libier (asi 175 000 eur).

Laughlin začal s oceňovaním planét najmä z dôvodu súčasných špekulácií, kam by sa ľudstvo pri zrýchlenom tempe rastu populácie mohlo prípadne presunúť. Ceny planét tak udávajú úroveň podmienok vhodných pre presun človeka. Ďalším z kritérií oceňovania planét bol ich vek, objem energie, ktorú vydávajú a teplota na ich povrchu. Pre prípadný presun človeka sa tak podľa vedca oplatí ďalej študovať planéty s hodnotou 60 miliónov libier a vyššou.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina