.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Pár rád pre všetkých, ktorí chcú byť múdrejší

  • PDF
3724
Like!

chytra-zena

Čo je to vlastne chytrosť? Dobrý výsledok inteligenčných testov? Zdravý rozum?

.

.

Schopnosť fungovať v sociálnom prostredí? Ťažko povedať. Jedno je ale jasné hlavným aktérom je ľudský mozog. Tu je päť spôsobov, ako u vášho mozgu zvýšiť schopnosť prijímať a ukladať nové dáta, čiže stať sa múdrejšími.

1. Meditujte

Meditáciu poznajú ľudia už tisíce rokov a využívajú ju na rôzne účely. Spravidla sa jedná o dychové cvičenia, pomocou ktorej človek dosiahne duševného pokoja. Výskum preukázal, že pravidelná meditácia môže zvýšiť mozgovú aktivitu. Niet divu, že niektoré veľké firmy ponúkajú svojim zamestnancom kurzy meditácie.

2. Cvičte

Mozog, rovnako ako ostatné časti tela, potrebuje pravidelné cvičenie, aby si udržal svoju pružnosť a vitalitu. Preto sa sem tam pustite do puzzlov, sudoku alebo krížoviek. Vedci tiež tvrdia, že mozog zamestnáte aj tým, keď si zrazu začnete čistiť zuby druhou rukou. Meňte občas zabehnuté veci, prebudíte tým svoju myseľ.

3. Nasaďte baktériu

V júni roku 2010 vedci prezentovali poznatok, že poľná myš v sebe chová baktériu nazvanú Mycobacterium vaccae, ktorá im zaisťuje lepšie výsledky v orientácii v bludisku a spôsobuje vyššiu hladinu serotonínu v krvi. Netreba prehĺtať živé myšky, baktériu vraj môžete chytiť jednoduchou prechádzkou v prírode.

4. Vyspite sa

Aby mohol mozog správne fungovať, musíte mu dopriať dostatok odpočinku. Vedci odporúčajú šesť až osem hodín spánku denne na to, aby sa mozog zregeneroval a pripravil sa na ďalší deň.

5. Starajte sa o seba

Ľudské telo je jeden veľký celok a všetko so všetkým v ňom súvisí. Fyzická aktivita je nielen fajn pre vašu kondíciu a siluetu, ale aj pre váš mozog. Veľmi dôležité je aj to, ako sa stravujete. Rybí tuk, vajíčka, mäso a listová zelenina - to všetko urobí vašej šedej mozgovej kôre dobre.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina