.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Čo je Helicobacter pylori? Prenos infekcie, príznaky a liečba

  • PDF
4415
Like!

helicobacter-pylori

Helicobacter pylori (HP) je špirálovitá baktéria, ktorý sa s obľubou usídľuje v sliznici žalúdka a dvanástnika a vyvoláva tam zápal.

.

.

Kyslé prostredie v žalúdku je pre väčšinu baktérií nepriaznivé. HP je však prispôsobený dlhodobo tu žiť. Usídľuje sa v povrchových vrstvách žalúdka (hlien, slizničné priehlbinky) a produkuje tu zásadité látky, ktoré ho chránia pred žalúdočnými kyselinami.

Ako sa Helicobacter pylori dostane do organizmu?

Presný spôsob prenosu odborníci dodnes nepoznajú, ich názory sa však rôznia. Predpokladajú, že baktéria sa prenáša z jedného človeka na druhého, buď slinami z úst do úst, alebo fekálnou cestou – zo stolice do úst. Doktor Šutka si nemyslí, že je výstižné hovoriť o „chorobe špinavých rúk“, ako HP nákazu väčšinou charakterizujú. „Zväčša ide o kvapôčkovú infekciu, teda o priamy kontakt so slinami nakazeného. Ako sa dostane helikobakter zo žalúdka nakazeného do jeho úst? Ľudovo povedané rihnutím alebo grgnutím. Tým sa šťavy a potrava vrátia aj s baktériami späť do ústnej dutiny. Musí to však byť bezprostredný prenos, najviac dvojminútový. Helikobakter prežije len v kyslom prostredí, bežné neutrálne mu nevyhovuje, preto rýchlo zahynie. Keď sa napijete z pohára po infikovanom človeku, jete jeho príborom, omylom si umyjete zuby jeho kefkou až po niekoľkých minútach, nemalo by sa nič stať, aj keď to nie je na sto percent isté.“ Treba dodržiavať dostatočnú hygienu. Infikovať HP sa môže len človek s nedostatočnou odolnosťou voči uvedenému mikroorganizmu, za čo je zodpovedný obranný (imunitný) systém organizmu.

Prenos zo zvierat na človeka sa nepotvrdil, aj infikovanie bozkávaním či dojčením je podľa najnovších vedeckých štúdií nepravdepodobné. Ak infekcia ešte nezapríčinila zápal či iné patologické zmeny, nie je nebezpečná pre tehotnú ženu ani pre plod. Nemá vplyv na predčasný pôrod, laboratórne testy plodu ani na pôrodnú hmotnosť. Pozitívna nevyliečená matka však môže odovzdať mikroorganizmus dieťaťu, ak mu olíže cumlík alebo lyžičku,“ upozorňuje MUDr. Barbora Zacharová.

Infikovanie nie je jednorazová záležitosť, začína sa už u škôlkarov, ktorí si s obľubou strkajú do úst pršteky alebo hračky. Vo zvýšenej miere sa týka aj tínedžerov, zistilo sa, že v žalúdku má helikobaktera už dosť významná časť tejto populácie. Aj preto sa u nás preventívne zisťuje prítomnosť helikobaktera: Mladí ľudia vo veku 19 a 20 rokov môžu absolvovať dychový test zadarmo v rámci preventívneho programu. S vekom riziko nákazy klesá, hoci ľudia nad 60 rokov sú často jej nositeľmi, pretože ešte patria k povojnovej neliečenej populácii.

Čo spôsobuje Helicobacter pylori?

Helicobacter pylori je mimoriadne častý patogén (pôvodca ochorenia). Infekcia HP patrí celosvetovo medzi najčastejšie sa vyskytujúce infekcie vôbec. HP spôsobuje veľmi rozšírenú infekciu bakteriálneho pôvodu, ktorá zasahuje sliznicu žalúdka a dvanástnika a spôsobuje rôzne tráviace ťažkosti, ale takisto kožné ochorenia (ekzémy a pod.) a infekciu krvi (trombocytopénia – znížená hladina krvných doštičiek). Skôr, či neskôr vyvolá tzv. chronický aktívny zápal (gastritídu), vznik žalúdočných a dvanástnikových vredov a neskôr môže viesť až k rakovine žalúdka. Je dokázané, že prítomnosť HP je hlavnou príčinou rakoviny žalúdka. Včasnou a efektívnou liečbou však môžeme týmto ochoreniam predísť a zabrániť tak vzniku rakoviny !

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (International Agency for Research on Cancer) v roku 1994 vyhlásila HP za karcinogén 1. triedy. Dôležitá je skutočnosť, že ak sa zistí prítomnosť HP v počiatočnom štádiu niektorých mikroskopických zmien v žalúdkovej sliznici a následne sa riadne prelieči, môže dôjsť ku kompletnému vymiznutiu týchto chorobných zmien. Adenokarcinóm žalúdka je druhou najčastejšou príčinou úmrtí v dôsledku rakoviny na svete a je zodpovedný za približne 750.000 úmrtí ročne.

POZOR! Zákernosť tejto infekcie, ktorá spôsobuje rakovinu žalúdka spočíva v tom, že v čase, kedy je skoro 100%-ná možnosť vyliečenia, väčšinou pacient nepociťuje takmer žiadne ťažkosti, Ale aj u nich postupne dochádza k zmenám na žalúdočnej sliznici v zmysle chronického zápalu žalúdka.

V počiatočných štádiách môže HP vyvolať tráviace problémy, ktoré sa prejavia napr.:

bolesťami v brušnej oblasti

nadúvaním,

nechutenstvo,

nevoľnosťou, nutkaním na zvracanie alebo zvracaním,

pocitom nedobrého trávenia

pálením žalúdka a bolesťou nezávislou od príjmu potravy,

Tieto príznaky však môžete na nejaký čas odstrániť prostriedkami na znižovanie kyslosti žalúdka. V pokročilejšom štádiu sa môže objaviť chudokrvnosť, krvácanie do tráviaceho traktu, prejavujúce sa buď krvavými zvratkami alebo tmavo sfarbenou, pri výraznejšo krvácaní až čiernou stolicou.

Spôsoby diagnostiky Helicobacter pylori

Invazívne vyšetrenie. Je to vlastne endoskopické vyšetrenie (pomocou žalúdočnej sondy) s odobratím sliznice na kompletný rozbor. U detí je vždy snaha používať neinvazívne testy, ktoré majú dostatočnú výpovednú hodnotu.

Neinvazívne vyšetrenie. Ideálny je jednoduchý a rýchly test na zisťovanie prítomnosti helikobakteru zo vzorky stolice. Táto metóda vyšetrenia je najjednoduchšia na určenie diagnózy a slúži aj ako kontrola po ukončenej liečbe.

Otestujte aj príbuzných. Stáva sa aj to, že treba preliečiť aj blízkych príbuzných pacientov. Najmä ak sa infekcia opakuje a v rodine sa opätovne vyskytujú problémy, a navyše sú tam malé deti, je dobré, ak sa dajú vyšetriť všetci. Výskyt HP totiž stúpa s aj vekom a často sa stáva, že jeho nositeľom sú starí rodičia, ktorí pri kŕmení vnúčika ochotne ochutnajú z tej istej lyžičky.

Ktorá diagnostika je najspoľahlivejšia?

1. gastroskopia

+ 98-percentná spoľahlivosť

– nepríjemná metóda, neznesie ju každý

2. dychový test

+ 96- až 98-percentná spoľahlivosť, jednoduchá a bezbolestná metóda

– nevhodná pre rizikové skupiny

3. antigén v stolici

+ bezbolestná metóda

– menšia spoľahlivosť, 80 až 90 percent

4. vyšetrenie z krvi

+ jednoduchá a bezbolestná metóda

– nižšia spoľahlivosť, 50 až 60 percent

5. domáci test z kapilárnej krvi

+ jednoduchá a bezbolestná metóda

– nízka spoľahlivosť

helicobacter-pylori1

Liečba infekcie Helicobacter pylori

Helicobacterová infekcia zatiaľ patrí do tej oblasti, kde má klasická medicína „navrch“. Lieči sa tzv. trojkombináciou liekov, ktorá zahŕňa antibiotiká a liečivá na potlačenie tvorby žalúdočnej kyseliny a ochranu žalúdočnej sliznice. Samozrejme aj v prípade HP si vieme dopomôcť prírodou a výživovými doplnkami.

Probiotiká kolonizujú sliznicu tráviaceho traktu, a tým súťažia o miesto a živiny aj s helicobakterom. Miernia nežiaduce účinky antibiotickej liečby a takisto zvyšujú celkovú obranyschopnosť tela. Je vhodné podávať ich už počas liečby trojkombináciou. Najčastejšou príčinou zlyhania liečby je totiž neznášanlivosť podávaných liekov. Medzi časté vedľajšie účinky terapie patria gastrointestinálne problémy, hnačka, kŕče, nafukovanie . Zvyšovanie znášanlivosti liečby sa dosahuje práve pridaním probiotík. Tie majú samozrejme svoj význam aj po dobratí antibiotík na úpravu črevnej mikroflóry.

Tam kde sú vhodné probiotiká, je vždy na mieste podávať aj tzv. prebiotiká ako je napr. inulín. Aby probiotiká mohli v ľudskom tele prežiť, potrebujú na to potravu. Tá sa nazýva prebiotiká. Sú to pre človeka síce nestráviteľné časti potravy, poskytujú však výživu pre probiotiká. Prebiotiká sú definované ako nestráviteľné časti potravy, ktoré majú priaznivý vplyv na hostiteľa selektívnou stimuláciou rastu a / alebo aktivity baktérií v hrubom čreve.

Fin Candimis – oregáno pre udržanie dobrého stavu trávenia

Silný oregánový olej je zdrojom karvakrolu, čo je antioxidant so silnými antibiotickými účinkami. Pôsobí priaznivo pri tráviacich, žalúdočných aj žlčníkových problémoch alebo pri infekčných hnačkách. Je veľmi dobrý ako podpora liečby helikobakterovej infekcie a takisto ako prevencia pred jeho opätovným návratom.

Ako sa stravovať pri infekcii Helicobacter pylori

Vylúčte z jedálneho lístka potraviny, ktoré vám obyčajne spôsobujú žalúdočné problémy. Súčasná medicína ustúpila od prísnych diét, treba načúvať vlastnému telu a spoliehať sa na vlastný úsudok. Komu robí zle pálivá paprika alebo cibuľa, nech ich neje. Ak vám strukoviny spôsobujú nadmernú plynatosť, vynechajte ich.

V zásade uprednostňujte biele mäsá a ryby, používajte rastlinné oleje, nepresáľajte.

Súčasťou potravy by mali byť ovsené a pšeničné vločky, lecitín. Odporúča sa najmä tmavý chlieb.

Z minerálnych vôd sú vhodné alkalické, resp. s vyšším obsahom sodíka (škodia však pacientom s vysokým tlakom).

Neodporúčajú sa tučné, údené mäsá, slané oriešky a kešu, mentolové, eukalyptové cukríky a žuvačky môžu tiež zvýrazniť tráviace ťažkosti.

Nie je vhodné piť „zalievanú“ kávu, nápoje s vysokým obsahom kofeínu a oxidu uhličitého (bublinkové). Pálenie záhy môže niekomu spôsobiť pikantný kečup, paradajky, múčniky s makom.

Jedzte pravidelne a v malých množstvách. Jedlo neutralizuje žalúdočnú kyselinu.

Nefajčite! Existujú nepopierateľné dôkazy, že fajčenie prispieva ku vzniku a zhoršeniu stavu vredov. Osoby, ktoré nefajčia, nimi trpia zriedkavejšie.

Antacidá. Lieky na neutralizáciu žalúdočnej kyseliny, ktoré sa dajú kúpiť bez lekárskeho predpisu, dočasne zmierňujú problémy ako podporný prostriedok. Vredy však priamo neliečia.

Užívajte probiotiká. Klinické štúdie dokázali, že ich užívanie má nielenže preventívny účinok pred infekciou helicobacterom, ale majú výrazne pozitívny efekt aj pri jej liečbe.

Stres prehlbuje príznaky vredovej choroby. Napätie uvoľňuje aj pravidelná fyzická aktivita a rôzne relaxačné metódy.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina