.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Lietadlo na solárny pohon zvládlo svoj prvý let

  • PDF
3620
Like!

lietadlo-na-solarny-pohon

Solárna energia sa dnes používa na všeličo. Prečo ju preto nevyužiť k pohonu lietadla, povedal si známy švajčiarsky dobrodruh Bertrand Piccard.

.

.

Lietadlo Solar Impulse, na ktorom jeho tím sedemdesiatich odborníkov pracoval šesť rokov, vzlietol k prvému skúšobnému letu na západe Švajčiarska.

Pilot Markus Scherdel sa so strojom vzniesol k nebi z letiska Payerne a vo vzduchu strávil približne 1 a pol hodiny. Stroj sa pohyboval rýchlosťou 45 kilometrov za hodinu a dosiahol výšku niečo vyše tisíc metrov. Piccard Scherdela pri jeho lete sprevádzal spoločne so šéfkonštruktérom Andrém Borschbergom v helikoptére. Pokus prebehol bez komplikácií a pilot, ktorý ho vykonal so strojom niekoľko obratov, aby si vyskúšal, ako reaguje na vzdušné prúdy, krátko po popoludní pristál späť v Payerne. "Navzdory obrovským rozmerom a minimálnej váhe splnila ovládateľnosť lietadla naše očakávania," povedal Scherdel po pristaní.

12-tisíc fotovoltaických článkov

Nadšenie neskrýval ani Borschberg. "Prvý let predstavuje najriskantnejšiu fázu celého projektu," vyhlásil po úspešnom pokuse. "Jedna hodina a 27 minút intenzívnych emócií po siedmich rokoch výskumu, testovania a vytrvalého úsilia. Doposiaľ nikdy nevzlietol tak veľký a zároveň tak ľahký stroj!" Solar Impuls má rozpätie krídel 63 metrov, čo zodpovedá airbusu A340. Jeho hmotnosť je ale iba 1600 kilogramov a teda rovná sa hmotnosti automobilu. Stroj je dlhý 22 metrov a poháňajú ho 4 motory, ktorým energiu dodáva 12 tisíc fotovoltaických článkov. Prototyp je o niečo menší než stroj, s ktorým sa Piccard chce pokúsiť obletieť zemeguľu. Prvý pokus o vzlet sa uskutočnil vlani v decembri, lietadlo ale iba poskočilo, vznieslo sa do výšky asi jedného metra nad rozjazdovou dráhou a preletelo vzduchom približne štyristo metrov. Ďalšie snahy Piccardovho tímu znemožnili zlé poveternostné podmienky panujúce v posledných dňoch v oblasti švajčiarskych Álp. Solar Impuls by mal následne absolvovať non-stop let v dĺžke trvania 36 hodín.

lietadlo-na-solarny-pohon1

Rodina dobrodruhov

Na cestu okolo sveta sa Piccard chce vydať v roku 2012. Plánuje pri nej štyri medzipristátia. Švajčiarsky dobrodruh už zemeguľu pred desiatimi rokmi obletel v balóne. Jeho otec Jacques Piccard sa v roku 1960 potopil v batyskafu Trieste na dno Mariánskej priekopy a vytvoril tým hĺbkový rekord 10 900 metrov. Bertrandov starý otec August zase v roku 1931 vzlietol balónom ako prvý človek do stratosféry a so svojím asistentom Paulom Kipferom dosiahol výšky 15 785 metrov.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina