.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Génius Nikola Tesla a jeho vynálezy

  • PDF
9199
Like!

nikola-tesla

Nikola Tesla a jeho vynálezy stále prekvapujú dnešnú vedu, doteraz sa nepodarilo porozumieť všetkým jeho nápadom.

.

.

Nikola Tesla je rodákom z dediny Smiljan, ktorá v čase jeho narodenia 1856, patrila ešte pod Rakúske cisárstvo, dnes je to Chorvátsko. Bol to americký fyzik srbského pôvodu, vynálezca a konštruktér mnohých elektrických strojov a prístrojov. V Spojených štátoch (ale nielen v nich), kde Nikola Tesla zomrel, New York 1943, bol považovaný za vizionára, ktorý bol ďaleko vpredu oproti svojim vedeckým kolegom.

Mnoho štátov USA vyhlásilo 10. júl za deň Nikola Teslu. Už od detstva mal Tesla talent na prírodné vedy. Študoval na univerzitách v Grazi a v Prahe. V roku 1880 sa presťahoval do Budapešti a v telegrafnej spoločnosti, kde sa zaoberal výskumom elektriny prišiel na princíp striedavého prúdu. Neskôr pôsobil ešte v Paríži, aby sa v roku 1884 natrvalo presťahoval do Spojených štátov.

V Spojených štátoch pracoval vo firme Edison CO, čo bolo už od detstva jeho snom. Predstavoval si ako sa spolu podieľa na vynálezoch. Nezhody s Edisonom ho však o dva roky neskôr donútili založiť si vlastnú firmu Tesla Electric Light & Manufacturing. Darilo sa mu hlavne v patentových vylepšeniach oblúkových lámp. Tesla však chcel vyrábať striedavý prúd. Pochopenie u investorov však nenašiel a napokon skončil na ulici. Istý čas sa musel živiť ako robotník. Jeho nápady však neostali nepovšimnuté a v roku 1887 sa mu vďaka Edisonovmu najväčšiemu rivalovi Westinghousovi podarilo zariadiť vlastné laboratórium a mohol pokračovať vo výskume striedavého prúdu, výskum mu priniesol mnoho objavov.

nikola-tesla1

V roku 1890 vynašiel vákuované žiarovky svietiace bez vlákna. V nasledujúcich rokoch si dal Tesla prihlásiť veľké množstvo patentov. Niektoré Teslove objavy, ktoré vznikali popri jeho výskume si ani sám možno neuvedomoval. Už v roku 1887 ako prvý objavil tzv. Röntgenové žiarenie (pomenované po W. Röntgenovi - ten ho však objavil až o osem rokov neskôr). Teslovi sa dokonca pripisuje, že vynašiel laser o viac ako pol storočie skôr, ako bol objavený. Celkovo si Tesla pripísal okolo 700 objavov, no väčšinu z nich si nestihol dať patentovať. Veľa jeho objavov bolo ukradnutých. Samotný Tesla vraj povedal Neľutujem, že mi ukradli moje myšlienky. Je mi ľúto, že nemajú vlastné.

Teslov možno najväčší vynález, voľný prenos elektriny po celom svete, však stroskotal kvôli chamtivosti. Nie jeho, ale bankárov.  Nikola Tesla vymyslel prenos energie vzduchom najskôr do vzdialenosti niekoľko sto metrov (tzv. projekt Wardenclyffeskej veže). Tesla na otázku bankára Johna Pierpona Morgana (financoval Teslove experimenty) "Koľko za to budú ľudia platiť" odpovedal: "Nebudú platiť nič, bude to bezplatné". Teslova odpoveď znamenala koniec financovaniu týchto projektov. Aj napriek ďalším pokusom získať financie na dostavanie 57 metrovej veže na Long Islande sa mu už vynález nepodarilo dokončiť.

Problémy a odchod do ústrania Tesla sa dostal do problémov s Guglielmom Marconim v spore o vynález rádia.  Hoci Teslovo prvenstvo bolo jednoznačne preukázateľné Marconi mal veľký vplyv. Vynález rádia napokon súd vyriešil v Teslov prospech až tri mesiace po jeho smrti.Po ťahaniciach s Marconim a ďalšími finančnými problémami, keď sa nepodarilo získať ďalšie financie na svoje projekty sa tesla stiahol do ústrania. Síce ďalej skúmal a bádal, no už len v teoretickej rovine. Zaoberal sa viacerými futuristickými projektami. Tesla zomrel za záhadných okolností v januári 1943.

Nedocenený génius síce nemal formálne dokončené vzdelanie dostal 15 čestných doktorátov. Rozprával nemecky, maďarsky, anglicky, chorvátsky, francúzsky a česky. Po Teslovi bola v roku 1960 pomenovaná jednotka magnetickej indukcie - tesla.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina