.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Ostrov Sicília perla Stredomoria

  • PDF
3568
Like!

sicilia-3

Sicília, nazývaná aj ako perla Stredomoria je ostrov plný nádherných tajomstiev.

.

.

Jedinečná krása krajiny, prekrásne pláže prevoňané pomarančovníkovými a citrusovými hájmi, množstvo cenných antických pamiatok, medzi ktorými vynikajú zachovalé grécke chrámy i originálne stavby z normanského obdobia činia Sicíliu veľmi vyhľadávanou destináciou po celý rok.

Krásna príroda i historické pamiatky

Sicília leží v Stredozemnom mori juhozápadne od talianskej pevniny. Od Afriky ju delí Tuniský prieliv. Pobrežie s rôznorodými plážami je obmývané Iónskym a Tyrhénskym morom. Od pevniny ju oddeľuje Messinská úžina. Ostrov je príťažlivý pre návštevníkov nielen osobitou atmosférou, ale aj nádhernou prírodou, ktorej dominantou je stále činná sopka Etna so štyrmi krátermi, ktorá starostlivo stráži túto krajinu z úctyhodnej výšky 3350 m. Sicília je vyhľadávanou destináciou aj vďaka subtropickému podnebiu, prekrásnej stredomorskej flóre a nádherným prírodným scenériám. Sever krajiny tvoria pohoria Monti Nebrodi a Madonia nazývané aj ako sicílske Apeniny.

sicilia4

Zachovalé grécke chrámy i originálne stavby z normanského obdobia, robia Sicíliu svetovým turistickým magnetom vyhľadávaným po celý rok. Sicília má najväčší počet historických pamiatok na svete zaradených do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva organizácie UNESCO. Tento ostrov je skutočným klenotom Stredomoria.Stále má čím prekvapiť, očariť a zdá sa, akoby ešte neodkryl všetky svoje tajomstvá.

Skvéla kuchyňa a znamenité vína

Spomienky na dovolenku umocní aj ochutnávka tradičnej sicílskej kuchyne, ktorá patrí medzi najlepšie na svete. Väčšina jedál pochádza z mora. Jedlá su typicky stredomorské so silným arabským a španielskym vplyvom. Medzi populárne ingrediencie partia mandle, jasmín, rozmarín, mäta a bazalka. Sicílske dezerty sú skutočnou pochúťkou. Za zmienku stoja cannoli , teda krehké pečivo plnené sladkým syrom tzv. ricottou. Sicília má viac viníc ako ktorýkoľvek iný taliansky región. Známe sú predovšetkým silné a sladké vína Moscato a Marsala. Obľúbeným nápojom je Limoncello,sladký nápoj z citrónovej kôry, ktorý je tradičným suvenírom dovezeným z tejto jedinečnej krajiny.

ostrov-sicilia

Campofelice di Roccella

Malé mestečko v provincii Palermo sa nachádza asi 50 km juhovýchodne od hlavného mesta Sicílie. Voľný preklad Campofelice di Roccella by mohol znieť ako „prístav šťastia pod skalou“. A takým prístavom toto mestečko bezpochyby je. Campofelice je skutočnou botanickou záhradou, podobne ako celá Sicília. Rastú tu citrusy, kaktusy, paradajky, olivy, cesty lemujú nekonečné rady voňavých viníc. Najzaujímavejšou pamiatkou mestečka je kostol Chiesa Madree a hrad Torre Roccella zo 14. storočia stojaci na pláži, ktorý bol postavený Arabmi a potom sa stal dôležitým obranným vojenským miestom. Dnes môžete obdivovať zvyšky pôvodného divadla s typicky gotickými oknami a jemnou kaplnkou. Pri návšteve mestečka nevynechajte osemhranné námestie Piazza Garibaldi s reštauráciami a obchodíkmi, na ktorom sa v priebehu leta konajú rôzne akcie spojené s hudbou, tancom, ochutnávkou vín a zábavou.

ostrov-sicilia2

Cefalú

Priamo v strede severného pobrežia ostrova Sicília, asi 50 km od hlavného mesta Palerma a 15 km od Campofelice di Roccella odpočíva pôvodne rybárske mestečko Cefalú, ktoré domáci prozaicky volajú aj mestom na skale. Tomuto malebnému mestečku prepletenému typicky stredovekými uličkami dominuje obrovská skala La Rocca, na ktorej sa kedysi vypínal Dianin chrám. Najkrajšou existujúcou pamiatkou Cefalú je však majestátna normanská katedrála z 12.storočia, vyzdobená vzácnymi mozaikami na zlatom podklade. Legenda hovorí, že katedrálu dal postaviť vtedajší kráľ Sicílie Rogger II. ako prejav vďaky za svoj život keď tu stroskotal so svojou loďou a po mnohých útrapách sa mu podarilo prežiť. Cefalú dýcha nezameniteľnou pravou sicílskou atmosférou. Je ideálnym miestom pre oddych, kde si môžete užívať okrem poznávania historických pamiatok, aj leňošenie na krásnych udržiavaných piesočnatých plážach Tyrhénskeho mora. Túlanie po večernom Cefalú plnom obchodíkov, vynikajúcich reštaurácií a kaviarničiek sa pre vás stane nezabudnuteľným zážitkom.

vyhlad-z-balkona

Palermo

Keď sa povie Sicília, mnohým sa v mysli vybaví hlavné mesto Palermo, ležiace na severo-západnom pobreží ostrova. Mesto založili Feničania a voľakedy sa skladalo z viacerých prístavov. Gréci ho nazvali Panarmos a až v stredoveku dostalo dnešný názov Palermo, čo v preklade znamená „Prístav všetkých“. Vďaka svojej vynikajúcej polohe bolo Palermo často dobývané rôznymi národmi a  krajinami, dôsledkom čoho sú i zanechané historické a architektonické pamiatky. Bok po boku tu po stáročia žili kresťania, Arabi, Židia a mix ich kultúr dáva Palermu unikátny vzhľad.

sicilia1

Pri potulkách kľukatými uličkami Palerma by ste rozhodne nemali vynechať námestie Quattro Canti teda v preklade námestie Štyri rohy, odkiaľ sa dá poľahky prejsť na námestie Piazza Pretoria, kde na vás bude čakať prekrásna renesančná fontána Florencie. Ďalej môžete vidieť Normanskú katedrálu, kúsok od nej Arcibiskupský palác a na konci ulice bránu Porta Nuova, vedľa ktorej sa vyníma nádherný Normanský kráľovský palác. Mesto však ponúka nielen fascinujúci históriu, ale i skvelé nákupné možnosti. Nájdete tu obchodíky čo ponúkajú takmer všetko od starožitností, cez keramiku až po originálne talianske šperky.

Nezabudnuteľný zážitok vo vás zanechá i jedna z najpôvabnejších atrakcií Palerma – miestna tržnica. Rozkladá sa v srdci starého mesta, jej polohu ohraničujú ružové a čierne zástavky natiahnuté medzi domami. Nakupuje sa tu chlieb, ryby, chobotnice, zelenina i ovocie, miestne lahodné vína i chutné gelato, teda tradičná talianska zmrzlina. Trh sa stane jednoducho pastvou pre vaše zmysly. Palermo je totiž úžasné!

.

.

ODPORÚČAME:

Malebný ostrov Bali, raj na juhu

Na dovolenku do Turecka? Pozor na alkohol, Hrozí vám väzenie!

Ibiza ostrov mladých dovolenka snov ?

Hurá k moru, kam vlastne ísť, aby sme sa nenudili?

tags: ostrov sicilia perla stredomoria

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina