.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Desať rád ako ušetriť za vodu!

  • PDF
9593
Like!

voda-ako-usetrit

Ceny za vodu každý rok stúpajú. Prinášame preto niekoľko rád a tipov, ako za spotrebu vody ušetriť.

.

.

Najviac ušetríte v kúpeľni

Odborníci z vodárenských spoločností sa zhodujú, že najviac vody sa spotrebuje v kúpeľni.

1. Púšťate si počas čistenia zubov naplno vodovodný kohútik? Potom iste budete prekvapení, až zistíte, že takto zbytočne spotrebujete viac ako 10 litrov vody.

2. Ďalším dobrým typom, ako ušetriť, je obstaranie pákovej batérie, ktorá znižuje spotrebu vody o rovných 40 percent. Tiež do sprchovacieho kúta či k vani sa hodia úsporné sprchovacie hlavice.

3. Milujete kúpanie v plne napustenej vani? Potom pozor! Pri kúpaní vo vani totiž spotrebujete viac ako 190 litrov vody. Oproti tomu pri bežnom sprchovaní spotrebuje len 60 litrov vody. To už stojí za úvahu, nemyslíte?

4. Aj na toalete sa dá ušetriť. Klasické pri jednom spláchnutí spotrebujú 9 litrov vody. Pokiaľ si však zaobstaráte úspornejšie v ktorom je 6 litrová nádržka. Ušetríte viac ako 12 litrov vody denne na osobu.

5. Pozor si tiež musíte dať na zbytočné straty vody. Slabo kvapkajúci kohútik vás môže stáť 24 litrov vody denne. Ak však kvapká silno, môžete zaplatiť za viac ako 50 litrov vody. To isté platí u pretekajúcej toalety. Ak zbytočne preteká voda, potom spotreba môže dostať až k 1500 - 2000 litrom za deň. Preto neváhajte a včas zavolajte inštalatéra.

Neplytvajte zbytočne!

6. Aj v ďalších miestnostiach možno ušetriť. Pri ručnom umývaní riadu spotrebujete niekoľkonásobne viac vody, než za koľko by väčší objem riadu umyla umývačka. Je to preto investícia, ktorá sa vám skôr ako čoskoro vráti.

7. Ak však umývačku nemáte, umývajte riad v naplnenom dreze a potom krátko opláchnite studenou vodou. Ušetríte tak niekoľko desiatok litrov vody denne.

8. Staršie typy práčok spotrebujú okolo 40 litrov vody na jednu várku prania. Preto sa vždy oplatí práčku dobre naplniť, aby bolo pranie efektívne. Novšie modely dnes dokážu sami odhadnúť množstvo bielizne a podľa toho zvoliť množstvo potrebnej vody.

9. Máte záhradu? Potom pri zalievaní používajte dažďovú vodu, ktorú nachytáte do suda pod odkvapom. Môže sa to zdať ako zbytočnosť, ale úspora je rádovo v desiatkach euro.

10. Záhony tiež zalievajte radšej ráno alebo večer. Voda sa nebude tak rýchlo odparovať a rastliny budú mať dostatok vlahy po celý deň.

.

.

ODPORÚČAME:

Päť rád ako ušetriť na plyne! Ušetrite na plyne

Varenie nie je lacná záležitosť Ako ušetriť na jedle?

Naučíme vás jazdiť úsporne Koniec zbytočného míňania

tags: desat rad ako usetrit za vodu setrenie voda na vode

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina