.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Potápači našli v Baltiku najstaršie šampanské na svete

  • PDF
3285
Like!

sampanske-18-storocie1

Tvar fľaše z Baltického mora naznačuje, že pochádza z konca 18. storočia.

.

.

Skupina potápačov objavila na dne Baltského mora pravdepodobne najstaršie šampanské na svete, ktoré sa stále dá piť. Šampus vyrobený koncom 18. storočia sa nachádzal vo vraku stroskotanej lode. Vytiahol som jednu fľašu, aby sme mohli určiť dobu stroskotania. Nenašli sme totiž nič, z čoho by sa dalo zistiť meno lode, opísal dnes okolnosti nálezu potápač Christian Ekström z fínskych Alandských ostrovov.

Ekström spolu so skupinou švédskych kolegov neodolal a šampanské ochutnal. Šumivý nápoj podľa neho chutil vynikajúco: Mal veľmi sladkú chuť, s príchuťou duba a mimoriadne silnou tabakovou arómou a s veľmi malými bublinkami. Podľa expertov tvar fľaše naznačuje, že pochádza z konca 18. storočia. Aj s obsahom ju poslali na rozbor renomovaným špecialistom do Francúzska.

sampanske-18-storocie

Potápači sa domnievajú, že ide o šampus luxusnej značky Veuve Clicquot, vyrobený medzi rokmi 1772-1785. Víno sa našlo v útrobách neznámej nákladnej lode, ktorá zrejme stroskotala počas plavby do ruského Petrohradu. Zatiaľ nie je jasné, koľko fliaš sa ešte v lodi nachádza. Vrak objavili potápači v blízkosti Alandského súostrovia, autonómnej súčasti Fínska obývanej Švédmi. O ďalšom osude šampanského preto rozhodnú miestne úrady.

sampanske-18storocie2

V prípade potvrdenia odhadovaného veku šampanského by sa cena jednej fľaše mohla vyšplhať aj na približne pol milióna švédskych korún 52.300 eur. Doteraz najstaršie šampanské z roku 1825 má vo svojich zbierkach francúzska spoločnosť Perrier Jouët.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina