.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Vedci objavili superzem GJ 1214b

  • PDF
3244
Like!

planetaa-gj1214b

Je skalnatá a zalieva ju voda. Dodatočné pozorovania potvrdili, že objavená mimo slnečná planéta s niekoľkonásobkom hmotnosti Zeme má atmosféru.

.

.

Jej zloženie však stále zostáva záhadou. Môže obsahovať veľa vodnej pary a oblakov. Je väčšia ako naša Zem

Hoci dosiaľ nemôžeme presne povedať, z čoho sa skladá jej atmosféra, je to vzrušujúci krok vpred. Vedci pozorovali mimoslnečnú planétu exoplanétu GJ 1214b, ktorá obieha hviezdu GJ 1214 v súhvezdí Hadonosa (Ophiuchus), vzdialenú od nás cca 40 svetelných rokov. Planéta má 2,6 násobok polomeru a 6,5 násobok hmotnosti Zeme, a preto patrí do kategórie tzv. superzemí. To sú podľa najčastejšej definície telesá do trojnásobku polomeru a desaťnásobku hmotnosti našej planéty.

GJ 1214b prejde z nášho pohľadu raz za 38 hodín pred kotúčom svojej materskej hviezdy vo vzdialenosti iba dva milióny kilometrov. Materská hviezda je pomerne malá, takže rozmery planéty voči nej nie sú až také mizivé, čo uľahčuje pozorovania.

Superzem GJ 1214b Planéta je od nás vzdialená 40 svetelných rokov.

Hvezdári pozorovali v apríli a júni 2010 prechody GJ 1214b pred kotúčom GJ 1214 pomocou aparatúry FORS2 pripojenej k ďalekohľadu UT1 (Antu) s priemerom objektívu 8,2 metra na stanici Paranal, ktorá je súčasťou Európskeho južného observatória v Čile (ESO). UT1 tam s tromi ďalšími rovnako veľkými ďalekohľadmi a niekoľkými menšími tvorí pozorovací systém VLT (Very Large Telescope). Planétu zalieva voda a je skalnatá

Pozorovania GJ 1214b naznačovali, že má hrubú atmosféru. Vedci pred novými pozorovaniami uvažovali o jej troch možných zloženiach. Po prvé, planétu zalieva voda, takže vzhľadom na blízkosť k materskej hviezde by bolo v atmosfére veľa vodnej pary.

planeta-gj1214b

Po druhé, je to skalnatý svet s prevažne vodíkovou atmosférou, avšak výškové oblaky a opar zakrývajú povrch. A konečne po tretie, ide o akýsi mini-Neptún s malým jadrom z hornín a rozsiahlou atmosférou, v ktorej takisto prevláda vodík.

Nové pozorovania s FORS2 v rozpätí vlnových dĺžok 780 1000 nanometrov vylúčili tretiu možnosť. Takže atmosféra GJ 1214b buď obsahuje veľa vodnej pary, alebo prevažne vodík prekrytý vrstvou oblakov respektíve oparov. Nevedia, z čoho je atmosféra

Je to prvá superzem s analyzovanou atmosférou. Dosiahli sme ozajstný míľnik na ceste k opísaniu vlastností týchto svetov. Hoci dosiaľ nemôžeme presne povedať, z čoho sa skladá jej atmosféra, je to vzrušujúci krok vpred, keď sme dokázali aspoň zúžiť možnosti v prípade takého vzdialeného sveta na buď vodnú paru, alebo oblaky respektíve opary.

O tom, ktorá z týchto atmosfér existuje na GJ 1214b, rozhodnú ďalšie pozorovania v dlhovlnnejšom infračervenom svetle. Každopádne atmosféra musí byť veľmi hustá vodná para by v nej tvorila asi jednu pätinu objemu. Porovnajte si to s atmosférou našej Zeme, ktorú tvoria štyri pätiny dusíka a jedna pätina kyslíka s iba stopami vodnej pary.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina