.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Aj slepci uvidia fotografie, hmatové obrazy

  • PDF
3448
Like!

kniha-brailove-pismo

Nový softvér, ktorý vyvinuli počítačoví vedci, umožňuje nevidiacim tlačiť z fotografií hmatové obrazy.

.

.

Schopnosť predstaviť si tvár je dôležitou zložkou ľudského sociálneho života. Nevidiaci sú však o ňu pripravení. Už dlhú dobu síce môžu čítať knihy v Braillovom písme alebo pracovať s počítačom vďaka braillovmu riadku, avšak pozerať si fotografie portrétov môžu až teraz. Nový softvér, ktorý vyvinuli počítačoví vedci z Arizonskej štátnej univerzity umožňuje nevidiacim tlačiť z fotografií hmatové obrazy.

Nápad venovať sa vývoju softvéru umožňujúcemu tlač hmatových obrázkov vzišiel z priania slepej výskumnej pracovníčky ASU. Vedci na čele s profesorom Baoxinom Li sa zamerali na vytváranie obrazových portrétov, napísal server vtm.cz, ktorý sa odvoláva na odborný portál  discovery.com. Hmatové tlačiarne vytvárajúce reliéfne obrazy nie sú vo svete nevidiacich ničím novým. Prvé sa začali vyrábať vďaka Johnovi Gardnerovi, bývalom profesorovi fyziky, ktorý po oslepnutí založil spoločnosť ViewPlus. Tlačiarňam chýbal softvér, ktorý by dokázal vytvoriť reálny obraz tváre. V zmesi vypuklín bolo zložité hmatom odlíšiť jeho jednotlivé časti. Li začal s Gardnerom spolupracovať. Hlavným cieľom vedcov bolo nájsť rovnováhu medzi jednotlivými bodmi fotografie. Tak, aby sa výsledný obraz tváre dal pri dotyku rozpoznať.

brailovo-pismo

Cítiť nos ako nos a oči ako oči

Pri prevádzaní fotografie do reliéfne podoby je nutné nájsť v tvári hlavné orientačné body. Tie sú potom vo výsledku pri dotyku zreteľnejšie a nevidiaci sa vďaka nim môže orientovať pri identifikácii zvyšku tváre. Ak by z hmatového obrazu vystupovali všetky časti tváre rovnako, nevidiaci by sa stratil.

K tomu, aby softvér lokalizoval na fotografii orientačné body, využili vedci algoritmus ASM - Active Shape Models. Ten body vyhľadá a označí najvhodnejšie miesta tváre na fotografii. Ide vždy o obrys tváre, oči, obočie, ústa a samozrejme aj nos. Tieto časti tváre potom hmatová tlačiareň vytlačí oveľa výraznejšie. Názorná ukážka ako pracuje softvér ASM, ktorý označí na tvári dôležité body.

Nový software nie je tak citlivý na osvetlenie fotografie ako iné metódy. Výsledný obraz nedeformuje ani príliš nezjednodušuje. Jednoduché je aj používanie. Nevidiacemu stačí iba vložiť fotografiu do počítačovej aplikácie a softvér sám vygeneruje reliéfny obraz. Stálym problémom je vysoká cena hmatových tlačiarní. Kvôli tomu sa obstarávajú predovšetkým do centier pomáhajúcim nevidiacim. Profesor Li dúfa, že do budúcnosti sa cena týchto tlačiarní zníži alebo ich nahradia bezpapierové hmatové displeje, ktoré sú vo vývoji. Baoxin Li so svojim tímom predstavil tento softvér na Medzinárodnej konferencii o inteligentných užívateľských rozhraniach v Kalifornii.

Braillovo písmo

Ide o špeciálny druh písma, resp. systému písania, určeného pre nevidiacich a slabozrakých. Funguje na princípe plastických bodov vyrazených do papiera, ktoré čitateľ vníma hmatom. Písmo je pomenované podľa francúzskeho učiteľa Louisa Brailla, ktorý potom, čo v detstve stratil zrak po nešťastnom poranení, v pätnástich rokoch vytvoril toto písmo úpravou vojenského systému umožňujúceho čítanie za tmy, ktorý vymyslel dôstojník francúzskeho delostrelectva Charles Barbier. Išlo o dvanásť bodový systém usporiadaný do obdĺžnika 2 x 6 bodov.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina