.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Cudzí jazyk sa naučia aj trojmesačné bábätká!

  • PDF
3482
Like!

babatko-pod-uterakom

Pre batoľatá a malé deti neexistujú žiadne cudzie jazyky. Melódiu, rytmus a štruktúru jazyka sa učia ešte dlho predtým, ako sú vôbec schopné hovoriť.

.

.

Ak ste rodičmi, a chcete, aby vaše dieťa ovládalo plynule cudzí jazyk, mali by ste s učením začať čo najskôr. V súčasnosti už nie je výučba angličtiny či nemčiny záležitosťou, ktorá sa vám automaticky viaže až na obdobie školy. Ratolesť môžete dať do bilinguálnej škôlky alebo dokonca prihlásiť na kurz a to dokonca od troch mesiacov života dieťaťa.

Možno si teraz položíte otázku, či to vašu dcérku alebo syna nepopletie, či nebude mať problémy vo výslovnosti v materinskom alebo cudzom jazyku. Nie, aj keď logopédovia postrehli isté problémy, no tvrdia, že je to veľmi individuálne.

Prečo sa malé deti učia tak ľahko ?

Dlhodobé štúdie amerických vedcov zaoberajúcich sa výskumom ľudského mozgu dokázali, že učenie sa ďalšej reči v ranom veku je úspešné. Do veku siedmich rokov sú všetky vnemy súvisiace s jazykmi ukladané do tej istej oblasti mozgu. Neskôr sa vytvára pre každú naučenú reč iná sieť neurónov, čo si vyžaduje prepínanie medzi jednotlivými sieťami a to je záťaž navyše.

Nie je to lacná záležitosť. Mesiac stojí okolo 40 €. Väčšinou sa vyučuje 60 minút raz za týždeň, a kurz trvá 10 mesiacov 400 €. Obyčajne sa začína v septembri či októbri, no môžete doň pristúpiť aj počas školského roku. Samozrejme, že na hodine sú s trojmesačnými detičkami aj maminy. Devízou je, ak cudzí jazyk ovládate aj vy. Batoľatá počúvajú pesničky a riekanky. Podľa odborníkov je dôležité, aby cudzí jazyk vnímali a stretávali sa s ním sústavne. Rodičia majú k dispozícii CD s nahrávkami a taktiež knihy. Rodičia majú jedinú úlohu, púšťať CD dvakrát denne, aby ho dieťa počulo v pozadí.

Podľa samotnej britskej lingvistky a zakladateľky jazykových kurzov Helen Doron je dôležité, aby deti, keď sa už začnú učiť cudzí jazyk, s tým neprestali. Podľa nej je v iných krajinách okrem Európy a Ameriky úplne normálne, že deti vyrastajú v multilinguálnom prostredí, takže hovoria tromi a viacerými jazykmi, už keď sú malé.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina