.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Stočné, Platíme Vodárňam za to že Prší, za Lejaky viac!

  • PDF
3469
Like!

silny-dazd

Kto vymyslel takúto nehoráznu sprostosť? Dokonalý spôsob ako ľahko ťahať peniaze a ožobračovať obyčajných poddaných nevoľníkov a otrokov štátu.

.

.

Kanalizácie sú dokonalé nástroje na získavanie peňazí od obyvateľstva, každý rok viac a viac.

Veľké dažde pocítia Slováci na vyšších účtoch za stočné. Domy totiž platia za spracovanie dažďovej vody, ktorá zo striech stečie do kanalizácie.

Na bratislavskej Kolibe napríklad za uplynulý víkend spadlo až 81 milimetrov zrážok na štvorcový meter. Z bežnej strechy rodinného domu s plochou sto štvorcových metrov tak mohlo do kanalizácie stiecť viac ako sedemtisíc litrov vody. Jej spracovanie pri cenách stočného vyjde na takmer sedem eur.

Výdatné dažde však ľudia na účtoch nepocítia hneď, ale až na budúci rok. Vodárne totiž účtujú ľuďom dažďovú vodu na základe 4–ročných priemerov zrážok evidovaných Slovenským hydrometeorologickým ústavom a údaje prehodnocujú raz za tri roky. Najbližšie ich bude Bratislavská vodárenská meniť od budúcoročného januára. V Bratislave sa pre platby za dažďovú vodu zo striech pre tento rok používa hodnota 650 mm zrážok. Bežný rodinný dom tak zatiaľ platí ročne vodárňam za zrážkovú vodu asi 60 eur.

Od budúceho roka to však bude viac aj pre víkendové lejaky, ktoré na niektorých miestach presiahli desatinu zvyčajných celoročných zrážok. "Je veľmi pravdepodobné, že aj vďaka zrážkam v posledných mesiacoch, môžu náklady na odkanalizovanie dažďovej vody po nasledujúcom aktualizovaní vzrásť," hovorí klimatológ, jeden pán zo SHMÚ.

zaba-s-listom

Štvorročný priemer zrážok pre celé Slovensko bol do roku 2007 asi 865 mm/m2. Za posledné tri roky je však priemer o dve percentá vyšší – až 881 milimetrov. Údaj pritom môže po započítaní zatiaľ nadmieru daždivého roka 2010 ešte vzrásť, čo bude pre rodiny znamenať niekoľko eur za stočné navyše. "Napríklad v bratislavskej Mlynskej doline dosiahli za doterajšiu časť roka do 17. mája úhrny atmosférických zrážok 344 milimetrov, čo bolo v porovnaní s normálom za dané obdobie viac o 150 milimetrov," dodáva jeden pán.

Menej za dažďovú vodu platia oproti rodinným domom ľudia v panelákoch, keďže plocha strechy sa prepočíta na viac bytov. Niektoré domy pritom neplatia za zrážkovú vodu vôbec, keďže prístup ku kanalizácii má na Slovensku len šesť z desiatich domov.

Názory čitateľov z internetu:

Je to normálne za všetko platiť, aj za to, za čo nemôžeme? Človek sa narodil do jedneho veľkého "mraveniska", kde je iba otrokom a nevoľníkom na úkor iných "vodcov". Ale môže nás tešiť len taká vec, že aj tí "vodcovia" jedného dňa otrčia kopytá a zdochnú ako najväčšie špiny !!! Hurá... platíme.

Povedzme, že na pozemku XY be nestal žiaden dom a dažďová voda by dak či onak z toho pozemku stiekla do kanalizácie - záleží tiež samozrejme od spádovitosti terénu. Ale tým, že si niekto postaví dom na tomto pozemku, tak odrazu platí za to, čo spadlo zhora - vlastne kto platil za to, čo tam predtým nebolo ? ... Nie je to nejaká blbosť ???

To sú "odrby" najhrubšieho zrna, ak mi spadne z oblohy niečo bez môjho vedomia a súhlasu, dokonca ani nie v mojej prítomnosti, tak je normálne za to platiť, nemali by ešte odškodniť mňa ?

Toto je dôkaz, že nadišiel čas nainštalovať presné kanálometre !

.

.

ODPORÚČAME:

Zaujímavosti o ľudskom tele, ľudské telo v číslach

Pochúťky pre silné žalúdky, zjedli by ste to?

Bisexualita vraj neexistuje Ide len o módny trend?

Premeňte svoj balkón na krásnu záhradu

tags: stocne platime vodarnam za to ze prsi za lejaky viac

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina