.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Pozor na bankových podvodníkov Nedajte sa nachytať!

  • PDF
3200
Like!

muz-s-telefonom

Stačí odpoveď na telefonát či e-mail a stav Vášho účtu môže byť nula.

.

.

Banky stále upozorňujú na podvodníkov, ktorí sa v ich mene snažia dostať k vašim  peniazom. Volajú ich sociálni inžinieri a ich hlavným pracovným nástrojom je presviedčanie a podvádzanie. Ako ich rozpoznať a chrániť sa pred nimi?

Začína sa to úplne nevinne. Na mobilný telefón dostanete SMS, v ktorej si prečítate, že na vašom účte prebehol pokus o podozrivú transakciu, pripravte si vašu GRID kartu a o chvíľu vás bude kontaktovať zamestnanec banky. Ľudia ľahko naletia, pretože sa zľaknú, že by mohli prísť o peniaze a pozíciu z GRID karty nadiktujú, hovorí pracovníčka z VÚB banky. Pripomína, že internet banking je bezpečný a spoľahlivý spôsob komunikácie s bankou, ak ho správne a zodpovedne používame. Banka sama nikdy telefonicky, ani mailom nekontaktuje klienta a nepýta si od neho kód z GRID karty. Takýto údaj od klienta žiada len v prípade, že on sám telefonuje na telefonické centrum banky a chce uskutočniť nejakú transakciu. Na telefonáty či e-maily, kde by sa niekto vydával za zamestnanca banky, nereagujte.

Pozor! Takto môže prebiehať podvod

1. Dostanete SMS:

Vážený klient, na Vašom účte sme zaznamenali pokus o vykonanie podozrivej transakcie. Za účelom jej preverenia Vás bude o chvíľu kontaktovať zamestnanec nášho telefonického centra. Pripravte si vašu GRID kartu. Vaša banka.

2. Podvodník sa prihlási vďaka počítačovému vírusu do vášho internet bankingu. Zadá platbu, internet banking si však od neho vyžiada potvrdenie platby napr. pozíciu z GRID karty D-4.

3. Podvodník vám zavolá: Dobrý deň, tu je XY z vašej banky. Na vašom účte sme zachytili podozrivú platbu kartou v zahraničí vo výške 500 eur. V prípade, že ste túto platbu nerealizovali a prajete si ju zrušiť, zadajte prosím pozíciu D4 z vašej GRID karty.“

4. V strese poviete požadovanú pozíciu: napr. 3456.

5. Podvodník vám poďakuje a oznámi: Platba bola úspešne zrušená. V skutočnosti však potvrdí prevod z vášho účtu na účet tzv. bieleho koňa (nastrčená osoba podvodníkom).

6. Podvodník prevedie peniaze z vášho účtu na svoj a okamžite si ich vyberie peniaze z bankomatu.

Sociálni inžinieri- podvodníci internet bankingu

Sociálne inžinierstvo je metóda zameraná na získavanie informácií pomocou presviedčania a podvádzania, pričom podvodníci využívajú charizmu, ale často aj strach svojej obete. Ide im o získanie informácií od klientov banky ako prihlasovacích údajov z internet bankingu, údaje z GRID karty alebo z kreditnej karty, a to prostredníctvom e-mailu (phishing) alebo telefónu (vishing).

Dve metódy podvodu

1. Phishing - znamená vlastne rybárčenie hesiel a podvodník cez e-mail posiela v mene banky žiadosti o potvrdenie hesiel či údajov o platobnej karte. Získané údaje následne zneužije.

Čo by ste mali vedieť?

Banka nikdy neposiela e-maily, v ktorých by žiadala o poskytnutie prihlasovacích údajov.

V e-maili neklikajte na odkaz stránky! Ak sa chcete dostať na stránku vašej banky, napíšte jej adresu priamo do vyhliadavača. Ak máte akúkoľvek pochybnosť, kontaktujte banku na oficiálnom čísle Call centra.

2. Vishing - znamená, že vás podvodníci kontaktujú telefonicky a predstierajú, že vám volajú priamo z vašej banky. Spravidla používajú utajené telefónne číslo.

Čo by ste mali vedieť?

Banka nikdy netelefonuje klientom, aby si overovala zabezpečovacie údaje.

Banka môže od vás žiadať niektorý zabezpečovací údaj, ak VY VOLÁTE jej a chcete realizovať nejakú transakciu. Rovnako platí, že ak máte pochybnosti, zavolajte priamo do banky.

Ako podvod prebieha?

1. Trójsky kôň

Podvodníci nainfikujú zle zabezpečené počítače vírusom (tzv. trójsky kôň). Ten nečinne čaká, kým sa prihlásite do internet bankingu a vtedy zachytí vaše prihlasovacie údaje. Podvodník tak získa identifikačné údaje, ale chýbajú mu autorizačné prvky z GRID karty - nedokáže tak uskutočniť žiadnu transakciu.

2. Telefonát podvodníka (vishing)

Podvodník vám zavolá z utajeného čísla v mene banky, aby od vás získal autorizačný prvok, vďaka ktorému dokáže previesť peniaze.

3. Prevod peňazí

Po úspešnom získaní autorizačného prvku podvodník prevedie peniaze na účet "bieleho koňa" v rámci tej istej banky a okamžite ich vyberie z bankomatu.

Bráňte sa!

- Nevkladajte ani neposielajte bankové informácie na nezašifrované a nezabezpečené internetové stránky.

- Do internet bankingu sa prihlasujte len zo zabezpečeného počítača, ktorý je pravidelne aktualizovaný antivírusovým a antispyware softvérom. Nie v internetových kaviarniach či knižniciach.

- Aktivujte si bezplatné zasielanie SMS upozornení prihlásenia sa do internet bankingu. Tak budete vedieť, či sa niekto pokúsi prihlásiť za vás.

- Nahraďte GRID kartu bezpečnejším prvkom - bezplatnou SMS autorizáciou.

Ilustračné foto

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina