.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Nebaví Vás práca? Pozrite sa ako v Pakistane rozoberajú staré lode za dva doláre

  • PDF
8991
Like!

praca-rozoberanie-vrakov1

Dnes sa pozrieme na jeden z najväčších lodných cintorínov, kde robotníci rozoberajú vyslúžilé staré tankery a ďalšie plavidlá len za 2 USD denne.

.

.

Hoci táto práca je všeobecne považovaná za jednu z najnebezpečnejších na svete, chudobní Pakistanci majú o ňu obrovský záujem. Nie je náhodou, že väčšina zamestnancov pochádza z okolitých slumov, kde aj žijú.

Priemyselný areál sa síce nachádza priamo na piesočnatej pláži, pracovné podmienky sú však otrasné. Celá rada robotníkov má k dispozícii len obyčajné ručné náradie. U nás potrebujete na vykonávanie zváračských prác oprávnenia. V Pakistane si s tým nikto hlavu neláme.

Muži tu umierajú, lámu si nohy, trhajú svaly, ale práca nikdy nekončí, uvádza Muhammad Shakeel, ktorý toto zamestnanie zdedil po svojom starnúcom otcovi. Spoločne so svojimi bratmi prečerpáva ropu zo starých tankerov do veľkých oceľových barelov. Tie sú následne predávané na domácom trhu. Ani kvapka ropy nesmie prísť nazmar.

praca-rozoberanie-vrakov

Na pláži v Gadány je každý rok rozobraných a zošrotovaných približne 100 lodí. Vďaka tomu spoločnosť vyprodukuje asi milión ton ocele, z ktorej sa vyrábajú stavebné stroje, rúrky a mnoho ďalšieho. Práca na slnkom rozpálenej palube tankera nie je jednoduchá. Pakistanci ju však ochotne vykonávajú aj za 2 USD denne. Pozitívne je že sa takýmto spôsobom čistí more od odpadu.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina