.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Talianske Benátky, mesto zamilovaných

  • PDF
3764
Like!

talianske-benatky

V Taliansku vládnu mestám bulváre plné kaviarničiek, typicky ukričaných domácich a prekvapených turistov obdivujúcich život i prostredie.

.

.

Benátky sú na tom podobne, akurát na miesto širokých ulíc ho križujú vodné kanály, plné motorových člnov a typických gondol, ktoré sú nielen dopravným prostriedkom, ale aj nepísaným znakom mesta. Fakt, že sa môžete cítiť akoby ste chodili po vode, robí z mesta celosvetovú atrakciu a ľahko tento povznášajúci pocit vymeníte za poznanie, že autobusmi sa tu voziť jednoducho nebudete.

Kto chce výlet do dejín, musel by sa zahrabať do kníh siahajúcich až do 5. storočia. Vtedy sa na neobývaný ostrov stiahli obyvatelia blízkych osád pred nájazdmi barbarov. Tí, sa tu nakoniec usídlili a nevadila im ani lopota, že museli vystavať mesto od základov. V 8. storočí došlo k zjednoteniu osád pod vládcom ľudu dóžom. Vymanili sa spod byzantskej nadvlády a stali sa samostatným štátom. Zaslúžili sa o prudký rozvoj, dokonca sa rozrástli o ostrovy Dalmácie a svoje postavenie korunovali aj prinesením relikvií sv. Marka, ktorý sa tak stal od roku 829 oficiálnym patrónom mesta aj s vlastným námestím. Neskôr sa Benátky pripojili v roku 1866 k Talianskemu kráľovstvu a treba priznať, že do rodiny prišli aj s mastným venom, veď boli dlhodobo obchodným spojením s Orientom a slávnou križovatkou obchodných ciest.

Kto sa chce dostať do Benátok, nezmáča si ani nohu. Benátky sú spojené s pevninou úzkou lagúnou. Autom sa dostanete len na hlavnú stanicu, alebo na centrálne parkovisko. V centre totiž nebudete počuť zvuk žiadneho automobilu. Doprava patrí výhradne lodiam a vlastným nohám. Čo iné by ste čakali od mesta, ktorého dopravnými tepnami sú vodné kanále a chodníky? Vodné taxíky, síce patria medzi najdrahšie taxíky v Európe. Vzhľadom na minulosť sa niet čo čudovať, že miestni majú obchod v krvi.

Romantická plavba gondolu vie tiež poriadne vybrakovať vrecká. Nie je žiadna rarita, že gondolier vezme cez 70 eur aj od zamilovanej dvojice. Skrátka z lásky sa nepovozíte. Rovnako tragické je to aj s ubytovaním. Benátky pôsobia ako jedno z najkrajších miest sveta. Mesto jednoznačne vie nadchnúť, aj napriek nedostatkom je pre turistov naozajstným potešením prejsť Námestím sv. Marca, dať si kávu v jednej z najstarších kaviarní, či z výšky 99 metrovej zvonice baziliky sv. Marca prehliadnuť všetko z vtáčej perspektívy. Hneď vedľa je Dóžovský palác. Cez celé Benátky tečie Canale Grande a určite si nezabudnite spraviť fotku na slávnom moste Rialto alebo sa previesť popod Most vzdychov. Našťastie v Benátkach je všetko blízko.

ODPORÚČAME:

Ako sa dostať z Lignano Sabbiadoro do Benátok ?

Dovolenka Lignano Sabbiadoro Taliansko

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina