.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Nová kúpeľňa? S nami to zvládnete sami!

  • PDF
3336
Like!

nova-kupelna2

Rozmýšľate o tom, že vaša kúpeľňa alebo kuchyňa potrebuje nové obklady? A nechcete míňať peniaze na remeselníkov?

.

.

Nebudete ich potrebovať! Dokáže to aj sami.

Skôr ako pôjdete vôbec kupovať obkladačky, najprv si zmerajte plochu, ktorú nimi chcete obložiť. K tomu pripočítajte 10% až 20% rezervu na odrezky. Pri výbere keramického materiálu pamätajte na to, že sa vyrábajú rôzne druhy podľa určenia. Tie ktoré sú označené ako dlaždice, sú určené na podlahu, na steny patria obkladačky!

Pozor: Obkladačky sa nedajú použiť na podlahu, pretože nemajú dostatočnú pevnosť a mechanickú odolnosť. Naopak dlaždice si na stenu môžete dať bez problémov. Jedným z predpokladov úspešnej práce je hlavne rovná stena bez výškových nerovností. Čo všetko budete potrebovať?

Materiál: základový náter * obkladačky * flexibilné práškové alebo už namiešané lepidlo * špárovacia hmota * špárovacie krížiky

Náradie: gumené kladivko * ozubená stierka *  murárska lyžica * rezačka na dlaždice * špárovacia guma * umelohmotné vedro *  miešací nástavec na vŕtačku * olovnica * vodováha

Potrebovať k práci budete aj rezačku na obklady, prípadne uhlovú brúsku. Tieto nástroje si môžete aj požičať, alebo kúpiť, pokiaľ ich využijete aj v budúcnosti.

nova-kupelna1

A ideme obkladať:

1) Najprv si pomocou olovnice a vodováhy určite  presne výšku, kam až budú obklady siahať. Vyznačte ju na stenu ceruzkou. Aby ste nemuseli obkladačky zbytočne rezať, oplatí sa zvoliť násobky ich výšky plus počet a šírku špár.

2) Až teraz rozmiešajte lepidlo. Malo by mať hladkú kašovitú konzistenciu. Pripravte si ho iba toľko, aby ste ho stihli do 20 – 30 minút zapracovať! Lepidlo pomerne rýchlo tvrdne a stráca priľnavosť.

3) Pri obkladaní sa začína  zdola. Najprv naneste murárskou lyžicou lepidlo na malú plochu asi o veľkosti 3-5 dlaždíc a dobre ho rozotrite ozubenou stierkou.  Teraz zľahka priložte dlaždicu celou plochou  a pritlačte ju do lepidla. Dlaždica nesmie  „škrípať“, tj. nesmie ležať na podklade bez lepidla

4) Aby vám nelietala šírka špár, vkladajte medzi obkladačky špárovacie krížiky. Pohľadom aj vodováhou stále kontrolujte miery a prípadné nerovnosti hneď opravujte, dokiaľ je lepidlo ešte mäkké. Môžete si pomôcť miernym kolísaním obkladačkami prstami alebo poklepem gumeným kladivkom.

5) V rohoch stien sa obkladačky pokladajú zdola nahor a potom vrstva po vrstve vodorovne smerom nahor. Obložené plochy dôkladne vyčistite vlhkou špongiou a odstráňte zvyšky lepidla, dokiaľ je čerstvé. Po jeho zaschnutí sa totiž odstraňuje veľmi ťažko!

6) Po použití flexibilného lepidla môžete obložené plochy začať spárovať po 24 hodinách. Radšej však počkajte dlhšie. Špárovaciu hmotu nanášajte špárovacou gumou alebo penovým hladítkom  na obkladačky. Hmotu nanášajte do špár vždy uhlopriečne k jej priebehu.

.

.

7) Stieraním krížom krážom sa hmota dobre zapracuje do dutých miest a špárovacou gumou môžete zároveň odstrániť prebytočnú špárovaciu hmotu a nahrubo tak obklad vyčistiť. Po zaťažení a miernom vyschnutí špárovacej hmoty obloženú plochu umyte vlhkou špongiou a  vyleštite ju suchou utierkou.

Malá rada na koniec: Špáry na druhý deň ešte prebehnite vlhkou handrou, aby sa rýchlo nevysušili rýchlo a nepopraskali.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina