.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Povinná práca a socializmus, pravda o živote 1948 - 1990

  • PDF
3433
Like!

socializmus

Existovala pracovná povinnosť. Vychádzalo sa z toho, že bez práce nie sú koláče a ak nechce človek zomrieť hladom, alebo ak sa nechce živiť kriminalitou, musí byť logicky niekde zamestnaný.

.

.

Inak by to bol príživník. V občianskom preukaze boli stránky vyhradenej pre potvrdenie o zamestnaní. Pri nástupe do práce pečiatka nástupu, pri ukončení opäť pečiatka. O tom by mohli disidenti na čele s pánom Havlom rozprávať dlhé historky.

Existoval vtip, že ľudia sa tvária, že pracujú a štát sa tváril, že ich platia. Áno, v porovnaní s dnešnej infláciou to boli mzdy doslova smiešne (v roku 1960 bola priemerná hrubá mesačná mzda 1.303 Kčs, v roku 1970/1.915 Kčs, 1980/2.656 Kčs, 1989/3.170 Kčs, 2000/13.219 Sk a vlani tá najnižšia bola v KV kraji 18.800 a najvyššia v Prahe 28.000 Sk). Samozrejme, podstatným ukazovateľom je, čo a koľko si človek za túto mzdu mohol kúpiť vtedy a dnes.

Existuje však ono slovko ale. Tí tzv. flákači vo fabrikách, úradoch, inštitúciách, družstvách, službách, obchodoch a v JRD dokázali vyprodukovať taký objem prostriedkov, že socialistický štát mohol výrazne dotovať a prispievať na jasle, škôlky, bytovú výstavbu, dopravu, energie domácností, potraviny, kultúru, základné telesnú výchovu aj vrcholový šport, umenie, rekreáciu občanov i voľnočasové aktivity v záujmových kluboch a krúžkoch pri Zväzarmu, kultúrnych domoch a školách.

Bezúročné, alebo veľmi výhodné boli peňažné pôžičky (30.000 Kčs bola v r. 1976 veľmi výhodná Novomanželská pôžička), úspory boli slušne úročené. Úplne zadarmo bolo vzdelanie, zdravotná a lekárska starostlivosť vrátane liekov.

V priebehu 40 rokov budovania socializmu títo "povinne pracujúci" stihli postaviť továrne, bane a huty, železnice, diaľnice a cesty, priehrady a vodné, tepelné a jadrové elektárny, metro, desaťtisíce bytov, kultúrne domy, predajne, poľnohospodárske objekty atď. Po celú dobu sa stačila vyzbrojovať a udržiavať takmer 300 tisícová ČSĽA a ešte zostalo na pomoc spriateleným a rozvojovým krajinám. Úplne zásadne sa zindustrializovalo a takmer vybudovalo nové Slovensko.

Veľa detských jasiel škôlok, škôl, sa postavili v rámci dobrovoľnej výpomoci občanov formou brigád. Nemocnice, divadlá, kultúrne strediská, cesty  a všetko čo vidíte navôkol sa postavilo, práve za socializmu. Sú to budovy, ktoré doteraz slúžia ľudom a pre ľudí.

Československé poľnohospodárstvo bolo úplne sebestačné vo väčšine najdôležitejších produktov, vrátane mäsa, mlieka, obilia, cukrovej repy, chmeľu, zemiakov, a veľkej časti ovocia a zeleniny. Dovážalo sa len to, čo sa u nás nedalo vypestovať. Iba hovädzieho dobytka tu bolo takmer 2 milióny kusov. Obrábal sa každý meter pôdy, ľudia na dedinách nachádzali v družstvách prácu na obživu a nemuseli dochádzať.

Výrazne nízke mzdy teda boli kompenzované vyššie uvedenými nízkymi cenami a životnými nákladmi. Pracovná povinnosť upevňovala návyky a vedomia nielen Cigánov, ale aj absolventov škôl, že živobytie je nutné si zabezpečiť prácou. Verím tomu, že dnešný absolvent školy, ktorý hneď nezačne pracovať, po nejakej dobe prirodzene "zlenivie", je pre neho stále "odpornejšie" začať pracovať a záhaľčivý spôsob života zo štátnych alebo parentálnych pomoci sa mu "dostane pod kožu".

socializmus-kapitalizmus

Dnes úplne pokrivený pohľad na bohatých a úspešných spoluobčanov nepochádza z dôb minulých, ako sa nás snažia niektorí presvedčiť. Pochádza z doby porevolučných, z deväťdesiatych rokov divokej privatizácie, tunelovania (koľko miliárd štát napumpoval do bánk a za koľko sa predali pozemky a fabriky?), Prevodov štátnych miliardových súm do súkromných rúk, rozkrádaním, pochybnými kšeftami, podnikaním na hrane zákona (len si spomeňte na kauzy vykurovacích olejov, nafty a benzínu, liehu atď), pašovaním nedeklarovaného tovaru, daňovými podvodmi atd.atd. Vznikla tu vrstva novodobých milionárov a miliardárov, zbohatlíkov, ktorí k svojmu majetku neprišli poctivou a tvrdou prácou, remeselnú zručností, šikovným podnikateľským zámerom apod

Títo ľudia dávali na obdiv svoje bohatstvo, takmer nikto z nich nebol potrestaný (dôvod sa vždy našiel), vstupovali do politiky alebo si politikov kúpili. Na druhej strane tu boli milióny poctivo pracujúcich a platiacich dane, snažiacich sa a napriek tomu pre nich štatisticky priemerný plat zostal nedostihnuteľný. Len sa po nich chcelo uťahovanie opaskov a pochopenie zložitej situácie. Stále viac nenachádzali prácu a boli odkázaní na podporu, čoraz viac museli na udržanie svojej životnej úrovne priplácať. Pre mnohé z nich sa predtým rad bežných vecí stala nedostupnými. Niet preto divu, že na bohatých a úspešných ľudí sa pozerá ako na podvodníkov a nie je v povedomí občanov rozlišovať medzi poctivým a úspešným podnikateľom a pochybným zbohatlíkom. Pretrváva názor, že z poctivej práce ešte nikto nedokázal zbohatnúť, že poctivosť sa nevypláca a že politika je svinstvo. Proste "zavládla blbá nálada". Dnes všetci makajú ako feudálny otroci na "pánskom", nikto sa nefláká a pritom na nič nie sú peniaze! Nie je to paradox?

Nijako nechceme vychvaľovať minulosť, taká bola doba, takí sme boli. Dobrí i zlí. Nechceme súčasne zatracovať súčasnosť, proste to tak je a asi má byť. Len chceme niektorým neobjektivním kritikom "starej generácie a socialistického režimu" niektoré veci pripomenúť. Tak ako nechcete zabudnúť na vládu jednej strany, na cenzúru, opevnené štátne hranice, vykonštruované politické procesy a perzekvovaní pre svoje sociálne pôvody, názor alebo vieru, nezabúdajte tiež na veci, ktoré miliónom ľudí prinášali spokojný život s perspektívou, istotou a bez strachu o prácu av bezpečí.

.

.

Povedané s klasikom "Čo bolo, to bolo ...". Ale mlčať k jednostrannému prekrúcanie minulosti alebo dokonca klamstvám nebudeme, rovnako ako ku skresľovaniu a nespravodlivé vykladanie súčasnosti.

Spomienky na zlaté časy v Socialistickom Československu

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina