.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Bungalov či poschodový dom? Neviete sa rozhodnúť?

  • PDF
3437
Like!

bungalov1

Túto otázku si položí snáď každý, kto rozmýšľa nad stavbou domu. Čo je teda lepšie?

.

.

Postaviť si prízemný dom, pre ktorý sa v poslednej dobe vžil názov bungalov, alebo radšej stavbu trochu vyhnať do výšky?

Pozemok

To, čo nás ovplyvní ako prvé, je veľkosť pozemku, na ktorom chceme stavať. Z nej teda vychádzame aj pri úvahách, či chceme bungalov alebo poschodový dom. Bungalov je na veľkosť pozemku oveľa náročnejší, pretože všetky miestnosti sa nachádzajú dolu na prízemí, teda na jednej úrovni. Bungalov sa teda lepšie hodí, pokiaľ máte veľký pozemok a ideálnym riešením je, keď si takúto stavbu umiestnite do veľkej záhrady. Pokiaľ však váš pozemok nie je bohvieako veľký, lepšie je postaviť si poschodový dom, aby plocha na dvor alebo záhradu zostala čo najväčšia. Čo sa týka záhrady, pri bungalove vyžaduje väčšiu starostlivosť. Zovšadiaľ je totiž do domu vidieť a preto je dôležité zachovať estetiku záhrady tak, aby vytvorila súkromie, no na druhú stranu v nej zase nemôže byť stavba príliš schovaná, pretože práve tá by mala byť dominantným prvkom. Takže záhradu je v tomto prípade dobré držať viac pri zemi, aby neprerástla „cez hlavu“.

Prostredie pre rodinu

Či už chcete postaviť poschodový dom alebo bungalov, musíte myslieť v prvom rade na požiadavky a potreby svojej rodiny. Napríklad pokiaľ ide o bezdetný pár, tak je ideálnejší bungalov. Ten je v podstate vhodný aj pre rodinu s jedným dieťaťom, hoci určité problémy môžu nastať v čase jeho dospievania, pretože jednotlivé časti domu nie sú príliš izolované.

Môžu tu totiž nastať isté generačné konflikty, keďže dieťa môže intimitu svojho obývacieho priestoru vnímať ako značne obmedzenú, pretože prechod medzi rodičovskou a detskou časťou býva pomerne tesný. Vyriešiť sa to však dá napríklad umiestnením spálne pre rodičov na jednu stranu a detskej izby na opačnú stranu domu. V zásade ide o to, že rodine, ktorá si viac váži súdržnosť, bude bungalov vyhovovať, a rodine, ktorá viac preferuje samostatnosť jej členov, sa väčšmi hodí poschodový dom.

bungalov

Deti odišli, čo teraz s domom?

Mnohé rodiny, ktoré žijú v domoch riešia tento problém. Po odchode detí z rodičovského hniezda dom zrazu zostane prázdny, izby sa nejako zväčšia a prichádzajú starosti, č teraz s domom. Navyše so stúpajúcim vekom vzrastajú aj ťažkosti s chodením po schodoch, preto sa bývanie v tomto období obmedzí na prízemie. Tu situácia hovorí v prospech bungalovu.

Môže však nastať opačný problém. Napríklad syn si do domu privedie manželku a spolu s deťmi budú bývať v horných poschodiach, čiže z domu vznikne viacgeneračná stavba. To je zasa plus pre poschodový dom. Preto treba veľmi dobre zvážiť všetky možnosti, čo by sa mohlo stať o takých dvadsať rokov a nemyslieť len na to, čo je teraz.

Konštrukčné a technické rozdiely

Po technickej stránke je stavba bungalovu jednoduchšia, ale na druhú stranu nemusí byť lacnejšia. Záleží tu na kvalite materiálov a požiadavkách staviteľa. Najväčší rozdiel je v rozsahu základov a strechy. To môže byť pri bungalove vysoká čiastka, ale zase môžete ušetriť za ľahké murivo na obvodovej konštrukcii a strope. Časť nákladov samozrejme ušetríte aj za schody.

Nevýhodou sú ale vyššie tepelné straty. To je spôsobené väčšou plochou vonkajšieho obalu stavby, zatiaľ čo poschodový dom má svojím tvarom oveľa bližšie ku kocke, ktorá sa z hľadiska tepelných nárokov podstatne viac blíži k ideálnemu tvaru stavby. Na druhú stranu sa však nemusí vykurovať v priestoroch schodiska a v podkroví.

poschodovy-dom

Vždy sa nájdu odporcovia jednej aj druhej alternatívy, pretože aj jedna, aj druhá má svoje nepopierateľné výhody aj nevýhody. Preto je naozaj najdôležitejšie brať do úvahy úplne všetky okolnosti v našom živote a prihliadať na všetkých ľudí, ktorých sa naše bývanie týka, a nemáme na mysli iba tých, ktorí sú s vami tu a teraz, ale aj tých zatiaľ nenarodených.

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina