.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Najrýchlejším vtákom sveta je dážďovník tmavý

  • PDF
3819
Like!

dazdovnik-tmavy

Dážďovník tmavý (Apus apus) dokáže počas letu vyvinúť rýchlosť až 111,6 km/hod a je tak najrýchlejším vtákom na svete v lietaní len s pomocou vlastných krídel.

.

.

Zistili to vedci pomocou dvoch vysoko rýchlostných kamier. Odborníci počas svojho výskumu namerali, že dážďovníky tmavé lietajú priemernou rýchlosťou 36 až 43 kilometrov za hodinu (10 až 12 metrov za sekundu), avšak v prípade potreby dokážu zrýchliť až na 75 kilometrov za hodinu (20,8 metra za sekundu).

Vôbec najvyššou nameranou hodnotou bola rýchlosť 111,6 kilometra za hodinu (31 metrov za sekundu), čo je zároveň najvyššia zaznamenaná rýchlosť letu spomedzi všetkých druhov vtákov.Vedci taktiež zistili, že dážďovníky dokážu takouto rýchlosťou letieť nielen horizontálne ale dokonca aj smerom nahor. Najväčšie rýchlosti pritom dosahujú v čase párenia, keď sa samce predvádzajú pred samicami.

Iný druh dážďovníka, Hirundapus caudacutus, ktorý hniezdi v strednej a severnej Ázii, dokáže údajne letieť rýchlosťou až 169 km/hod. (47 metrov za sekundu). Tento údaj však zatiaľ nikto neoveril. Vôbec najrýchlejším vtákom je sokol sťahovavý (Falco peregrinus), ktorý dokáže letieť strmhlav rýchlosťou až 300 km/hod (83,3 metra za sekundu). K tejto rýchlosti mu však výrazne pomáha gravitácia.

dazdovnik-tmavy1

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina