.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Tunis perla afrického pobrežia

  • PDF
3353
Like!

tunis-monastir

Hlavné mesto Tuniskej republiky Tunis, je perlou afrického pobrežia a výborným cieľom cesty.

.

.

Pokiaľ hľadáte exotiku, teplo a mesto s kopou nákupných možností a zaujímavých zákutí. Tunis je moderná tepna vo svete, kde vládne Islam. Nemusíte sa však báť žiadnych temných významov tohto náboženstva, domáce obyvateľstvo si vás bude uctievať v zmysle tradície: hosť do domu – boh do domu. Hlavné mesto sa zmenilo na najväčšie mesto celej krajiny. Prvá písomná zbierka sa datuje kdesi do roku 200, ale územie kde sa nachádzali jeho korene už v roku 146 zničili spolu s neďalekým Kartágom.

tunis-koloseum

Skutočné hradby sa začali čnieť až v ôsmom storočí. Teda v dobe, keď krajinu mali pod dohľadom Arabi. Zároveň je táto najstaršia časť mesta dodnes známa pod názvom Medina. Bola vystavaná približne v roku 706 v okolí mešity Ezzitouna. Práve v Medine dnes nájdete charakteristický obraz moslimského sveta voňajúceho tabakom vodných fajok, preplneného obchodíkmi, uličkami plnými suvenírov, niekedy až príliš horlivými predavačmi, palácmi a mešitami.

tunis

Na zozname UNESCO je so svojimi 700 jedinečnými monumentmi už od roku 1979. V meste vás niekedy môžu prekvapiť na prvý pohľad nezmyselné obmedzenia na zákazy fotenia. Domáci si svoje kľúčové budovy strážia prostredníctvom ozbrojených stráží. Niektoré veci si tak budete môcť odniesť len v spomienkach, ale tie na rozdiel od fotiek, nikdy nevyblednú. Mesto má okrem starého mesta aj stredoveké štvrte zvané suky a nezaostávajú ani ultramoderné predmestia a prístav.

Na mesto si vyhraďte dosť času, pretože vás zlákajú krásne záhrady, pamiatky, aj mešity. Tunis už nasiakol modernou dobou a preto do väčšiny mešít môžete vstúpiť aj ako turisti. Potrebné je však dodržiavať pravidlá. Dlhé nohavice, žiadne tričká na ramienkach a samozrejme vyzuť si topánky ešte pred vchodom. Už koberec tesne za dverami moslimovia pokladajú za posvätný, kam môže len bosá noha, bez ohľadu na krajinu z ktorej pochádzate.

tunis-mapa

tags: tunis perla africkeho pobrezia

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina