.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Vynálezy, bez ktorých sa ženy dnes nezaobídu

  • PDF
18324
Like!

vynalezy-v-domacnosti

Pozrite sa s nami do histórie geniálnych vynálezov, bez ktorých si dnes život nevedia ženy ani len predstaviť.

.

.

Apropo, mnohé z nich vymysleli muži! Viete si predstaviť ráno vstať a len tak bez maskary, antiperspirantu či prežehlených vlasov ísť do práce? Spomínate si ešte na večné trápenie s vložkami na telocviku? Mnohé mamičky si ešte pamätajú bavlnené plienky, ktoré bolo treba neustále meniť, prať a žehliť.

Jednorazová plienka

Večne pretekajúce plienky, vyváranie, žehlenie, zaparené ritky A dosť! povedala si pred viac ako šesťdesiatimi rokmi Marion Donovan, zapla mozog na plné obrátky a vymyslela jednoduché riešenie. Zo sprchového závesu vyrobila nepremokavý obal na látkové plienky. Neskôr svoj vynález zdokonalila a látkovú plienku nahradila jednorazovým absorpčným materiálom. Jej patent však nikto nechcel kúpiť, preto rozbehla vlastné podnikanie. Šikovná mamička a podnikateľka v jednom predala o rok svoju spoločnosť za milión dolárov. Bravó!

Práčka

Bolo to možno romantické a dievky mali z tej studenej vody ružové líca, ale inak muselo byť pranie kedysi riadne otravné a namáhavé. Veď to aj bola vzácna udalosť, buď sa pralo raz za čas, alebo niektoré odevy radšej vôbec. Pralo sa všelijako, stláčaním nohami, udieraním o skalu či drhnutím o valchu. A práve tento zvlnený kus plechu sa pokladá za prvú práčku. Valchy časom nahradili bubnové práčky. Mali však jeden vážny nedostatok – bolo ich treba ručne poháňať kľukou. Až napokon v roku 1907 uzrela svetlo sveta elektrická práčka! Vitaj, pokrok, nech žije čistota. Od roku 1960, keď vymysleli automatickú práčku, stačí stlačiť tlačidlo a zatiaľ čo si popíjate kávičku a listujete v časopise, ona presne vie, čo urobiť, ako to urobiť, a aj to robí bez frflania!

Prací prášok

Vývoj pracích prostriedkov šiel ruka v ruke s vývojom práčok a nových textílií. Kedysi sa pralo lúhom vyrobeným z popola, až neskôr prišlo na rad mydlo. Stáročia sa v domácnostiach na pranie používali rôzne zmesi mydiel. Prvý prací prášok vyrobený v roku 1880 bol takisto len rozomletým mydlom. Výrazným krokom vpred bolo vynájdenie pracieho prostriedku, ktorý obsahoval bielidlo a zmäkčovač vody. V 60. rokoch sa prírodné mydlá nahradili látkami na syntetickej báze. Dnešné prášky, gély, kapsuly a iné výmysly sú nielen voňavé a účinné, ale aj šetrné k oblečeniu i životnému prostrediu.

domace-vynalezy

Pushupka

Správna dokáže vyčariť prsia o jedno až dve čísla väčšie, zaplniť výstrih a vytvarovať a spevniť bez skalpela. Tieto funkcie už spĺňali aj korzety – predchodcovia týchto geniálnych podprseniek. Pushupku, ich praktickejšiu nasledovníčku, vynašli v polovici 20. storočia. Doslova celosvetový ošiaľ vyvolala kanadská firma Wonderbra. Začiatkom šesťdesiatych rokov prišla na trh s pushupkou z pevne podšitej čipky, s polovičným, hlboko vykrojeným tvarom. Na pushupke urobila závratnú kariéru aj Eva Herzigová; reklamná kampaň spôsobovala hromadné havárie a stala sa jednou z najikonickejších kampaní v histórii.

Tampón

Menštruácia nie je choroba, vravievali nám učiteľky telocviku, keď sme sa chceli uliať z hodiny. To je síce pravda, hoci dokáže vytrápiť podobne ako slušná chrípka, no ženy to mali s menštruáciou ťažké aj pre esteticko technickú stránku. Používali sa plátenné vložky a rôzni dômyselní predchodcovia tampónov zo zmäkčeného papyrusu, z česanej vlny, morských rias a látky omotané okolo drievka. Prvý moderný tampón s aplikátorom a so šnúrkou na bezpečné odstránenie vynašiel muž! Konkrétne Earle Haas. V roku 1931 si ho dal patentovať, neskôr svoj patent za 32-tisíc dolárov predal šikovnej nemeckej obchodníčke Gertrude Tendrich. Tá založila spoločnosť Tampax a ostatné je história. Odvtedy môžu ženy veselo športovať, plávať a sebavedomo nosiť obtiahnuté nohavice a krátke sukne po celý mesiac.

Antikoncepcia

Ženy oddávna vymýšľali zaručené spôsoby, ako neotehotnieť. Odlišovali sa nielen mierou (ne)účinnosti, ale aj nechutnosti. Do pošvy si vkladali rôzne veci od krokodílieho a slonieho trusu, včelieho medu až po kamennú soľ. Za spomenutie stojí aj rada piť vodu, v ktorej kováči chladili kliešte. Páči sa nám pokus napľuť žabe trikrát do tlamy (žeby?) či dať si ráno pohárik alkoholu nalačno. Prvý skutočný kondóm uzrel svetlo sveta v 16. storočí. Rozšíril sa však až o dvesto rokov neskôr. Doslova chodiacu reklamu na kondómy v 18. storočí predstavoval milovník žien Giovanni Giacomo Casanova. Hormonálna antikoncepcia má svoje počiatky v tridsiatych rokoch 20. storočia, keď vyrobili prvý prípravok na znižovanie plodnosti. O tridsať rokov neskôr vynašli zázračnú antikoncepčnú tabletku s 98-percentnou spoľahlivosťou.

Depilácia

Aj vy túžite po dokonale hladkej pleti? Až tak, že by ste boli ochotné opaľovať si chĺpky plameňom sviečky a odstraňovať ich brúsnym papierom či žieravinou? Chvalabohu, dnes si už môžeme vybrať spomedzi viacerých moderných metód. Rozhodnúť sa môžeme aj na základe prahu bolesti. V každom prípade, za prvú bezpečnú žiletku vďačíme pánovi s menom King C. Gillette. V roku 1895 prišiel s myšlienkou nahradiť nebezpečné a zdĺhavé holenie britvou strojčekom s jednorazovou žiletkou.

Žehlička na vlasy

Videli ste scénu vo filme Bridget Jones: S rozumom v koncoch, kde má hrdinka položenú hlavu na žehliacej doske a klasickou žehličkou sa snaží vyžehliť si vlasy? Nie je to až taká fikcia, polhodinu pred rande je žena schopná čohokoľvek. V minulosti však tento spôsob vyrovnávania vlasov celkom letel. Kým bola v roku 1909 vynájdená žehlička na vlasy, ktorá sa už podobala na tie dnešné, používali ženy rôzne rozžeravené tyče či vyrovnávacie hrebene. Pokusy žehliť si vlasy podobnými spôsobmi sa často nezaobišli bez spálenej pokožky hlavy, prstov či poškodenia vlasov. Vivat, štýlové žehličky 21. storočia, ktoré sú z roka na rok fantastickejšie!

domace-vynalezy1

Antiperspirant

Čo si budeme nahovárať, keď smrdí chlap potom, ešte sa to dá zvaliť na sexi feromóny, ťažkú prácu a spoločnosť to aj dosť dlho tolerovala. No nežná časť ľudstva musela delikátny problém potenia riešiť odjakživa. Očakáva sa, že budeme za každých okolností voňavé, čisté, upravené. Či sme práve dobehli na autobus, alebo máme za sebou dvojhodinovú stresujúcu poradu. Múdre žienky od čias staroveku zmierňovali pach potu vonnými olejmi, škoricovými prípravkami či voňavými kúpeľmi s orgovánom, levanduľou alebo ružou. Moderné antiperspiranty sú skutočne moderné, majú „len“ niečo vyše 60 rokov. Najprv boli guľôčkové (mimochodom, inšpirované guľôčkovým perom) a až po desiatich rokoch sa začali vyrábať prvé tuhé antiperspiranty, ktoré poznáme dodnes.

Maskara

Zvodné čierno čierne riasy frčali už v starovekom Egypte (Kleopatra by vedela rozprávať), ozajstná sofistikovaná maskara sa však začala predávať až v roku 1917! T. L. Williams ju vyrobil pre svoju sestru Mabel, ktorá sa chcela zapáčiť mužovi svojich snov. Samozrejme, nepredstavujte si niečo veľkolepé, bolo okolo toho veľa špiny, no maskara sa stala veľmi populárnou. Na trhu postupne pribúdali viaceré značky, neslávne sa do histórie zapísala napríklad Lash Lure, ktorá niekoľko žien pripravila o zrak a jednej dokonca zapríčinila smrť. Po tejto tragickej udalosti sa začal klásť väčší dôraz na testovanie kozmetiky. Maskara je dnes súčasťou našej povinnej výbavy. A mali by ste vedieť, že nesklamala ani samotnú Mabel, ktorá sa napokon za svoju lásku vydala.

.

.

Mejkap

Mejkap v podstate nie je žiadna novinka. Pomerne novým prístupom je však snaha zladiť ho s prirodzenou farbou pleti. V minulosti sa ľudia usilovali o čo najbledšiu pleť, pretože bola znakom vyššej spoločnosti. Kto sa chcel odlíšiť od spodiny s opálenou pleťou, musel mať bledú tvár, nedotknutú slnkom. Bieliace kozmetické prípravky obsahovali olovo, ortuť, arzén či vaječné bielka. Na dosiahnutie vysnívanej snehobielej pleti sa ľudia (a to muži aj ženy) neštítili jesť kriedu, piť jód a prikladať si na pleť pijavice. Dnes je hlavnou úlohou mejkapu zjednotiť prirodzený tón pleti a zakryť jej nedokonalosti. Vymyslel ho v roku 1914 maskér hollywoodskych filmových hviezd Max Factor a na našich poličkách má čestné miesto.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina