.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Žihľava je skvelá na vlasy, kĺby, pleť i vysoký tlak

  • PDF
19313
Like!

zihlava1

Žihľavy rastú všade aj tam kde ich netreba, tým dokazujú svoju odolnosť, húževnatosť a vitalitu, ktorú môžeme využiť aj pre seba a svoje zdravie.

.

.

Zvyčajne sa žihľavy zazelenajú ako jedny z prvých bylín, ale tento rok to "nestihli", pretože bolo príliš zima aj na ne. O to lepší dôvod, prečo ich využiť teraz.

Žihľavový špenát a polievka

Určite vám bude chutiť žihľavový špenát sparené listy podusíme na cibuľke s cesnakom ako "pravý" špenát a úspech bude mať určite aj špenátová polievka lacná a jednoduchá.

Recept na polievku zo žihlavy:

Lístky najskôr sparíme v sitku vriacou vodou a nasekáme ich na menšie kúsky. Liter a pol vody privedieme k varu, pridáme bujón, sparené žihľavy, soľ a korenie. Na koniec vlejeme celé vajíčko a miešame tak, aby sa vytvorili vaječné vlasy. Môžeme dochutiť cesnakom a podávať s hriankou. Pikantné mladé lístky využijeme k dochuteniu iných polievok a šalátu alebo nákypov.

Zo žihľavy využijeme listy i koreň

Zo žihľavy dvojdomej zbierame mladé časti, vrcholky rastliny do dĺžky asi 30 cm. Vňať sa zbiera ešte pred kvitnutím v období od konca apríla do septembra, ideálne v čistej prírode a nie niekde pri ceste. Niekedy sa zbierajú iba listy, využiť sa však dá aj koreň. Koreň obsahuje veľké množstvo trieslovín. Extrakt z koreňov je možné využiť ako kloktadlo pri krvácajúcich ďasnách, alebo ako prísady do kúpeľa proti zvýšenej tvorbe kožného mazu.

zihlava

Najčastejšie však využijeme listy. Po usušení žihľava svoje dráždivé látky stráca a pôsobí protialergicky. K najdôležitejším látkam, ktoré žihľava obsahuje, patrí chlorofyl, má protizápalový a hojivý účinok. Tým pôsobí proti rade dlhodobých zápalových ochorení. Vie tiež znížiť vysoký krvný tlak aj vysokú hladinu cukru, je teda vhodná aj pre diabetikov, nájdeme v nej aj vitamín C.

Žihľavový čaj na čistenie krvi

Skúste piť žihľavový čaj, už za tri týždne takejto kúry sa z vášho tela odplaví veľké množstvo škodlivých látok, čo pomôže pečeni a pleti. Odporúčajú sa minimálne tri šálky denne, jedna ráno nalačno a ďalšie dve počas dňa. Ľudovo sa o žihľave hovorí, že čistí krv. Podporuje tiež tvorbu červených krviniek, pretože stimuluje činnosť kostnej drene. Je preto vhodná aj v liečbe chudokrvnosti.

Niektorí odborníci ju odporúčajú aj ako čaj pre povzbudenie dojčenia.

Účinná je aj proti hnačke. Nálev je možné použiť na inhaláciu aj k priamemu popíjaniu pri akútnych a chronických ochoreniach dýchacích ciest. Extrakt zo žihľavy pôsobí močopudne, preto sa používa pri chronických chorobách obličiek a dlhodobých zápaloch močových ciest.

Šľahanie žihľavovými listy lieči kĺby

Použiť nálev možno tiež zvonka. Môžeme si ním umyť hlavu je predsa osvedčenou prísadou do šampónov, kde bráni masteniu vlasov, ale aj do mnohých ďalších kozmetických prípravkov. Zabraňuje tiež vypadávaniu vlasov a v podobe obkladu je vhodný napríklad pri bolesti chrbta.

Šľahanie čerstvo natrhanou žihľavou podporuje miestne prekrvenie a zvyšuje látkovú výmenu v oblasti kĺbu. Tak pomáha aj pri reumatických ochoreniach. Skôr sa preto používala na liečbu artrózy v kĺboch. Známe nepríjemné pálenie však pretrvávalo ešte dlho po výkone, ale kto má silné nervy, môže to skúsiť ešte dnes.

tags: Zihlava je skvela na vlasy, klby, plet i vysoky tlak

.

.

ODPORÚČAME:

Breza má veľký liečivý potenciál

Premeňte svoj balkón na krásnu záhradu

Bergénia srdcovitolistá - Bergenia cordifolia

tags: zihlava je skvela na vlasy klby plet i vysoky tlak

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina