.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

ČERNOBYĽ Ukrajina Zakázaná radiačná zóna

  • PDF
4019
Like!

cernobyl

PÄŤDESIAT TISÍC ĽUDÍ narýchlo odviezli autobusy, v ožiarenom meste dnes žijú vlci, hlodavci, diviaky, jelene, medvede, ryby.

.

.

Po dvadsiatich piatich rokoch od černobyľskej havárie a následnej evakuácii mesta je ulica zarastená krovím a stromami. Takzvaná "Stalker ZÓNA", vjazd do Pripjati stráži armáda.

U väčšiny ľudí zasiahnutých radiáciou sa prejavilo zlyhanie štítnej žľazy a obehu krvi.

Zvieratá dodnes prežívajú aj v silnej radiácii, nezastaví ich ani takzvaný priesmyk smrti. Ožiarenie nie je viditeľné, zato veľmi nebezpečné, ublíži vám, závrate, mdloby, príznaky ospalosti, príznaky vracania a teplo v žilách, naznačuje možnú smrť !

cernobyl2

Príbeh, ktorí sa stal... Dopoludnia vzali najnutnejšie veci a spolu so susedmi sa zhromaždili na priestranstve medzi panelákmi. "Čakali sme na otca.

Keď sa objavil, bol bledý, zelený a povedal nám, že musí zostať! Musí tu zostať pomáhať, tak mu to oznámili.

Do autobusu sme nasadli sami s mamičkou. Rozplakala sa a nariekala, že už sa nikdy nevrátime.

Ostatné ženy ju upokojovali, že to je len na týždeň, ale ona to vedela že sa už nikdy neuvidia, "spomína Marina.

Ocka už nikdy nestretli, zabila ho silná radiácia. Silná nebezpečná RADIÁCIA môže pretrvávať v oblasti ešte tisíce rokov.

Viete čo je Radiácia ?

Radiácia je na Zemi prirodzená a človek sa s ňou stretáva každý deň. Je obsiahnutá v potravinách, vo vzduchu, dostáva sa k nám zo zeme aj z vesmíru. Jednotky ožiarenia sa udávajú v sievert, značka Sv. Ročná dávka na človeka sa v Slovenskej republike pohybuje medzi 2,5-3,5 mSv a celosvetový priemer je okolo 2,2 mSv. Napr. jeden röntgenový snímok hrudníka vydá za 0,02 mSv, jeden let Praha - New York a späť okolo 0,5 mSv a jeden CT snímok hrudníka 6,9 mSv. Smrteľné ožiarenia je okolo 7 000 mSv, ale už pri 4 000 mSv vyvoláva vážne poškodenie organizmu.

radiacia-merac

Už väčšina okien z domov pominula a bez skiel je aj stena bazénu. Vnútri je neporiadok, na zemi sa váľajú kusy nábytku, zo stropu plaveckého štadióna visia izolácie . Po zime je všade vlhko a kaluže vody.

"Keď som prvýkrát prišiel do mesta, bola zima. Bolo nové a krásne, všade rástli Sosny," spomína vyštudovaný inžinier elektrotechnik.

Práve vďaka svojej profesii získal v roku 1977 prácu v Černobyle. Tam tiež spočiatku bývali so ženou a prvým dieťaťom v pridelenom izbe. Čoskoro ale dostali byt v Pripjati.

Dodnes si pamätám číslo domu aj bytu , " hovorí Marina, ktorá má teraz 32 rokov. Na snímkach v rodinných albumoch sú oslavy Vianoc, stretnutia s kamarátmi. "Toto je pred kultúrnym domom na námestí. Rada som tam chodila. Boli tam rôzne krúžky, ja som si vtedy vybrala kreslenie," spomína Marina.

A dnešok ?

Prechádzame areálom elektrárne a scenérie pôsobia ako zábery zo sci-fi filmu. Hrdzavé stožiare, popraskané potrubia, nehybne stojacie žeriavy a betónové plochy bez života. Blízko reaktora je však živo. Je tu niekoľko ďalších turistov z iných agentúr.

cernobyl-dnes

Každý chce vidieť havarovaný blok elektrárne, ktorý bol uzavretý a zakonzervovaný do železobetónového sarkofágu.

Nameraná hodnota na dozimetre ukazuje 4,22 μSv / hod.

Vo vzdialenosti desať kilometrov a viac (tzv. vonkajší priestor) žije okolo tisícky ľudí, ktorí sa po katastrofe vrátili do svojich domovov.

Do vnútorného priestoru, teda do vzdialenosti menšej ako desať kilometrov, majú prístup iba exkurzie a osoby pracujúce pre elektráreň.

Pri parkovisku je vztýčený pomník k dvadsiatemu výročiu konštrukcie sarkofágu a patrí tým, ktorí zachránili svet pred nukleárnej pohromou.

Keď sa človek porozhliadnite po okolí, uvidí veľa nových či opravených budov. Slúžia súčasným pracovníkom elektrárne.

cernobyl-sarkofag

Pod sarkofágom je vybudovaný chladiaci systém, ktorý odvádza zvyškové teplo, pretože rádioaktívne palivo je stále aktívne a vyžaruje nebezpečnú rádioaktivitu.

V akom stave je sarkofág?

Rádioaktívny mrak zamoril po katastrofe skoro celú Európu. Údaje o tom, koľko radiácie uniklo sa veľmi rôznia a zámerne sú skreslené. Aby nevyľakali všetkých Európanov. Ale dopad na Európu bol katastrofálny ! Sarkofág bol v roku 1986 postavený narýchlo a malo ísť o provizórne riešenie.

Dnes sa nachádza v havarijnom stave!

EÚ prispela na jeho dostavbu a opravy, ale peniaze sa strácali. Preto bol vytvorený Chernobyl Shelter Fund, do ktorého prispievajú predovšetkým USA, Kanada a Japonsko. Podľa súčasných odhadov zostáva pod nevyhovujúcom sarkofágom 95 percent jadrového paliva. Stavba nového špeciálneho sarkofágu je viac než aktuálna!

Štiepná reakcia aj v menšom meradle bude viac menej trvať stále. Urán a jeho sila izotopov sa nedajú zastaviť ihneď.

To všetko je ukryté pred zrakmi turistov, a tak celé miesto pôsobí viacmenej sterilne. Človek si tu snáď ani neuvedomuje veľkosť katastrofy.

Oproti tomu priľahlé mestečko Pripjať naháňa až husiu kožu.

95 percent jadrového paliva môže po čase spustiť štiepnu reakciu, môže nastať znovu nekontrolovaný silný jadrový výbuch, môže znovu zamoriť celú Európu.

cernobyl-atom-bomba

Tip na výlet len ​​pre odvážnych a drsných ?

Cestovky ponúkajú ako atrakcie za sto dolárov do Černobyľu. Stojí to za to byť dobrovoľne ožiarený?

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina