.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Naučíme vás jazdiť úsporne Koniec zbytočného míňania

  • PDF
5683
Like!

zena-za-volantom

Rýchla jazda a zle nahustené pneumatiky, to sú najčastejšie prehrešky, kvôli ktorým sa zbytočne utráca za benzín.

.

.

Viete, akým ďalším nešvárom by ste sa za volantom mali vyhnúť, aby ste jazdili úsporne? Veľa žien tiež zle radí, teda nepreraďuje na vyšší rýchlostný stupeň včas. Spomínaná zbytočne rýchla jazda je potom častejšia u mužov, zatiaľ čo viac žien nevie, ako majú mať nahustené pneumatiky. Samozrejme platí, že čím nižší rýchlostný stupeň máte zaradený, tým vyššie sú otáčky motora a samozrejme aj spotreba. Preto motor zbytočne nevytáčajte a šetrite ho včasným radením.

Okrem týchto faktorov, o ktorých zrejme všetci tušíte, však spotrebu vášho vozidla ovplyvňujú aj ďalšie maličkosti, o ktorých ste možno nemali ani tušenie. Patrí medzi ne napríklad nadmerná záťaž batožinového priestoru. Základné veci ako rezerva, alebo auto lekárnička v ňom samozrejme byť musia, ale skúste z neho odstrániť všetky prebytočné predmety, auto potom bude jazdiť úspornejšie. To isté samozrejme platí aj o strešnom nosiči. Ak ho práve nepotrebujete, preč s ním.

Zápcha a klimatizácia

Ďalšie záťažou pre motor je spustená klimatizácia. Obmedzte preto jej používanie iba na obzvlášť horúce alebo naopak chladné dni. Okrem iného tak predídete bolestiam v krku a ďalším nepríjemným zdravotným komplikáciám. Mimochodom, spotrebu mierne zvyšujú aj otvorené okienka, pretože spomaľujú jazdu a motor tak musí ísť na väčší výkon.

Oveľa viac paliva samozrejme spotrebujete, keď namiesto plynulej jazdy sa pomaly posúvate, alebo postávate s autom v zápche. Skúste teda radšej cestovať mimo špičky, ušetríte tak nielen peniaze , ale aj čas a tiež veľa nervov. Všeobecne by ste sa mali snažiť jazdiť čo najplynulejšie, prudko nebrzdiť, ale ani nezrýchlovať.

Skúste myslieť dopredu a nielen v zápche, ale napríklad aj pred semaforom spomaľujte skôr, aby v tom najlepšom prípade sa stihla zmeniť červená na semafóre, eventuálne auto pred vami sa stačilo rozbehnúť a vy ste tak nemuseli zastavovať vôbec.

Zabudnite na voľnobeh

Keď už predsa len v zápche uviaznete, zabudnite na mýtus, že časté vypínanie a štartovanie motorov spotrebu zvyšuje a pokojne motor vypnite, keď stojíte na mieste na viac ako desať sekúnd. Na voľnobeh nikam nedôjdete a rovnako pri ňom spotrebujete palivo, takže ho zo svojich jazdných zvyklostí pokojne vyhoďte.

Čo by ste si naopak mali zvyknúť používať, je tempomat. Udržuje stále rovnakú rýchlosť, vďaka ktorej šetríte každú kvapku paliva, ktorá by prišla navnivoč, keby ste stále dokola zrýchľovali a spomaľovali.

Zatvárajte nádrž

V neposlednom rade by ste sa po každom tankovaní mali uistiť, že ste nádrž poriadne uzavreli. Čím viac vzduchu je v nádrži, tým rýchlejšie palivo vyprcháva. Pravidelne by ste mali kontrolovať aj vzduchové filtre. Aby motor automobilu pracoval účinne, potrebuje neustálu ochranu proti nečistotám. Výmena upchatých vzduchových filtrov môže znížiť spotrebu až o desať percent.

.

.

ODPORÚČAME:

Najlepšie interiéry kamiónov Luxusné bývanie na ôsmich kolesách

Viete že výfukové splodiny automobilov nás potichu všetkých zabíjajú?

Cestovanie na dovolenku, ako prežiť dlhé hodiny v aute?

tags: naucime vas jazdit usporne koniec zbytocneho minania

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina