.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Prečo je spánok dôležitý, čo je to spánok

  • PDF
8356
Like!

spanok

Svet spánku a snov vždy pre ľudí predstavoval niečo neznámeho až magického. Ľudia však skôr prikladali snom oveľa viac pozornosti ako dnes.

.

.

V minulosti králi po nočnej more rušili bitky a menili politické rozhodnutia, výkladom snov sa živili tisíce mudrcov i šarlatánov.

Lenže vyložiť sen vedecky nie je nič ľahké, presvedčili sa o tom aj neurovedci z MIT, ktorí sa snažia porozumieť mechanizmu, ako sny vôbec vznikajú.

Štruktúra a obsah myslenia veľmi silne pripomína štruktúru a obsah snov - môžu teda mať rovnaký pôvod a princíp. O snoch toho stále ešte vieme veľmi málo. Medzi snami, pamäťou a učením je zásadné prepojenie. Sny totiž zrejme umožňujú mozgu, aby spracoval podnety nazbierané v bdelom stave. To čo si pamätáme, je dôsledok snov - a nie naopak.

Najviac snov a tiež tie najživšie, človek prežíva počas tzv. REM fázy spánku - pomenovanej podľa rýchlych pohybov očí. Dokonca správne sny reálne pomáhajú zlepšovať pracovné výkony v živote. Napríklad v roku 2010 to testovali na počítačových hrách. A zistili, že pokusné osoby, ktorým sa zdalo o hre, v ktorej prechádzajú bludiskom, si druhý deň pri naozajstnom hraní výrazne vylepšili skóre. Zďaleka najlepšie pritom uspeli tí, kto si vo sne spojili hru s iným, reálnym zážitkom zo svojho života - napríklad s prechádzaním jaskýň alebo blúdením po starom hrade.

Podľa psychológov pomáhajú sny v tom, aby sa chaos reálneho života nejakým spôsobom ukotvil do našej psychiky. Vyzerá to, že vo sne sa teda nič nové nenaučíme, ale pomôžeme si lepšie uložiť to, čo už vieme. V spánku sa tiež často chaotická aktivita mozgu stane tak silná, že sa stretnú informácie o veciach, ktoré by sme si počas stavu bdelosti vôbec nespojili. Zrejme práve týmto spôsobom sa dajú vysvetliť ony slávne okamihy, kedy géniovia po prebudení zistili niečo, čo by správne vôbec nemali vedieť. A samozrejme tiež príslovie, ktoré hovorí, že "ráno je múdrejšie večera."

Čo bude zajtra?

Podľa vedcov už nie je ďaleko doba, kedy sa naučia tieto doteraz nepochopené funkcie snov lepšie ovládať a snáď aj ovplyvňovať. Potom sa bude dať využiť sny ako nástroj, pomocou ktorého sa naučíme lepšie využívať svoju pamäť a teda aj schopnosť zapamätať si a učiť sa.

Dokonca už existujú prvé "hmatateľné" a overené výsledky. Síce nie u ľudí, ale aj potkany sú úspechom, ktorý sa počíta. Vedci totiž ovplyvnili sen potkanov tak, že im v spaní púšťali známy zvuk. Išlo o tón, ktorý im púšťali, keď deň predtým pokusné hlodavce prebiehali bludiskom.

Fakty o spánku, ktoré ste nevedeli:

Hovorí sa, že najčastejším problémom spánku je nespavosť. V skutočnosti ňou trpí iba 10 percent ľudí. A drvivá väčšina týchto prípadov má väčšiu súvislosť s nejakým zdravotným problémom alebo skrytú chorôb, než s psychikou.

Rovnakým mýtom je, že trpíme nedostatkom spánku. Dnes priemerný človek spí 6,9 hodín denne. Ale je pravda, že sa dĺžka spánku stále skracuje - ešte pred 100 rokmi sa spalo o dve hodiny viac a ešte pred 50 rokmi ľudia spali o hodinu viac. Zlepšila sa však kvalita spánku, najmä vďaka lepším matracom a posteliam.

Bez spánku môžeme zomrieť. Rekordmani, na ktorých robili vedci pokusy, vydržali bez spánku asi 17 dní. Nikto pritom nezomrel, ale tieto pokusy sa nedajú brať úplne vážne, nikto totiž vedome neohrozí život testovanej osoby. U zvierat je situácia iná: hlodavce, ktorým vedci zabránili spať, umierajú asi po dvoch týždňoch. U ľudí zase existuje vzácna choroba, ktorá človeku zabraňuje zaspať a najneskôr do troch rokov zatiaľ každý pacient zomrel ...

.

.

Spánok zlepšuje sexuálny život aj známky na vysvedčení. Na univerzite v Minnesote skúmali, aký vplyv má na známky čas testov. Zistili, že keď sa čas skúšky posunie len o pol hodiny neskôr, úspešnosť študentov výrazne rastie. A sex? Podľa štúdie má 75 percent pacientov, ktorí sa liečia sa sexuálnymi komplikáciami tiež problémy so spánkom.

Vôbec nepoznáte, že vám spánok chýba. Ľudský mozog je od prírody nastavený tak, že nie je schopný zachytiť, kedy má nedostatok spánku.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina