.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Varenie nie je lacná záležitosť Ako ušetriť na jedle?

  • PDF
10005
Like!

lacne-varenie1

Popri výdavkoch na hypotéku a bývanie sú tie na varenie najvyššími v domácnosti. Uživiť celú rodinku nie je sranda.

.

.

Cena potravín stále stúpa a naši malí hladoši nám nedajú pokoj. Musíte sa preto nepochybne obracať, aby ste im ponúkli niečo fajnové, ktoré ulahodí im žalúdkom a navyše vás to nebude ani veľa stáť. Mnohé rodiny sa z dôvodu šetrenia spoliehajú na používanie polotovarov. Takto však škodia zdraviu svojich detí a pritom sa ani nezamyslia nad tým, že keby namiesto umelej sáčkovej polievky urobili jednoduchú zeleninovú polievku z koreňovej zeleniny, náklady by boli rovnaké a výživová hodnota neporovnateľná.

Základom je polievka

Hovorievali naše mamy a určite v tom mali nepochybnú pravdu. Tá je nielen dobrá pre žalúdok, ale zároveň vás aj dobre zasýti a nemusíte zjesť tak veľkú porciu druhého jedla. Platí to aj u detí. Navyše nemusíte do nej robiť veľké investície. Či to bude nejaká zelenina, strukoviny alebo len jednoduchá zemiaková verzia, stačí ich vhodne dochutiť a máte to namierené rovno k veľkej spokojnosti vašich stravníkov. Môžete urobiť aj sýtejšie verzie ako kapustnicu s údeným mäsom, boršč alebo hustú mäsovú prípadne zeleninovú fazuľovú polievku, ktoré vám zároveň nahradia aj hlavné jedlo.

Namiesto keksíkov upečte koláč

Istotne vám nemalé financie pohltia aj sladkosti. Deťom chcete dopriať nejakú odmenu a bez takýchto chuťoviek si asi už ani nevedia predstaviť žiadny týždeň. Ak im nechcete dať lacné sladkosti, ktoré sa často okolo čokolády, cukru a iných zložiek takmer ani neobtreli, prekonajte vašu lenivosť. Chutná jablková štrúdla vás nebude stáť veľa.

Nehovoriac ani o suchých alternatívach, z ktorých napečiete z každej dávky skutočne veľa a môžete si ich odložiť do zásoby. Istotne sú chutnejšie ako vyfabrikované výrobky a máte zároveň kontrolu nad tým, čo im dávate. Možno sa vám podarí ušetriť aj tým, že budete mať zavarené kompóty alebo džemy z lesných plodov alebo z ovocia, ktoré ste dostali od priateľov a hneď sa vám to ešte viac oplatí. Nepozerajte na čas, ktorý strávite pri pečení, pretože do toho môžete zakomponovať aj drobcov a urobiť si z toho príjemnú tradíciu.

lacne-varenie2

Kurča na desiatky spôsobov

Najlacnejšie zo všetkých druhov mäsa a zároveň aj najdiétnejšia alternatíva je kuracie mäso. Veľmi obľúbené je aj u detí, tak nebudete mať problémy s jeho konzumáciou. Zároveň ho môžete využiť hneď na niekoľko spôsobov. Radšej vždy kupujte celé kurčatá, ktoré si môžete rozrezať a vykostiť, takže vás tak lacnejšie vyjdú aj samotné prsia, z ktorých môžete robiť lepšie jedlá. Z kostí potom budete mať chutnú nedeľnú polievku. Ak si na nich necháte dosť mäsa, môžete ho obrať a na ďalší deň im pripravíte rizoto. Jednou z alternatív je urobiť ho aj na smotane a podávať s knedľou alebo ním spestriť nejaký šalát. Pripravte z kurčaťa perkelt so šťavou a haluškami, ktoré sú sýtejšie, ako keď ho len upečiete.

Rýchlo zasycujúce jedlá

Nebojte sa zájsť aj do receptov našich predkov. Veď tí museli žiť v skromnosti, takže najlepšie vedeli, kedy a ako ušetriť. Obľúbené sú v našich končinách rôzne prívarky. Keď ich však nechcete zahusťovať múkou, lebo máte radšej zdravšie alternatívy, opečte jednoducho cibuľku na oleji, pridajte k variacej sa strukovine. Odoberte časť z nej, rozmixujte ju a takýmto spôsobom zahustite prívarok. Inou obdobou je použiť nastrúhaný zemiak.

Hľadajte aj jednoduché jedlá zo zemiakov. Tie sú lacné a keď sa nimi predzásobite na zimu, máte o veľkú časť výdavkov postarané. Pripraviť z nich môžete francúzske zemiaky, kde dáte len vajíčka a kyslú smotanu, zemiakové placky, haruľu, hranolky s kečupom, pečené v rúre, ku ktorým pridáte nejaký zeleninový šalát a podobne.

Menej mäsa, viac prílohy

Vášmu mužovi a synovi by istotne chýbalo aj nejaké to mäso, ktoré je však najväčšou investíciou pri varení. Aby ste im oklamali žalúdok, urobte menšie porcie pre každého, no podávajte ich s nejakým šalátom alebo dusenou zeleninou a väčšou prílohou. Ideálna voľba je aj soté, ktoré nadnesie svoj objem vďaka rôznym prídavkom. Zároveň ho môžete pripravovať na rôzne spôsoby napríklad ako čínsku zmes alebo kari, takže ich vždy dokážete prekvapiť.

Pozerajte všetky výhody

Vždy nakupujeme podľa doma spísaného zoznamu. Reťazce zvyknú mať v predajni vždy jeden regál, chladiaci pult alebo oddelenie, kde sa nachádza zopár kusov tovaru pred koncom záruky. Často sa ponúka za polovičnú, ak aj nie menšiu cenu. Ak ho rýchlo spotrebujete a nebudete ho používať po odporučenom dátume, nemusíte sa ničoho obávať a často tak dostanete kvalitnejší tovar ako masovo vyrábané produkty do nejakej reťazcovej zľavy.

Namiesto sladkých nápojov a ochutených minerálok si navaríme čerstvý čaj.

.

.

ODPORÚČAME:

Chutná zeleninová polievka

Hubový guláš s paprikou

Dusená ryba na masle

Pečené kura s mňam zemiakmi

tags: varenie nie je lacna zalezitost ako usetrit na jedle

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina