.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Korunovačné klenoty bude možné vidieť od piatku na Pražskom hrade

  • PDF
3274
Like!

korunovacne-klenoty

Korunovačné klenoty bude možné vidieť od piatku, desať dní budú vystavené na Pražskom hrade.

.

.

Klenoty sú trvale uložené v Korunnej komore, ktorú nechal Karol IV. postaviť v katedrále Svätého Víta.  Neskôr nechal zhotoviť svätováclavskú korunu a bol s ňou v roku 1347 ako prvý korunovaný českým kráľom, sa klenoty predvádzajú ľuďom len pri výnimočných príležitostiach. V dnešnej dobe o vystavenie klenotov rozhodujú výhradne prezidenti. Od vzniku Československa ich sprístupnili len jedenásťkrát a takmer vždy pri príležitosti nejakého výročia.

České korunovačné klenoty budú na Pražskom hrade vystavené od 10. do 19. mája, denne od 09:00 do 18:00 hod. Vstupné sa na výstavu neplatí. Správa Hradu odhaduje, že záujemcovia si budú musieť vystáť štyri až päť hodín, než sa dostanú na rad.

Ľudia môžu prísť na výstavu iba od Starých zámockých schodov cez Južné záhrady Pražského hradu, odtiaľ po schodisku na III. nádvorie, vchodom do Starého kráľovského paláca Pražského hradu. Hradné brána sa uzavrie v momente, keď čakajúci ľudia zaplnia priestor Južných záhrad. Tak sa vyčerpá denná kapacita výstavy, pričom sa predpokladá maximálne päť tisíc ľudí denne.

Do Vladislavskej sály nie je možné vstupovať s kočíkmi alebo zvieratami, vstup nie je možný ani s PET fľašami, dáždniky a väčšími batožinou, všetko možné zanechať v šatni. Každý musí prejsť bezpečnostným rámom. Je tiež zakázané fotiť s bleskom.

komnata

tags: korunovacne klenoty bude mozne vidiet od piatku na prazskom hrade

.

.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina