.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Desať rád, ako nenaletieť realitným maklérom

  • PDF
11253
Like!

reality

Kúpa bytu je investícia, ktorú urobíte raz, alebo dvakrát za život. Preto by ste mali byť veľmi opatrní.

.

.

Poradíme vám, na čo si dať pozor, aby vám neostali oči iba pre plač.

1) Zadovážiť si byt bez makléra, je ako kupovať auto na ceste. Pokiaľ si myslíte, že sa oplatí kúpiť byt na inzerát priamo od majiteľa a ušetriť tak na provízii realitke, môžete na to doplatiť. Môže sa vám totiž stať, že majiteľ, ktorý predáva byt bez makléra, chce zatajiť niečo, na čo by skúsený maklér prišiel. Je to ako kupovať auto na ulici. Ako laici nemusíte odhaliť nejakú hrubú závadu, alebo problémy s vlastníctvom.

2) Na veľkosti realitnej kancelárie nezáleží, tie menšie sú často lepšie. Dobrý realitný maklér by vám mal vždy vedieť poradiť, vedieť o ponúkanej nehnuteľnosti čo najviac a upozorniť na prípadné problémy. Nemusí vždy platiť, že veľká realitka je lepšia – jej makléri sú často neskúsení a tlačení k vysokým výkonom. Budú preto tlačiť aj na vás. Dobrý maklér môže byť a z malej realitky - už preto, že si buduje svoje vlastné meno.

3) Vyžadujte, aby vám predložili list vlastníctva. Nemusí ho mať vždy so sebou pri prvej prehliadke, ale dobrý maklér by vám mal aktuálny list vlastníctva dodať ešte večer, alebo na druhý deň. Zistíte tak, či sa na nehnuteľnosť nevzťahuje vecné bremeno (strýko, ktorý má v byte právo na dožitie a pod...) Keď vám maklér výpis odmietne poskytnúť, z kúpy radšej vycúvajte!

4) Žiadajte doklady o tom, že na nehnuteľnosti „nevisia“ žiadne záväzky. Dobrý maklér si musí vždy zistiť a overiť aj tie informácie, ktoré mu majiteľ nepovie. Mal by vedieť, či sa na byt nevzťahuje napríklad predkupné právo (prípadne záložné právo), alebo nestojí na cudzom pozemku. Pokiaľ nemá doklady o tom, že je všetko v poriadku, dobre si kúpu rozmyslite!

reality1

5) Pýtajte sa makléra na stav elektrických a plynových rozvodov a aj vek nehnuteľnosti. Dôležitým signálom je pre vás aj to, či maklér napríklad vie, v akom období bol objekt, v ktorom byt kupujete, postavený. Tiež by mal vedieť, v akom stave sú elektrické rozvody – či prešli rekonštrukciou alebo nie. Pokiaľ by ste mali napríklad dodatočne vysekávať káble v starom paneláku, čakajú vás tak ďalšie nemalé investície. A solídny maklér vás na to upozorní. To sa týka aj rozvodov plynu a vody.

6) Žiadajte informácie o type vlastníctva. O byte v družstevnom dome chcite vedieť, či je skutočne v osobnom vlastníctve. V prípade, že je do neho iba prevádzaný, mal by vám maklér ukázať písomný súhlas družstva.

7) Nenechajte sa dohnať k predčasnému podpisu dohody o rezervácii. Možno na vás bude maklér tlačiť, aby ste okamžite podpísali zmluvu o rezervácii a zaplatili zálohu. Pokiaľ nie ste sami o tom presvedčení, že byt skutočne chcete a navyše o ňom zatiaľ veľa neviete, potom radšej odmietnite. Naopak, ak viete všetko potrebné a maklér vás už chce kontaktovať s priamym majiteľom, potom je jeho požiadavka na mieste.

8) Vždy si vyžiadajte priamy kontakt s majiteľom. Ani ten najlepší maklér nemusí vedieť všetko, ale mal by vás vždy kontaktovať s majiteľom nehnuteľnosti. Vyžadujte to! Práve od majiteľa sa dozviete, aké sú v dome susedské vzťahy, či sa dá pred domom aj večer zaparkovať, ako ďaleko je škôlka alebo škola, aké sú v okolí obchody… Keď vám maklér tento kontakt odmieta sprostredkovať a napríklad tvrdí, že majiteľ je vlastne niekde v zahraničí, môže to byť síce pravda, ale tiež nemusí. Možno vám niečo dôležité tají, takže buďte s podpisom kúpnej zmluvy opatrní!

.

.

9) Nenechajte na seba tlačiť, aby ste sa okamžite rozhodli. Prezreli ste si byt a krátko na to vám maklér donekonečna otravne vyvoláva, aby ste okamžite podpísali kúpnu zmluvu, pretože byť chce kúpiť veľa ďalších záujemcov? Určite nič nepodpisujte, pokiaľ ste ešte nedostali všetky dôležité informácie! Na druhú stranu ale platí, že dobré byty sa naozaj predávajú rýchlo. Pokiaľ viete o byte všetko potrebné, zbytočne neváhajte. Kto dlho vyberá, obvykle nakoniec preberie…

10) Vyberajte si byt podľa svojich skutočných potrieb a možností. Veľa času sebe aj realitnému maklérovi ušetríte tým, keď si vopred zvážite, aký byt vlastne skutočne potrebujete. Či si vystačíte s garsónkou, alebo v budúcnosti plánujte napríklad rodinu a budete teda potrebovať byt väčší. Rovnako si vopred ujasnite, koľko peňazí reálne môžete do bytu investovať. Podľa toho sa potom odvíja aj ponuka realitného makléra. Požiadavka typu „chcem pekný byt v centre, musí tam byť ale ticho, za bránkou záhrada asi 1 000 metrov štvorcových, pod domom garáž… a malo by to stáť tak do 85 000 €, tak takú vám splní iba kúzelník alebo zlatá rybka. Dobrý maklér vás však tiež neodmietne – zdvorilo vám odpovie, že taký byt bohužiaľ nemá momentálne k dispozícii a za vaše peniaze vám ponúkne reálnejšiu nehnuteľnosť.

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina