.

.

AKTUALIZOVAŤ NAJNOVŠIE ČLÁNKY

Ako si vybrať správny notebook?

  • PDF
4650
Like!

notebook

Neutrácajte zbytočne, ako vybrať ten správny notebook? Výber prenosného pc nie je taký jednoduchý. Máme pre Vás návod ako postupovať.

.

.

Každý si pri svojom hľadaní notebooku snov stanoví cenový strop. Nie je dobré, ale šetriť za každú cenu, do lacnejších modelov sa dávajú slabšie procesory = nižší výkon, grafické karty a celkovo všetky súčiastky - hardware.

Treba si premyslieť aj na čo sa bude používať, iní notebook bude chcieť študentka žurnalistiky a iný chlapec milujúci akčné hry.

Najpopulárnejšie sú notebooky s uhlopriečkou 15,4. Pre sledovanie filmov je lepší širokouhlý displej.

Displej, jeho kvalita by sa mala uprednostniť pred ostatnými parametrami. Obrovský boom zažili lesklé displeje,

ich nevýhoda je že sú na ňom viditeľné okolité odlesky okolitých zdrojov svetla. Hlavne vonku na slnku sú veľmi nepraktické.

S matným displejom nebudú takého problémy. Nekupujte notebook naslepo, najlepšie je si ho osobne prezrieť a vyskúšať a skontrolovať jas

či nie sú vypálené pixely resp. obrazovka - to platí ak kupujete v obchode, alebo s druhej ruky, o tom ako je na tom displej zistíte už s priloženej fotky.

Rozlíšenie displeja by malo byť minimálne 1366 x 768 bodov HD a vyššie.

Treba si vybrať aj značku, podľa dlhoročných skúseností a mnohých skúseností sú na tom najlepšie tieto:

1. Lenovo - kvalita, dizajn, spracovanie, najlepšie aktívne chladenie 2. Hewlet Packard - kvalita, spracovanie  3. Toshiba zaujímavé prevedenie

4. ostatné modely

Hardware alebo čo má byť v notebooku

Alfou a omegou počítača je procesor, to on určuje aký výkonný notebook bude. Teraz sa hojne používajú notebooky s dvojjadrovými procesormi Intel Core Duo, Intel Core 2 Duo a AMD Turion X2. Procesory sa označujú i3/i5. Ale už sa začínajú dostávať do domácností štvojjadrové - quad core majú označenie i7 s frekvenciou procesora od 1,6 Ghz turbo 2,8 Ghz, čím vyššie tým lepšie, ktoré sú výkonejšie a idú na ňom aj najnovšie hry. Treba si všímať aj koľko má MB Cache. Procesor by mal byť 64 bitový, nižšie zbernice sú zastarané a už sa nebudú používať.

Druhou najdôležitejšou súčasťou je grafická karta. Používajú sa typy NVIDIA, alebo ATI Mobility Radeon. Aj grafické karty majú svoje vlastné ram pamäte. Teraz sú bežne 1GB, ale dajú sa kúpiť aj s 2-3-4 GB. Na najnovšiu hru na plných detailoch platí, čím väčšia tým lepšie, inak to nepôjde tak hladko.

Treťou dôležitou súčasťou je dobré premyslené pasívne aj aktívne chladenie. Pri náročných aktivitách a hrách pracujú procesor a grafická karta na plný výkon, silno sa zahrievajú a potrebujú výdatne schladiť. Ak je toto chladenie zle vyriešené, notebook sa prehreje na viac ako 80 - 90 stupňov, obsahuje špeciálnu poistku, ktorá automaticky vypne celý pc, uprostred činnosti. Normálna teplota je okolo 45 stupňov a menej. Pri hre 65 stupňov a väčšom zaťažení.

Notebook treba vydvihnúť a dať na drevený podklad. Určite nie na postel, alebo podklady čo ho ešte viac zahrejú, potom sa nedivte že odíde, ak sa niečo priveľmi zahreje, môže začať horieť vo vnútri tá súčiastka väčšinou grafická karta, procesor a harddisk a notebook je nepoužiteľný.

Harddisk je tiež dôležitý, ovplyvňuje takisto rýchlosť najlepší je 7200 ot/min. 500 GB - 1TB.

Operačný systém by mal byť najnovší windows 8, odrazí sa to na rýchlosti a stabilite systému. Nižšie operačné systémy nemá zmysel dávať do nových notebookov. Rýchlosť len po zmene s windows 7 je citeľná. Treba systém vyladiť, aby nenačítaval zbytočnosti, tak ako nám vyhovuje.

Veľkosť operačnej RAM pamäte sú najlepšie od 4 GB, 8GB DDR3 a vyššie.

Notebook by mal mať aj dostatočný počet usb aspoň 4 sloty, dvd prehrávač je skôr zbytočná súčasť dnes sa, už naplno využívajú na všetko usb flash disky. Dobré je aj hdmi, na prepojenie s tv, ideálne na prenášanie obrazu.

Vstavané wifi, webkamera, čítačka kariet sú úplne bežné. Spotreba by mala byť okolo 35 watt, čím vyššie parametre tým vyššia spotreba.

Treba si všímať aj vonkajšie prevedenie a tenučký moderný dizajn, klávesnicu aj s numerickou časťou.

Takýto pc je dobrá investícia, staršie typy s nižšími parametrami nemá zmysel kupovať.

.

.

ODPORÚČAME:

Revolúcia v sexe cez internet, Už máte dotykovú bielizeň aj vy

Hráč žije už 6 rokov v internetovej kaviarni

Ktorá konzola je najlepšia, Xbox 360, Playstation 3, Wii?

Warface Moderná Bojová Online Free to Play Hra

Zahrajte si zaujímavé Hry Online

Najčítanejšie Zaujímavosti

Zaujímavé stránky:

zahradnecentrum

ovocieazelenina